MojElektromobil.sk Internetový magazín moderného motoristu 2019-01-17T15:16:46Z https://www.mojelektromobil.sk/feed/atom/ Radovan Skokan <![CDATA[Aktuálny stav výstavby Tesla Gigafactory 3 v Šanghaji]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22779 2019-01-17T15:16:46Z 2019-01-17T15:16:46Z Čínska Gigafactory 3 sa už stavia vo veľkom. Dokazuje to činnosť ťažkých mechanizmov, ktorú dnes zdokumentoval fanúšik Tesly, Vincent Yu, pomocou dronu: Tesla minulý týždeň v pondelok položila základný kameň svojej obrej továrne v Číne. Kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou urýchľuje všetky plány na začiatok výroby v tejto krajine. V lete minulého roku […]

The post Aktuálny stav výstavby Tesla Gigafactory 3 v Šanghaji appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Čínska Gigafactory 3 sa už stavia vo veľkom. Dokazuje to činnosť ťažkých mechanizmov, ktorú dnes zdokumentoval fanúšik Tesly, Vincent Yu, pomocou dronu:

Tesla minulý týždeň v pondelok položila základný kameň svojej obrej továrne v Číne. Kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou urýchľuje všetky plány na začiatok výroby v tejto krajine.

V lete minulého roku oznámila Tesla dohodu so šanghajskou vládou o vybudovaní továrne so 100% vlastnícvom Tesly. Tesla sa tak zaradila medzi prvých zahraničných investorov, ktorí túto novinku využili, donedávna sa musel zahraničný investor spájať s čínskou firmou.

V októbri Tesla oznámila, že získala 210 akrov (85 hektárov) pozemkov pre Gigafactory 3 v Číne a uviedla, že urýchľuje svoje stavebné plány.

Očakáva sa, že projekt bude čiastočne uvedený do prevádzky v druhej polovici 2019.

Na Twitteri začiatok výstavby oznámil aj samotný Elon Musk:

Tešíme sa na začiatok výstavby Tesla Shanghai Gigafactory už dnes!
– Elon Musk (@elonmusk) 7. januára 2019

Ako ukázali nedávne zábery z dronu, stavebné práce na mieste sa začali už skôr. Teraz je už všetko oficiálne.

Tesla do leta 2019 dokončí prvú fázu Gigafactory 3, rozšíri tu výrobu Modelu 3 a budúci rok plánuje tu už plánuje vyrábať v objeme asi 200 000 kusov ročne. Ďalšie dva až tri roky bude trvať, kým sa dosiahne požadovaná výrobná kapacita približne 500 000 vozidiel ročne pre čínskych zákazníkov.

Ako sme sa nedávno dozvedeli, budú sa tú vyrábať najlacnejšie verzie Modelu 3 a dokonca aj pripravovaného Modelu Y. Drahšie verzie Modelu 3/Y sa stále budú vyrábať v Californii spolu s vlajkovými loďami Model S a X.

Z ceremónie položenia základneho kameňa bolo zverejnených niekoľko fotografií a interview s Elonom Muskom, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

 

 

The post Aktuálny stav výstavby Tesla Gigafactory 3 v Šanghaji appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Veľká výzva: Hackni Teslu, a môžeš si ju nechať!]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22929 2019-01-16T20:40:17Z 2019-01-16T20:40:17Z Výrobca elektromobilov Tesla chce opäť dokázať, že vyrába tie najbezpečnejšie voziadlá na svete. Model 3 nechá otestovať profesionálom v oblasti kybernetickej bezpečnosti. V marci sa spoločnosť ako jediná automobilka zúčastní na hackerskej súťaži Pwn2Own 2019 vo Vancouvri. Je to jedno z najkvalitnejsích podujatí svojho druhu na svete. Výrobca tu prinesie svoj Model 3 a je ochotný […]

The post Veľká výzva: Hackni Teslu, a môžeš si ju nechať! appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Výrobca elektromobilov Tesla chce opäť dokázať, že vyrába tie najbezpečnejšie voziadlá na svete. Model 3 nechá otestovať profesionálom v oblasti kybernetickej bezpečnosti. V marci sa spoločnosť ako jediná automobilka zúčastní na hackerskej súťaži Pwn2Own 2019 vo Vancouvri. Je to jedno z najkvalitnejsích podujatí svojho druhu na svete. Výrobca tu prinesie svoj Model 3 a je ochotný dať ho tomu, kto sa nabúra do softvéru jej najnovšieho modelu.

