MojElektromobil.sk Internetový magazín moderného motoristu 2019-03-26T21:37:05Z https://www.mojelektromobil.sk/feed/atom/ Miroslav Schwamberg <![CDATA[Odfotili sme maskované BMW i3: Niečo sa pravdepodobne chystá]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25164 2019-03-26T21:37:05Z 2019-03-26T19:00:33Z Nášmu čitateľovi sa podaril takýto úlovok. Odfotografoval maskované BMW i3. Nemecká automobilka pravdepodobne testuje komponenty pre facelift.

The post Odfotili sme maskované BMW i3: Niečo sa pravdepodobne chystá appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
BMW i3 je obľúbeným mestským elektromobilom nemeckej automobilky. Je malý, rýchly a navyše aj dobre vyzerá. Ponúka maximálnu rýchlosť 160 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,9 sekundy. Pochváliť sa môže aj veľmi slušným dojazdom 260 kilometrov.

Nemecká automobilka chystá facelift tohto obľúbeného modelu. Exkluzívny úlovok sa podaril nášmu čitateľovi Kristiánovi, ktorý odfotil nové BMW i3 priamo počas testovacej jazdy.

 

Vozidlo je však poriadne maskované, takže veľa toho povedať nevieme. Predná časť elektromobilu bola na testovanom vozidle bez zmeny. Aj aktuálny model vyzerá veľmi dobre a futuristicky.

Je možné, že BMW testuje iba nové komponenty pre facelift a výsledná verzia bude v skutočnosti vyzerať inak. Z videa, ktoré sme našli na YouTube, sú dizajnové zmeny badateľné, a to hlavne na prednej strane.

Pripravovaná verzia by údajne mala ponúknuť aj vyššiu kapacitu batérie s predpokladaným zlepšením dojazdu o 30%.

Za tip na článok ďakujeme nášmu čitateľovi Kristiánovi.

The post Odfotili sme maskované BMW i3: Niečo sa pravdepodobne chystá appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Test 3. generácie nabíjačiek Tesla Supercharger]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25174 2019-03-26T18:52:59Z 2019-03-26T17:19:15Z Majiteľ Modelu 3 zverejnil detailné informácie o nabíjaní na najnovšej generácii Tesla Supercharger. Nová generácia nabíjačky nabila jeho elektromobil z 9% na 90% za 35 minút. Majiteľ poznamenal, že Supercharger V3 hneď po zapojení zobrazoval nabíjací výkon až 255 kW. Táto rýchlosť trvala do 15% batérie, neskôr začala klesať a ustálila sa na úrovni okolo […]

The post Test 3. generácie nabíjačiek Tesla Supercharger appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Majiteľ Modelu 3 zverejnil detailné informácie o nabíjaní na najnovšej generácii Tesla Supercharger. Nová generácia nabíjačky nabila jeho elektromobil z 9% na 90% za 35 minút.

Majiteľ poznamenal, že Supercharger V3 hneď po zapojení zobrazoval nabíjací výkon až 255 kW. Táto rýchlosť trvala do 15% batérie, neskôr začala klesať a ustálila sa na úrovni okolo 177 kW. S touto rýchlosťou sa Model 3 dokázal nabiť z 9% na 23% iba za 4 minúty. Tu je zhrnutie celého procesu nabíjania.

  • 9% – 50% = 12 minút
  • 9% – 60% = 15 minút
  • 9% – 70% = 19 minút
  • 9% – 80% = 25 minút
  • 9% – 90% = 35 minút

Treba poznamenať, že Tesla Supercharger V3 je ešte stále v skúšobnej fáze. Akonáhle sa začne hromadná výstavba nabíjačiek na štandard V3, je veľká šanca, že spomínaný nabíjací výkon na Modeli 3 sa ešte zlepší.

Skvelou správou pre majiteľov Tesiel je, že spoločnosť začala upgradovať výkon aj na súčasných nabíjacích staniciach 2. generácie, a to konkrétne na výkon 145 kW. Vďaka týmto vylepšeniam sa môžu tešiť aj majitelia starších Tesiel, ktoré nepodporujú obrovský nabíjací výkon v 3.generácii. K dnešnému dňu je po svete vybudovaných 12 888 Supercharger stojanov v 1441 lokalitách.

