MojElektromobil

Žiadna podpora nákupu elektromobilov a plug-in hybridov vo forme finančných príspevkov sa zo strany štátu neplánuje. Dotácie na elektromobily sa podľa všetkého ocitli doslova na mŕtvom bode, a tam aj nejaký čas zostanú. Navzdory viacerým snahám o otvorenie tejto problematiky, napríklad aj zo strany Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, sa Slovensko nikam neposúva.

Oficiálne informácie zo septembra 2022 hovorili, že dotácie na vozidlá s alternatívnym pohonom boli pozastavené z dôvodu chýbajúcich zdrojov. Nádejou pre slovenskú elektromobilitu teoreticky mohol byť nový štátny tajomník rezortu hospodárstva Ing. Peter Švec, ktorý na svoju pozíciu nastúpil po predošlých skúsenostiach z automobilky Stellantis, kde do styku prichádzal s elektrifikovanými vozidlami. Ako sa ale ukázalo, na najvyšších miestach sa dlhodobo drží rovnaká rétorika a žiadna podpora na nákup elektrických vozidiel sa na Slovensku jednoducho nechystá.

Dotácie na elektromobily nebudú, štát podporí nabíjacie stanice

Dotácie na elektromobily nie sú témou dňa a štát podporí radšej nabíjaciu infraštruktúru. Využitie dostupných zdrojov na tento účel Ministerstvo hospodárstva SR považuje vzhľadom na aktuálny stav za lepšie riešenie, než spustenie finančnej podpory na nákup elektrických vozidiel. V rozhovore pre Denník N to uviedol práve nový štátny tajomník rezortu hospodárstva Ing. Peter Švec.

Dotácie na elektromobily pre nás nie sú témou dňa. V tejto fáze je lepšie vybudovanie lepšej siete nabíjačiek, a tak zdroje, ktoré máme k dispozícii, radšej využijeme takto.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ing. Peter Švec, v rozhovore pre Denník N

O posilnení nabíjacej infraštruktúry zo strany štátu sa na Slovensku hovorí už dlhší čas. Konkrétne sa to spomína v kontexte takzvaného “Akčného plánu”, v rámci ktorého sa počíta s vybudovaním národnej siete ultrarýchlych nabíjacích staníc, ako aj s dotáciami na zriadenie nabíjacích staníc pre mestá a samosprávy aj pre podnikateľské subjekty. Na tieto 3 účely je vyčlenených približne 50 miliónov €:

  • Nástroj 1: Národná sieť UFC – 29,64 miliónov €, vybudovanie 228 ultrarýchlych nabíjacích bodov
  • Nástroj 2: Infraštruktúra pre mestá a samosprávy – 10,24 miliónov €, vybudovanie 200+ DC nabíjacích bodov a 1300 AC nabíjacích bodov. Cieľom je vybudovanie základnej siete nabíjacích staníc v každom jednom okrese.
  • Nástroj 3: Dotácie pre podnikateľské subjekty – 9,08 miliónov €, vybudovanie 200+ DC nabíjacích staníc
Podpora nabíjacej infraštruktúry na Slovensku, nástroj 1: Národná sieť UFC | Foto: MH SR
Náš tip
Na Slovensku vyrastie 120 nových nabíjacích staníc , 3 sa ujdú aj nákladnej doprave

Dotácie na nákup elektromobilov a plug-in hybridov v roku 2022 nebudú. Chýbajú zdroje

9. september 2022

Informácie z konca roka 2022 sú aj takmer po roku stále aktuálne. Dotácie na elektromobily sa síce na pôde Ministerstva Hospodárstva SR preberali už viackrát a medzičasom sme sa dozvedeli aj zvažovanú podobu prvotného návrhu ďalšieho kola, no podľa čerstvé vyjadrenia z oficiálnych sfér sa dotácie stále nachádzajú na mŕtvom bode.

Túto informáciu poskytol Karol Galek, štátny tajomník  Ministerstva hospodárstva SR, počas tlačovej besedy po rokovaní vlády o energetickej kríze, ktorú odvysielala televízia TA3 (čas 24:55).