Pwn2Own je počítačová hackerská súťaž, ktorá sa organizuje v rámci bezpečnostnej konferencie CanSec West. Súťaž začala v roku 2007 a vyzýva účastníkov, aby otestovali zraniteľnosť najpoužívanejších programov a mobilných zariadení. Portál Teslarati oznámil, že Tesla dá zadarmo Model 3 RWD Mid Range (so stredným dojazdom, aktuálne s cenou 44 000 USD pred daňovými úľavami) bezpečnostnému vývojárovi, ktorý úspešne prelomí systém elektrického sedanu.

Súťaže Pwn2Own 2019 sa zúčastňujú aj giganty ako Microsoft a Oracle. Nebude prekvapením, ak sa Model 3 stane hviezdou tejto súťaže. Pre Teslu pracujú tie najväčšie mozgy z elitných svetových univerzít a už len skutočnosť, že ide do tejto súťaže, svedčí o top bezpečnosti jej softvérov. Napriek tomu David Lau, viceprezident pre vývoj softvéru vozidiel v Tesle povedal, že prítomnosť Modelu 3 v tejto súťaži je aj spôsobom, ako pomôcť spoločnosti zlepšiť produkty a odhaliť prípadné chyby.

„Je inšpiratívne vidieť dnešné top technologické firmy, ako sa snažia zabezpečiť svoje produkty aj využitím neuveriteľne talentovaných ľudí na súťaži Pwn2Own. Zoznam cieľov súťaže je pôsobivý a teším sa, aké kreatívne riešenia prinesú súťažiaci“, povedal Dragos Ruiu, event manažér konferencie CanSec West.

Až 250 000 za odhalenie chyby

Bug Bounty program je program, v ktorom sú vývojári peňažne odmenení za nájdenie chyby v softvére a ich následné nahlásenie. Funguje od roku 2014 a dnes v ňom Tesla ponúka odmeny od 35 000 do 250 000 dolárov. Batéria Powerwall 2 bola tiež zahrnutá do tohto programu.

The post Veľká výzva: Hackni Teslu, a môžeš si ju nechať! appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Donald Trump otáča: Miliardovú investíciu VW do elektromobility nazval veľkou výhrou]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22935 2019-01-16T09:39:06Z 2019-01-16T09:37:58Z Skupina Volkswagen AG v pondelok oznámila, že investuje 800 miliónov USD (702,4 mil. €) do výroby nového elektromobilov vo svojej fabrike v USA v štáte Tennessee a informovala verejnosť o vytvorení globálnej alinacie s Ford Motor Company v tejto oblasti. Dnes túto správu uvítal aj známy skeptik elektromobility, americký prezident Donald Trump. Volkswagen will be investing […]

The post Donald Trump otáča: Miliardovú investíciu VW do elektromobility nazval veľkou výhrou appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Skupina Volkswagen AG v pondelok oznámila, že investuje 800 miliónov USD (702,4 mil. €) do výroby nového elektromobilov vo svojej fabrike v USA v štáte Tennessee a informovala verejnosť o vytvorení globálnej alinacie s Ford Motor Company v tejto oblasti.

Dnes túto správu uvítal aj známy skeptik elektromobility, americký prezident Donald Trump.

Volkswagen will be investing $800 million to build electric cars in the U.S. Congratulations to Chattanooga, Tennessee. A BIG WIN!

Zveřejnil(a) Donald J. Trump dne Úterý 15. ledna 2019

Nemecká automobilka na autosalóne v Detroite povedala, že v závode v meste Chattanooga vytvorí 1 000 nových pracovných miest a že výroba elektromobilov sa začne v roku 2022.

CEO Volkswagenu Herbert Diess uviedol, že spoločnosť zvažuje výstavbu luxusných modelov Audi v Spojených štátoch, no bližšie to nešpecifikoval.

Nemecké automobilky boli v poslednom čase pod tlakom prezidenta Trumpa, aby zvýšili svoje investície v USA. Diess a jeho kolegovia z BMW a Daimler sa v decembri stretli s Trumpom v Bielom dome, aby vyjednali podmienky, v rámci ktorých by nemuseli byť ich vozidlá zaťažené tarifami na európské autá.

„Investícia v Tennessee je signálom pre vládu, že sa naozaj angažujeme v Spojených štátoch,“ povedala Diess médiám na autosalóne.

Volkswagen a Ford sa už dohodli na vytvorení globálnej aliancie, v rámci ktorej budú vyvíjať SUV a stredne veľké pickupy. Prebieha medzi nimi aj diskusia o spolupráci na elektrických a autonómnych vozidlách.

VW bude v americkej fabrike používať novú modulárnu platformu pre elektromobily (MEB). VW ju navrhol ako základný stavebný blok pre všetky budúce elektromobily. Skonsoliduje v nej všetky elektronické ovládacie prvky a zníži počet mikroprocesorov.

Volkswagen buduje prvú továreň výhradne na výrobu elektromobilov v meste Zwickau v Nemecku a začne tu s výrobou na platforme MEB už do konca tohto roka. Pridá i výrobu elektromobilov v oboch svojich továrňach v Číne do roku 2020 a  takisto v nemeckých továrňach do roku 2022.