Už žiadne zdieľanie výkonu

Nová generácia Superchargerov s výkonom 250 kW poskytne nabíjaciu rýchlosť až 1 600 km/h, čo je vidieť aj na obrázku od majiteľa Modelu 3 vyššie. Nové nabíjačky už nerozdeľujú nabíjací výkon na 2 stojany, čo znamená, že každý stojan na konkrétnej stanici Supercharger V3 poskytne výkon 250 kW. To skráti čas nabíjania o 50%.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Tesla začína testovať Autopilot verzie 3. Vytvorí najpokrokovejší superpočítač na svete?
Náš tip
Toto je menšie a lacnejšie SUV od Tesly: Model Y má dojazd 482 kilometrov a 7 miest na sedenie
Náš tip
Prvé dojmy z prvej slovenskej Tesly Model 3: Výborná kvalita a dychberúce zrýchlenie

The post Test 3. generácie nabíjačiek Tesla Supercharger appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Tesla obnovuje bezplatný Supercharging. Je v tom však háčik]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25101 2019-03-26T13:01:51Z 2019-03-26T13:01:51Z Tesla ponúkala po dobu niekoľkých rokov pre svoje elektromobily Model S a následne aj pre model X neobmedzené bezplatné nabíjanie na vlastnej nabíjacej sieti Tesla Supercharger. Túto výhodu pri nových objednávkach pred časom ukončila. Teraz ju ponúka opäť, je v tom však háčik. Roky bol bezplatný supercharching bezkonkurenčná výhoda a dobrý dôvod na kúpu elektormobilu Tesla. Elon […]

The post Tesla obnovuje bezplatný Supercharging. Je v tom však háčik appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Tesla ponúkala po dobu niekoľkých rokov pre svoje elektromobily Model S a následne aj pre model X neobmedzené bezplatné nabíjanie na vlastnej nabíjacej sieti Tesla Supercharger. Túto výhodu pri nových objednávkach pred časom ukončila. Teraz ju ponúka opäť, je v tom však háčik.

Roky bol bezplatný supercharching bezkonkurenčná výhoda a dobrý dôvod na kúpu elektormobilu Tesla. Elon Musk však vysvetlil na Twitteri, že tento projekt nebol finančne udržateľný a dokonca povedal, že mali projekt ukončiť skôr:

„Je nám ľúto, pri objemovej produkcii to nie je naozaj udržateľné a nie je to optimálne správanie. Pravdepodobne sme to mali skončiť skôr.“

Tesla teraz na krátko obnovuje bezplatné nabíjanie ako stimul na zvýšenie predajov na konci štvrťroka. Chce tak presvedčiť dlhoročných majiteľov, aby si obmenili svoje elektromobily.

Podľa ľudí oboznámených s touto novinkou existujúci majitelia s bezplatným superchargingom by mali získať 3 roky bezplatného nabíjania aj na novoobjednané vozidlo. Konkrétne v prípade, že si objednajú nový Model S alebo Model X do konca tohto štvrťroka – do 31. marca 2019.

The post Tesla obnovuje bezplatný Supercharging. Je v tom však háčik appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[Greenway už tento rok vybuduje nabíjacie stanice s viacerými stojanmi. Začal s výmenou DBT]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25089 2019-03-26T06:33:19Z 2019-03-25T18:29:32Z Slovenský prevádzkovateľ nabíjacích staníc Greenway pracuje na rozšírení a skvalitnení svojej siete. Výmena DBT stojanov V uplynulom týždni sme zaregistrovali prvú výmenu starších nabíjacích stojanov značky DBT. Tie boli často terčom sťažností majiteľov elektromobilov pre nižšiu spoľahlivosť, problémy s kompatibilitou, či nižší výkon. Nové stanice značky Efacec majú výkon 50kW. Podľa našich informácii boli vymenené […]

The post Greenway už tento rok vybuduje nabíjacie stanice s viacerými stojanmi. Začal s výmenou DBT appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Slovenský prevádzkovateľ nabíjacích staníc Greenway pracuje na rozšírení a skvalitnení svojej siete.