Galek priamo uviedol, že dotácie na elektroautá boli pozastavené. V minulosti boli na tento účel využité finančné prostriedky z recyklačného fondu vo výške 5 miliónov €, no takéto zdroje už nie sú k dispozícii. Jediným možným zdrojom pre ďalšiu dotačnú schému by bol štátny rozpočet, kde momentálne nie sú dostupné peniaze na takýto účel.

Súčasne ale uviedol, že alternatívna mobilita má určite budúcnosť, a aj kvôli znižovaniu emisií ide o vec, ktorú musí Slovensko prijať. Kvôli chýbajúcim zdrojom ale nateraz nie je možné hovoriť o žiadnych výzvach na podporu nákupu elektromobilov či plug-in hybridov.

Náš tip
2. kolo dotácií na elektromobily bolo uzavreté už v roku 2021. Bez plného využitia alokovaných zdrojov

Pôvodný článok z 17.12.2021

Informácie o nových dotáciách na nákup elektromobilov sa počas tohto roka objavovali pravidelne. Keď minister hospodárstva Richard Sulík, uviedol, že Slovensko počíta s tretím kolom dotácií na elektromobily bola to rozhodne potešujúca správa. Podstatou bolo zavedenie nižšej finančnej podpory než to bolo v prípade druhého kola, no s tým, že tentoraz sa ujde prakticky všetkým žiadateľom. To určite potešilo nemalú časť záujemcov o kúpu elektromobilu.

V druhom kole dotácií na elektromobily a plug-in hybridy, ktoré prebehlo v roku 2019 bolo treba mať poriadne rýchle prsty. Vyčlenený balík 6 miliónov € sa minul za neuveriteľné 3 minúty a 41 sekúnd. Následne sa mohli ľudia zaregistrovať do takzvaného zásobníka, a tak sa dotácia sa niektorým z nich skutočne aj ušla.

Napriek tomu veľká časť žiadateľov obišla naprázdno. Férovejšie dotácie na elektromobily preto boli dosť vítaným nápadom. Súčasný minister hospodárstva v tejto súvislosti uviedol, že nové kolo dotácií chce financovať z nového programového obdobia eurofondov pre roky 2021-2027. Všetko vyzeralo parádne, no potom v máji 2021 prišla jasná informácia, že nové dotácie na elektromobily prídu najskôr v roku 2022.

Dotácie na elektromobily 2022?

Posledné dva roky boli mimoriadne turbulentné, a hoci to miestami vyzeralo nádejne, aktuálne pre vás nemáme potešujúce správy. Kľúčovú rolu v nich zohráva spojenie “najskôr v roku 2022”.

V oblasti podpory nákupu elektromobilov, Ministerstvo hospodárstva SR na rok 2022 nemá ešte nič pripravené, ale ani naplánované. Koncom roka 2022 by malo prebehnúť vypracovanie nového akčného plánu, v ktorom by malo byť zahrnuté aj vytvorenie finančného mechanizmu na dotácie. Pre portál MojElektromobil.sk súčasný stav dotácií priblížil Adrián Krajňák z odboru priemyselného rozvoja, z MH SR.

Posledný kvartál 2022, kedy bude ešte len vytváraný takzvaný “akčný plán”, bude obsahovať všetky kľúčové informácie, vrátane časového harmonogramu. Tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov preto netreba čakať skôr ako v roku 2023.

Čakanie pokračuje

Vzhľadom na aktuálnu ekonomickú, ako aj epidemickú situáciu, má Ministerstvo hospodárstva SR dlhodobo omnoho väčšie starosti, než je len príprava nového kola dotácií na elektromobily. Svoj zámer opätovne podporiť nákup elektromobilov nezrušilo. Na dotácie treba získať finančné prostriedky.

Sklamanie môže byť veľké, no hnev nie je tak celkom na mieste Treba byť fér, ministerstvo v prípade tretieho kola dotácií na nákup elektrických áut doteraz neuvádzalo žiaden konkrétny termín.

23. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+