Prvé elektrické SUV VW príde do roku 2020 a bude sériovou verziou SUV konceptu z minulého roku. Bude mať interiér stredne veľkého SUV a podvozok kompaktného SUV.

VW má v elektromobilite veľké plány. Do roku 2023 plánuje vyčleniť takmer 44 miliárd eur na vývoj a výrobu elektromobilov a do roku 2025 chce predávať až 1 milión bezemisných vozidiel ročne.

The post Donald Trump otáča: Miliardovú investíciu VW do elektromobility nazval veľkou výhrou appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Nissan predstavil nádherný športový sedan s “trónom” na zadných sedadlách]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22914 2019-01-14T18:40:25Z 2019-01-14T18:40:25Z Nissan dnes na autosalóne v Detroite predstavil svoj nový elektrický koncept IMS na základe podobne nazvaného konceptu IMx. Nissan ho nazval „vyvýšený sedan“ kvôli jeho veľkým kolesám, ktoré siahajú nad podvozok s batériou. Koncept má pohon všetkých kolies, schopnosť plne autonómnej jazdy a priestranný interiér. Predné sedadlá sa otáčajú otáčajú okolo svojej osi, aby posádka mohla […]

The post Nissan predstavil nádherný športový sedan s “trónom” na zadných sedadlách appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Nissan dnes na autosalóne v Detroite predstavil svoj nový elektrický koncept IMS na základe podobne nazvaného konceptu IMx.

Nissan ho nazval „vyvýšený sedan“ kvôli jeho veľkým kolesám, ktoré siahajú nad podvozok s batériou. Koncept má pohon všetkých kolies, schopnosť plne autonómnej jazdy a priestranný interiér. Predné sedadlá sa otáčajú otáčajú okolo svojej osi, aby posádka mohla mať napríklad schôdzku a nemusela sa venovať šoférovaniu.

Odvážny koncept IMs predstavuje vznik úplne nového segmentu osobných automobilov – vyvýšený elektrický športový sedan,“ povedal Denis Le Vot, predseda predstavenstva z Nissan North America, Inc. počas tlačovej konferencie na autosalóne. „Je logické, že automobilka, ktorá dala svetu prvý dostupný elektromobil pre masy, vytvorí aj prvý vyvýšený elektrický sedan.“

Le Vot sa tiež pochválil tým, že do roku 2022 uvedie na trh Nissan ďalších sedem elektrických vozidiel.

Výnimočnou vlastnosťou konceptu Nissan IMS je zadné sedadlo, ktoré sa po zložení bočných sedadiel zmení na „trón“. Nissan nazýva tento dizajn sedadiel 2 + 1 + 2:

“Jeho rozmery majú síce bližšie k sedanu než k crossoveru, no sú tak výnimočné, že vytvárajú úplne nový segment automobilov. Je definovaný svojou čistou elektrickou identitou, s batériou umiestnenou pod karosériou, ktorá zvyšuje kabínu. Jeho priestranný interiér je výsledkom rozšíreného rázvoru a ponúka unikátnu architektúru sedadiel „2 + 1 + 2“ s otočnými prednými sedadlami a zadným sedadlom, ktoré vytvára buď tri sedadlá alebo po zložení tenkých vonkajších častí „Premier Seat“ v strede, vhodný pre manažérov a dôležité osoby .”

Nissan IMs bude pre verejnosť vystavený od 19. do 27. januára v detroitskom Cobo Centre. Môžete si pozrieť aj celé predstavenie konceptu:

Páči sa vám tento koncept? Napíšte nám v komentároch.

The post Nissan predstavil nádherný športový sedan s “trónom” na zadných sedadlách appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Honda už budúci rok začne vyrábať tento elektrický retro hatchback]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22876 2019-01-14T15:05:24Z 2019-01-14T15:01:03Z Prvý elektromobil od Hondy mal byť v predaji už tento rok, ale automobilka výrobu presunula na začiatok roka 2020 a pravdepodobne by sme mali uskromniť očakávania ohľadom dostupnosti tohto vozidla. No nemyslíme, že s týmto dizajnom osloví veľkú masu zákazníkov. V roku 2017 prezident a CEO Honda Motor Co., Takahiro Hachigo, predstavil koncept „malého mestského […]

The post Honda už budúci rok začne vyrábať tento elektrický retro hatchback appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Prvý elektromobil od Hondy mal byť v predaji už tento rok, ale automobilka výrobu presunula na začiatok roka 2020 a pravdepodobne by sme mali uskromniť očakávania ohľadom dostupnosti tohto vozidla. No nemyslíme, že s týmto dizajnom osloví veľkú masu zákazníkov.

