MojElektromobil

V roku 2019 sme na Slovensku žili najmä dotáciami na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov. Tie sa po úvodných problémoch napokon rozbehli, no šesť miliónov eur si ľudia rozdelili v rekordne rýchlom čase.

Dnes je už veľká časť dotácií aj vyplatená a na nové kolo budeme čakať prinajmenšom do roku 2023. Napriek tomu ľudia stále hľadajú nové auto, pričom niektorí z nich už uvažujú nad vstupom do sveta elektromobility bez ohľadu na to štátne dotácie. Aj preto sme sa rozhodli aktualizovať starší článok, v ktorom vyberáme najlacnejšie elektromobily dostupné na Slovensku.

✅ Nemali by ste prehliadnuť:

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2023 už 29. marca. Akčný plán pre elektromobilitu, reálne dáta, postrehy a skúsenosti z praxi, firemné procesy a nástroje, ale aj financovanie či úspora nákladov. To všetko a omnoho viac pod jednou strechou.  Registrácia na eFleet Day 2023 prebieha na stránke www.efleetday.sk

Časti článku

Bohatý výber


Hoci sa pozeráme na najlacnejšie elektromobily na Slovensku, ešte to automaticky neznamená, že nemáme z čoho vyberať. Dnešná ponuka automobiliek je všestranná a aj v nižších cenových kategóriách sa nachádzajú zaujímavé elektromobily, ktoré si zaslúžia pozornosť. Hoci v tomto prípade je samozrejme potrebné počítať aj s nejakým tým kompromisom. V stručnom prehľade sa preto pozrieme na ponuku dvadsiatky na Slovensku predávaných elektromobilov, ktoré lákajú práve najnižšou cenou.

Ak si chcete porovnať parametre konkrétnych modelov, vyskúšajte náš katalóg elektromobilov. Pri zvažovaní kúpy sa taktiež oplatí rovno pozrieť na testy elektromobilov, v rámci ktorých sa dozviete s čím treba počítať, a aké kompromisy vás môžu čakať.

Okrem dotácie zaváži aj bonus

Bohužiaľ, najlacnejšie modely Škoda Citigo-e iV a Volkswagen e-Up! boli na slovenskom trhu pomerne rýchlo vypredané. Dobrou správou je, že do predaja sa dostali nové cenovo dostupné modely, kde momentálne vedie Dacia Spring Electric. Jednotlivé značky navyše ponúkajú rôzne bonusy a akciové ceny, ktoré predajné ceny elektromobilov tlačia dole bez ohľadu na dostupnosť štátnych dotácií.

Najlepší elektromobil pre rok 2022


Vybrať ten najlepší elektromobil pre rok 2022 môže byť veľmi komplikované. Dnešná ponuka je poriadne široká a každý vodič má trochu iné preferencie a cenové možnosti. Pri výbere toho najlepšieho elektrického auta však môžu pomôcť odborné recenzie a testy.

Ak by sme spravili akýsi pomyselný priemer rebríčkov uznávaných publikácií, zistili by sme, že niektoré modely sa tu predsa len opakujú. Odhliadnime teraz od cenového stropu a pozrime sa na to, ako v roku 2022 vyzerá priemerný rebríček TOP 10 najlepších elektromobilov. Treba však myslieť na to, že rok ešte len začína a v rebríčku sa, až na pár výnimiek, zatiaľ nachádzajú staršie modely. S tým ako sa rozbehne rok 2022, do predaja dorazia nové elektromobily a rebríček najlepších modelov sa môže poriadne zmeniť.

Lacný elektromobil: Jazdený model alebo leasing

Jednou z prekážok vášho vstupu do sveta elektromobility môže byť zaobstarávacia cena nového vozidla. Možno, že nechcete zvoliť práve najlacnejší elektromobil priamo z výroby, ale radšej by ste siahli po strednej alebo vyššej triede. Vtedy už predajná cena pri novom vozidle môže byť pomerne vysoká.

Možných riešení je vtedy niekoľko. Napríklad využijete leasing alebo si kúpite jazdený elektromobil. V obidvoch prípadoch to bude chcieť trochu trpezlivosti, kým nájdete tú ideálnu ponuku. Orientačné ceny mesačných splátok pri leasingu od ČSOB nájdete v článku Elektromobil na splátky? S financovaním na mieru pomôže ČSOB. Aby ste získali aspoň približnú predstavu.

Elektromobily a Alza

Možno ste to ani nevedeli, no svetu elektromobility sa dnes venuje aj najznámejší e-shop s elektronikou. V ponuke obchodu Alza nájdete elektromobil Jaguar I-PACE, Aixam E City pack či Nový Nissan Leaf. Okrem toho tu ale nájdete aj širokú ponuku príslušenstva, primárne vo forme nabíjacích staníc, adaptérov a nabíjacích káblov. Elektrické autá jednoducho získavajú čoraz väčšiu pozornosť.

Dotácia na elektromobil

Dotácie na elektromobil sa aktuálne pre rok 2022 nechystajú. Očakávané tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov príde najskôr v roku 2023. O presnej podobe sa toho zatiaľ veľa nevie. Minister hospodárstva, Richard Sulík, akurát avizoval, že tretie kolo bude omnoho férovejšie ako prvé dva kolá.

To by v preklade malo znamenať asi toľko, že nárok naň dostanú všetci žiadatelia, avšak na úkor toho, že finančná podpora bude nižšia. O koľko nižšia bude v porovnaní s posledným kolom, kde bolo možné získať pri elektromobile 8 000€ a pri plug-in hybride 5 000€, nevedno.

Najlacnejší elektromobil 2020 a súčasnosť

Najlacnejší elektromobil v roku 2020 predstavoval model Škoda Citigo-e iV s cenou 17 590€. Po tom, čo sa v našich končinách vypredali elektromobily Škoda Citigo-e iV aj Volkswagen e-UP! sa na pozíciu aktuálne najlacnejšieho elektromobilu pre rok 2022 dostala Dacia Spring Electric s cenou začínajúcou na 17 300€.

Teda aspoň v prípade, že sa pozeráme po klasickom osobnom aute. Ak by ste hľadali malé elektrické auto do mesta, tak je tu ešte model Renault Twizy s cenou od 12 800€. Háčikom je dojazd 100 km, ale hlavne fakt, že ide o autíčko pre jednu osobu. V prípade klasického elektromobilu pre rodinu skutočne začíname na Dacia Spring Electric.

Renault Twizy | Foto: Renault

Ceny elektromobilov sa neustále menia, závisí to od množstva faktorov. Aktuálny stav trhu, technologické pokroky či špeciálne akcie výrobcov a predajcov sú len niektorými z nich. Ponuku je preto dobré pravidelne sledovať.

20 najlacnejších elektromobilov predávaných na Slovensku

Názov Cenníková cena
Dacia Spring Electric od 17 300€
Smart ForTwo od 22 726€
FIAT 500e od 24 990€
Smart ForTwo kabriolet od 26 014€
Opel Corsa-e od 28 990€
DongFeng S50EV od 28 990€
Citroën Ë-C4 od 29 990€
Nissan Leaf od 29 990€
Citroën ë-Berlingo od 29 990€
Peugeot e-208 od 30 590€
Peugeot e-2008 od 32 590€
Renault ZOE od 32 800 €
KIA e-SOUL od 32 990€
Mazda MX-30 od 33 990€
Hyundai KONA Electric od 33 990€
Renault Megane E-Tech od 34 000€
Honda-e od 34 990€
DongFeng Seres 3 od 34 990€
KIA e-Niro od 35 590€
ŠKODA Enyaq iV od 36 750€

7. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+