MojElektromobil

120 nabíjacích staníc s výkonom minimálne 150 kW pre osobné elektromobily a úžitkové vozidlá a 3 nabíjacie stanice s výkonom 350 kW pre ťažké úžitkové vozidlá na 31 lokalitách Slovenska (28 lokalít s výkonom minimálne 150 kW, 3 lokality s výkonom 350 kW pre ťažkú nákladnú dopravu).

To bude lokálny výsledok nového európskeho projektu EXPAND-E s dobou realizácie 3 roky, do ktorého sa púšťa konzorcium zložené zo šiestich operátorov nabíjacích staníc, vrátane dvojice GreenWay a IONITY, ktorá pôsobí na našom trhu.

Všetky lokality pritom budú vybudované ako nabíjacie huby s viacerými vysokorýchlostnými nabíjacími stanicami. V základe sa uvažuje nad implementáciou 4 nabíjacích bodov s výkonom 150 kW. Jednou z podmienok pre výber lokality je umiestnenie nabíjacej stanice vo vzdialenosti maximálne dvoch kilometrov od ciest TEN-T siete.

Foto: GreenWay

O plánoch na rozširovanie nabíjacej infraštruktúry pre nákladné elektrické vozidlá sme sa pred časom rozprávali so spoluzakladateľom a riaditeľom spoločnosti GreenWay, Petrom Badíkom. Prevádzkovateľ teraz projekt oficiálne priblížil, pričom zverejnil viacero kľúčových detailov.

Zahusťovanie nabíjacej siete bude prebiehať v blízkosti TEN-T koridorov európskej únie s využitím dotácií z fondov Európskej únie. Hodnota celého projektu dosahuje 220 miliónov €. Dotácia pokrýva približne tretinu z tohto objemu, konkrétne 69,11 miliónov €.

Projekt EXPAND-E ako taký bude samozrejme prebiehať naprieč európskymi krajinami a celkovo sa počíta s doplnením miest s chýbajúcou infraštruktúrou na 400 lokalitách a s celkovo 2000 nabíjacími bodmi. GreenWay ale, z pochopiteľných dôvodov, prezentoval informácie, ktoré sa týkajú priamo Slovenska.

Napríklad v Poľsku bude GreenWay budovať 264 nabíjacích bodov s výkonom minimálne 150 kW pre osobnú a úžitkovú dopravu a 10 nabíjacích bodov s výkonom 350 kW pre ťažkú nákladnú dopravu.

Prehľad nových nabíjacích staníc podľa krajín | Foto: GreenWay
Náš tip
V Európe vyrastie nová sieť ultrarýchlych nabíjacích staníc
13. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+