V roku 2017 prezident a CEO Honda Motor Co., Takahiro Hachigo, predstavil koncept „malého mestského elektromobilu v retro štýle“ a povedal, že „toto vozidlo nie je vzdialená budúcnosť, no jeho výroba začne v Európe už v roku 2019„.

Magazín Auto News Europe oznámil, že v budúcom roku bude už v predaji. Článok tohto magazínu tvrdí, že Honda plánuje pred zahájením výroby ukázať verejnosti dve verzie tohto vozidla.

Jednu z nich by mala japonská automobilka ukázať na autosalóne v Ženeve v marci tohto roku a ďalšiu verziu na frankfurtskom autosalóne.

Nižšie si môžete pozrieť fotky konceptu, ktorý Honda predstavila vo Frankfurte v roku 2017:

 

V správe sa tiež uvádza, že Honda plánuje predávať v Európe len 5 000 kusov tohto modelu ročne, čo môže znamenať, že účel tohto elektromobilu bude len jednoducho dosiahnutie emisných noriem v Európskej únii – ako elektrická verzia modelu Clarity.

Honda zaujala serióznejší postoj skôr na hybridné vozidlá ako na plne elektrické.

Japonská automobilka predstavila aj koncept elektrického športiaka založeného na novej platforme v podobnom dizajnovom štýle ako tento mestský retro hatchback, no bohužiaľ neuviedla oficiálny dátum začiatku výroby. Napriek tomu sa Honda zaujíma o elektromobily.

Honda od minulého roku spolupracuje s General Motors na vývoji novej generácie batérií a aj cenovo dostupný elektromobil na báze modelu Honda Fit s firmou CATL – najväčším výrobcom batérií v Číne.

The post Honda už budúci rok začne vyrábať tento elektrický retro hatchback appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
1
Radovan Skokan <![CDATA[Obrovská flotila Modelov 3 už putuje zo San Francisca do Európy]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22885 2019-01-14T10:09:15Z 2019-01-14T09:53:55Z V prístave v San Franciscu bolo odfotené veľké množstvo elektromobilov Tesla Model 3. Podľa informácií portálu Electrek by ich malo byť 3000 a smerujú prvým európskym zákazníkom. Toto je odkaz na live tracking lode, ktorá vezie prvých 3000 ks Modelov 3 do Európy. 9 dní by jej mala trvať cesta zo San Franciska do Panamy, […]

The post Obrovská flotila Modelov 3 už putuje zo San Francisca do Európy appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
V prístave v San Franciscu bolo odfotené veľké množstvo elektromobilov Tesla Model 3. Podľa informácií portálu Electrek by ich malo byť 3000 a smerujú prvým európskym zákazníkom.

Toto je odkaz na live tracking lode, ktorá vezie prvých 3000 ks Modelov 3 do Európy. 9 dní by jej mala trvať cesta zo San Franciska do Panamy, čo je asi tretina vzdialenosti, do Európy by to z Panamy malo trvať ešte vyše 20 dní. Momentálne sa plaví táto lod okolo západného pobrežia Severnej Ameriky rýchlosťou 34 km/h.

Minulý mesiac začala Tesla otvárať konfigurátor Modelu 3 držiteľom rezervácií na európskych trhoch s oficiálnym zastúpením Tesly. Odvtedy sme si všimli, že automobilka začala registrovať VIN čísla európskej verzie Modelu 3 s CCS konektorom.

Táto zásielka sa celá, alebo takmer celá, skladá z Modelov 3 a je to prvá veľká zásielka pre trh mimo Severnej Ameriky.

Spoločnosť, ktorá sa stará o vykladanie tovaru v prístave v belgickom Zeebrugge, plánuje vykladať pre Teslu 3 000 vozidiel každý týždeň, s prvým príchodom do Európy od budúceho mesiaca. Tranzit lode medzi San Francisco a Zeebrugge môže trvať 2 až 5 týždňov.

Tesla dostala do minulého týždňa v Európe takmer 14 000 objednávok Modelu 3. Tesla momentálne pre Európu vyrába a dodáva len Long Range Dual Motor a Performance verziu. Uvedený počet objednávok vie vybaviť pomerne rýchlo – konkrétne pri 3 000 kusoch týždenne za 5 týždňov. Preto očakávame, že ďalšie verzie Modelu 3 bude musieť Tesla ponúknuť už čoskoro. Konkrétne napríklad verziu Mid Range so zadným náhonom, alebo verzie bez povinného Premium balíčka.

Vyzerá to tak, že onedlho konečne uvidíme Model 3 aj na europskych cestách. Podľa našich informácii sa na príchod prvých 300 kusov pripravujú aj vo Viedni. Tešíte sa?

The post Obrovská flotila Modelov 3 už putuje zo San Francisca do Európy appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
2
Radovan Skokan <![CDATA[Audi predstaví malé elektrické SUV – konkurenta Tesly Model Y]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22873 2019-01-13T19:24:33Z 2019-01-13T19:13:22Z Audi plánuje predstaviť malé plne elektrické SUV už v marci na ženevskom autosalóne. Očakáva sa, že toto vozidlo bude konkurovať elektromobilu Tesla Model Y, ktorý by mal byť predstavený Teslou v rovnakom čase. Tesla už skôr spomenula, že jej nový Model Y bude predstavený 15. marca tohto roku so začiatkom výroby v roku 2020. Pri včerajšom […]

The post Audi predstaví malé elektrické SUV – konkurenta Tesly Model Y appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Audi plánuje predstaviť malé plne elektrické SUV už v marci na ženevskom autosalóne. Očakáva sa, že toto vozidlo bude konkurovať elektromobilu Tesla Model Y, ktorý by mal byť predstavený Teslou v rovnakom čase. Tesla už skôr spomenula, že jej nový Model Y bude predstavený 15. marca tohto roku so začiatkom výroby v roku 2020.

Pri včerajšom oficiálnom predstavení veľkého SUV Audi e-tron v Holandsku, šéfdizajnér automobilky Audi spomenul, že spoločnosť plánuje odhaliť „menšie SUV typu e-tron“, elektromobil, ktorý holandský magazín AutoWeek opísuje kompaktné elektrické SUV. Oficiálnu ilustráciu tohto malého SUV môžete vidieť na začiatku článku.

Audi tiež oznámilo, že plánuje spustiť v tomto roku aj výrobu Sportsback verzie elektromobilu e-tron. Bolo by to nižšie a bude založené na novej platforme MEB, uviedol šéfdizajnér exteriérov v Audi.

Na marcovom autosalóne v Ženeve sa očakáva viacerých plne elektrických vozidiel od rôznych automobiliek. Ten sa bude konať tento rok od 7. marca do 17. marca. Chystáte sa naň? Dajte nám vedieť v komentároch.

The post Audi predstaví malé elektrické SUV – konkurenta Tesly Model Y appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Test strešného nosiča pre Teslu Model 3: Aký má vplyv na spotrebu?]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22857 2019-01-11T19:10:51Z 2019-01-11T19:09:00Z Majitelia Tesly Model 3 už dostali objednané strešné nosiče. Jeden z nich si ho už stihol na svoj elektrický sedan nainštalovať a otestovať aj jeho vplyv na spotrebu auta. Panoramatická strecha Modelu 3 vyrobená z 1 kusu skla si totiž vyžadovala špeciálny upínací mechanizmus. Aj keď sa tento nosič of začiatku predaja už dvakrát vypredal, […]

The post Test strešného nosiča pre Teslu Model 3: Aký má vplyv na spotrebu? appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Majitelia Tesly Model 3 už dostali objednané strešné nosiče. Jeden z nich si ho už stihol na svoj elektrický sedan nainštalovať a otestovať aj jeho vplyv na spotrebu auta. Panoramatická strecha Modelu 3 vyrobená z 1 kusu skla si totiž vyžadovala špeciálny upínací mechanizmus.

Aj keď sa tento nosič of začiatku predaja už dvakrát vypredal, Tesla ho oficiálne predáva na svojej webstránke za cenu 390 EUR (450 USD).

Majiteľ Modelu 3 na YouTube kanáli Kootenay EV Family robí rôzne videorecenzie elektromobilov a podrobne sa pozrel na tento nový produkt Tesly:

Jeho recenzia trvá cez 30 minút, no sú v ňom všetky detaily o celom procese inštalácie nosiča. Pre pohodlnejšie pozeranie sme vám video takto v skratke zosumarizovali a vy si môžete pozrieť časť, ktorá vás najviac zaujíma:

0:00-3:34: info ohľadom samotného nosiča, jeho objednávania a doručenia
3:35-9:24: unboxing, kontrola všetkých komponentov
9:25-27:00: montáž nosiča na strechu
27:00-30:11: montovanie strešného boxu na lyže Yakima
30:12-32:38: celkové hodnotenie majiteľa

V tomto videu Kootenay urobil viacero testov a výpočtov spotreby vplyvu strešného nosiča na spotrebu:

Výsledky sú zaujímavé. Majiteľ urobil 3 testy a zdá sa, že samotný nosič (Test #2 s nosičom vs. Test #3 bez nosiča) na streche má len minimálny vplyv na spotrebu. To sa ale výraznejšie mení, keď naňho namontujete box na lyže (Test #1). Konkrétne čísla vo Wh/km si môžete pozrieť v tabuľke nižšie. V rámci každého testu (Test #1, #2 a #3) majiteľ spravil 3 jazdy hore kopcom (UH) a 3 jazdy dole kopcom (DH):

Plánujete kúpu tohoto strešného nosiča? Ak áno, kúpite si k nemu aj Teslu Model 3? Dajte nám vedieť v diskusii 🙂

The post Test strešného nosiča pre Teslu Model 3: Aký má vplyv na spotrebu? appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Miroslav Schwamberg <![CDATA[Aktualizácia 2: Tesla prestáva predávať lacnejšie Modely S a X so 75 kWh batériami. Aký bude ďalší vývoj?]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22834 2019-01-14T11:25:33Z 2019-01-10T09:24:37Z Tesla o chvíľu ukončí predaj Modelov S a X v konfigurácii so 75 kWh batériami. K dispozícii zostanú len elektromobily so 100 kWh batériou.

The post Aktualizácia 2: Tesla prestáva predávať lacnejšie Modely S a X so 75 kWh batériami. Aký bude ďalší vývoj? appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Článok sme aktualizovali 11.01.2019 o časť „Rýchlejšie nabíjanie“ a rady „Objednať či neobjednať“ a 14.01.2019 o informáciu o predĺžení termínu.

Ak plánujete kúpu novej Tesly Model S alebo Model X so 75 kWh batériou, mali by ste sa poponáhľať. Automobilka plánáje ukončenie ich predaja už túto nedeľu, 13. januára  v pondelok, 14. januára. Šéf Tesly, Elon Musk, to oznámil ako inak – prostredníctvom svojho Twitter účtu.

Musk dostal aj otázky ohľadom toho či automobilka neplánuje predaje a výrobu týchto modelov v najbližších rokoch ukončiť. Elon Musk to jednoznačne odmietol, takže stále sa môžeme tešiť na nové a nové modely S a X. 75 kWh batéria v týchto elektromobiloch je určená pre základné a v súčasnosti najmenej výkonné konfigurácie uvedených modelov, s najnižším dojazdom. Ďalšie v ponuke sú už len modely so 100 kWh batériou, ktoré sú ale podstatne drahšie.

Kým cena Modelu S 75D v Európe je 75 000 Eur bez DPH, Model S 100D je o takmer 18 000 drahší – stojí až 92 900 Eur bez DPH.

Odhad ďalšieho vývoja

Ukončenie predaja najlacnejšej verzie naznačuje prichádzajúcu zmenu. Hoci zatiaľ nie sú známe žiadne ďalšie informácie, v redakcii sme zanalyzovali ďalšie možné scenáre.

Možnosť 1: Tesla bude predávať Model S a Model X už iba s jednou batériou

Viaceré média naznačujú iba jeden scenár, a to že Tesla bude predávať už iba drahšiu verziu so 100 kWh batériou. Tí, čo budú chcieť lacnejšiu, budú musieť siahnuť po Modeli 3, prípadne počkať na Model Y. Toto považujeme za nepravdepodobné. Ak by k tomu aj došlo, očakávame zníženie ceny drahšej verzie aj o niekoľko tisíc Eur.

Možnosť 2: Prídu dve nové verzie s vyššou kapacitou batérii

Pred tromi rokmi v prvom štvrťroku 2016 došlo k ukončeniu predaja najlacnejšej 70 kWh verzie, pričom bola nahradená softvérovo obmedzenou 60 kWh a 75 kWh alternatívou. Tesla ešte stále používa v batériach Modelov S a X staršie Panasonic články označené ako 18650. Aktuálne má už však k dispozícii vyspelejšiu verziu článkov s označením 2170, ktoré využíva aj v Modeli 3. Je logický krok, že ich začne využívať aj v ostatných svojich modeloch.

Na koľko by sa mohla navýšiť kapacita nižšej a vyššej verzie? Náš redakčný tip je 90 a 120 kWh. Je pravda že by to bol najvýraznejší skok doposiaľ, no Tesla už vďaka dostupnému lacnejšiemu Modelu 3 nemusí tak držať cenu na pôvodnej úrovni. Cena Modelov S a X už nebude taká atraktívna, ako v prípade aktuálne sa predávajúcich modelov so 75 kWh batériou, narásť by mohla kľudne aj o niekoľko tisíc Eur.

Túto možnosť považujeme za pravdepodobnú.

Prestane Tesla komunikovať kapacitu batérie?

S uvedením Modelu 3 Tesla prestala komunikovať kapacitu batérie. Namiesto nej uvádza označenie verzii ako „Long Range“, „Mid Range“ a budúci „Standard Range“, spolu s ich dojazdom. Je možné, že rovnaký spôsob označovania začne používať aj u Modelov S a X.

Príde facelift?

Spolu so zmenou kapacít batérie pred tromi rokmi Tesla v tichosti vykonala facelift prednej časti Modelu S, spolu s ďalšími menšími zmenami. Nový dizajn vozidla sa bez akejkoľvek ceremónie odrazu objavil v konfigurátore.

Čaká nás rovnaký vývoj aj teraz? Ak áno, odhadujeme že bude zameraný na zadnú časť vozidiel. Redizajn nabíjacieho portu je nevyhnutný pre podporu CCS, ktorý Tesla prináša vo svojom európskom Modeli 3. Je pomerne isté, že CCS port sa skôr či neskôr objaví aj v Modeli S a X, a pod súčasné dvierka sa nezmestí.

Ešte rýchlejšie nabíjanie?

Zmena nabíjacieho portu na CCS je nevyhnutná aj pre podporu Superchargerov 3. generácie, ktorých predstavenie očakávame vo veľmi blízkej dobe. Toto sa samozrejme týka iba trhov, kde Tesla predáva svoje vozidlá s Type 2 konektorom. Na Americkom trhu má Tesla svoj vlastný konektor, ktorý technicky zvládne aj vyššie rýchlosti nabíjania.

Je vysoko pravdepodobné, že nové Modely S a X už budú novú generáciu Superchargerov podporovať.

Upraví Tesla interiér?

Práve interiér Modelov S a X by si už skutočne zaslúžil refresh, a predpokladáme že k nemu dôjde. Či však bude iba symbolického charakteru v podobe nových povrchov, alebo ho Tesla zmení komplexne, je ťažké predpovedať. Ak by ale aj išla cestou minimalistického interiérového dizajnu Modelu 3, nepredpokladáme že zmizne displej spred volantu. Práve dva displeje v Modeloch S a X komunikuje samotná Tesla ako výhodu v porovnaní s lacnejším Modelom 3.

Objednať či neobjednať?

Ak plánujete objednať Model S 75D alebo Model X 75D, a neviete sa rozhodnúť či radšej stihnúť objednávku za nižšiu cenu, alebo počkať na potenciálne upgradnutý model, máme pre vás jeden tip: Vykonajte objednávku a počkajte do budúceho týždňa. Objednávku je možné do 7 dní bezplatne stornovať. Nezabudnite pri objednávke využiť náš referral kód pre získanie bezplatného Superchargingu na dobu 6 – 9 mesiacov.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Tesla predlžuje a rozširuje svoj referral program o ďalšie novinky
Náš tip
Tesla Model Y: základná verzia s pohonom 4×4 za 35 000 €
Náš tip
Tesla na snehu: Testovacia trať v extrémnych podmienkach

The post Aktualizácia 2: Tesla prestáva predávať lacnejšie Modely S a X so 75 kWh batériami. Aký bude ďalší vývoj? appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[Nissan Leaf e-Plus predstavený: 62kWh batéria, dojazd 364 km]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=22810 2019-01-10T14:26:36Z 2019-01-09T08:41:54Z Nissan na práve prebiehajúcom veľtrhu CES v Las Vegas konečne predstavil svoj nový Leaf e-Plus, alebo ako ho po novom označuje samotný výrobca, e+. Má väčšiu kapacitu, lepší dojazd, aj vyšší výkon. OTA aktualizácie E-Plus ponúkne nový infotainment. Bude obsahovať väčší, 8-palcový displej s novou navigáciou, s možnosťou prepojenia s kompatibilnými smartfónmi. Ten konečne umožní […]

The post Nissan Leaf e-Plus predstavený: 62kWh batéria, dojazd 364 km appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Nissan na práve prebiehajúcom veľtrhu CES v Las Vegas konečne predstavil svoj nový Leaf e-Plus, alebo ako ho po novom označuje samotný výrobca, e+. Má väčšiu kapacitu, lepší dojazd, aj vyšší výkon.

OTA aktualizácie

E-Plus ponúkne nový infotainment. Bude obsahovať väčší, 8-palcový displej s novou navigáciou, s možnosťou prepojenia s kompatibilnými smartfónmi. Ten konečne umožní aktualizovať svoje systémy online. Pre aktualizácie aplikácii, máp, či nahratie nového softvéru, tak už nebude potrebné navštíviť servis.

„Konečne, 21. storočie!“, okomentovali novinku kolegovia z portálu hybrid.cz. A my sa s nimi plne stotožňujeme.

Vyšší výkon

Leaf e+ bude mať o 36% výkonnejší motor (160kW) v porovnaní s jeho štandardnou verziou (110kW). Nissan očakáva rýchlejšiu akceleráciu, presné časy zrýchlenia z 0 na 100 zatiaľ neprezradil. Zároveň o 10% zvýšil limit maximálnej rýchlosti.

Lepšia batéria

K základnej verzii Leafu so 40kWh batériou pridáva nový e+ ďalších 22 kWh, spolu má teda batéria 62 kWh, o 2 kWh viac ako sa očakávalo. To umožní o 55% väčší dojazd. Podľa presnejšej metodiky EPA ide o celkový dojazd 364 kilometrov, čiže o 122 km viac oproti lacnejšiemu bratovi.

Tak ako sme predpokladali už v skorších článkoch, Nissan mení dodávateľa batérie z AESC (vlastná batériová firma Nissanu), na LG Chem. Nissan nakoniec vyvrátil včera medializované informácie o novom dodávateľovi batérii a opravil, že ich naďalej bude vyrábať vo vlastnej firme AESC. Nové články majú o 25% vyššiu energetickú hustotu, vďaka čomu je nová batéria iba o 5mm vyššia od tej pôvodnej. Údaj o hmotnosti Nissan neposkytol.

Sklamaním je stále chýbajúci termálny manažment batérie. Nissan síce mierne zoptimalizoval jej chladenie pridaním ďalšieho chladiaceho prvku, či to ale bude stačiť pri dlhších cestách a viac ako jednom rýchlonabíjaní počas dňa, je veľmi otázne. Pripomíname, že práve 40kWh verzia Leafu výrazne obmedzovala viac ako jedno rýchlonabíjanie denne, čo vyústilo do tzv. prípadu Rapidgate. Posledná aktualizácia softvéru síce umožní pri druhom a treťom nabíjaní využiť vyšší výkon, nevieme ale aký to bude mať vplyv na životnosť batérie.

Nissan si je životnosťou batérie celkom istý. Poskytne na ňu záruku 8 rokov, resp. 160 000 kilometrov, a to pre všetky verzie.

100kW nabíjanie, stále Chademo

Podľa Nissanu bude vedieť nový Leaf nabíjať výkonom 70kW, pričom špičkový výkon bude dosahovať až 100 kW. Otázkou zostáva či budú tieto výkony reálne dosiahnuteľné aj na relevantnom počte nabíjacích bodov v Európe. Nissan aj v svojej kapacitnejšej verzii Leafu totiž stále používa štandard Chademo. Podľa správ od Nissanu sa má v takejto podobe objaviť na všetkých trhoch – okrem Japonska aj v USA a v Európe.

Štandard Chademo 1.0 umožňuje nabíjať maximálnym výkonom 62.5kW (v praxi ho nabíjačky obmedzujú na 50kW). Nová verzia štandardu Chademo 2.0 síce umožňuje výkony až do 400kW, koľko stojanov s novým ne-európskym štandardom sa však objaví v Európe je ťažké odhadnúť.

Nissan je poslednou automobilkou na svete, ktorá predáva svoje elektromobily v Európe s japonským štandardom nabíjania Chademo. Ostatní výrobcovia elektromobilov, ktoré umožňujú DC rýchlonabíjanie, používajú v Európe štandard CCS.

CCS port sa objavil dokonca už aj na uniknutých fotografiách nového vozidla z aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi – Renaultu Zoe (na fotografii vyššie). Je preto záhadou, prečo sa Nissan nechce prispôsobiť už jasne adaptovanému štandardu. Kým v dnešnej dobe nepredstavuje nabíjanie cez Chademo v Európe žiadny problém, v blízkej budúcnosti pribudne množstvo staníc už bez tohoto štandardu (napr. nabíjačky projektu Ionity).

Nissan Energy

Čím Nissan predbehol Teslu, je umožnenie zapojenia jeho elektromobilu pre obojsmerný tok energie. Implementácia štandardov Vehicle-to-Grid, Vehicle-to-Building a Vehicle-to-Home umožní zapojiť Leaf do energetického ekosystému, a teda budete vedieť využiť energiu z batérie napríklad na napájanie svojej domácnosti (či už počas výpadku energie, alebo v noci využijete cez deň získanú solárnu energiu).

Hoci o podobnom systéme dávnejšie uvažovala aj Tesla, do dnešného dňa funkcia spustená nie je.

V Európe v polovici roka 2019

Cenu novej verzie zatiaľ Nissan oficiálne neoznámil, očakáva sa na úrovni 37 000 Eur vrátane DPH.

Kým na domácom trhu v Japonsku sa začne predávať už v nasledujúcich týždňoch, v Európe ho môžeme očakávať až v polovici roka 2019. Je tu teda ešte malá šanca na prehodnotenie nabíjacieho štandardu. My v redakcii v to pevne dúfame – napriek niektorým nedostatkom je Leaf stále najpredávanejším elektromobilom na svete.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Nový 60kWh Nissan LEAF videný na rýchlonabíjačke. Ako rýchlo nabíja?

The post Nissan Leaf e-Plus predstavený: 62kWh batéria, dojazd 364 km appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0