Výmena DBT stojanov

V uplynulom týždni sme zaregistrovali prvú výmenu starších nabíjacích stojanov značky DBT. Tie boli často terčom sťažností majiteľov elektromobilov pre nižšiu spoľahlivosť, problémy s kompatibilitou, či nižší výkon.

Nové stanice značky Efacec majú výkon 50kW.

Podľa našich informácii boli vymenené DBT stojany pri Tescu v Malackách a pri Tescu v Púchove.

Ohľadom výmeny DBT stojanov a ďalších plánov sme oslovili aj priamo Greenway, ten však situáciu zatiaľ nechcel komentovať.

Nová nabíjačka v Čadci

V uplynulom týždni Greenway otvoril novú nabíjaciu stanicu v Čadci. Ide o najsevernejší rýchlonabíjací bod na Slovensku.

Najsevernejší bod v našej infraštruktúre, srdce Kysúc. V Čadci sme sprístupnili novú rýchlonabíjaciu stanicu, ktorá…

Zveřejnil(a) GreenWay Infrastructure dne Čtvrtek 21. března 2019

10 nabíjacích staníc s viacerými stojanmi

Greenway už tento rok plánuje výstavbu tzv. nabíjacích hubov. Má ísť o ultrarýchle nabíjacie stanice s viacerými stojanmi. Väčšina staníc by mala vedieť obslúžiť naraz 4 vozidlá bez ohľadu na použitý konektor.

Do konca tohto roku by sa mali stať realitou 3 takéto lokality. Podľa neoverených informácii má ísť o lokality Bratislava, Žilina a Prešov. Ďalších 7 lokalít by malo byť realizovaných v priebehu budúceho roka. Ak sa informácia potvrdí, pôjde o navýšenie plánu, ktorý pôvodne hovoril o 6, resp. 8 lokalitách s ultrarýchlym nabíjaním.

Náš tip
GreenWay prinesie množstvo nových nabíjačiek. Zisťovali sme podrobnosti

Greenway je súčasťou projektu CEUC (Central European Ultra Charging). Orientačné lokality nabíjacích staníc v rámci tohoto projektu si môžete pozrieť na mape nižšie.

Aj ZSE má veľké plány

Nabíjacie „huby“ s viacerými stojanmi plánuje na Slovensku budovať aj konkurenčné ZSE Drive. Tí už testujú prvú 350kW ultrarýchlu nabíjaciu stanicu na Slovensku v Budči.

The post Greenway už tento rok vybuduje nabíjacie stanice s viacerými stojanmi. Začal s výmenou DBT appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Harman vytvoril zvuk osemvalca pre Teslu Model S. Vypočujte si ho]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25122 2019-03-25T17:19:03Z 2019-03-25T17:19:03Z Umelý zvuk 8-valca v elektromobile? Áno, čítate správne Magazín Roadshow nedávno navštívil spoločnosť Harman v Michigane, pozrel si jej štúdio a vypočul umelo vytvárané zvuky motora V8, ktoré majú elektromobily vysielať cez externé reproduktory. Zvukové upozornenia pre chodcov majú byť napriek odporu mnohých majiteľov elektromobilov či dokonca samotného Elona Muska čoskoro povinnosťou. A to napriek tomu, […]

The post Harman vytvoril zvuk osemvalca pre Teslu Model S. Vypočujte si ho appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Umelý zvuk 8-valca v elektromobile? Áno, čítate správne

Magazín Roadshow nedávno navštívil spoločnosť Harman v Michigane, pozrel si jej štúdio a vypočul umelo vytvárané zvuky motora V8, ktoré majú elektromobily vysielať cez externé reproduktory.

Zvukové upozornenia pre chodcov majú byť napriek odporu mnohých majiteľov elektromobilov či dokonca samotného Elona Muska čoskoro povinnosťou. A to napriek tomu, že problém s nízkou hlučnosťou je iba pri nižších rýchlostiach približne do 25 km/h, kedy vozidlo vie v prípade potreby zabrzdiť prakticky okamžite.

Jeden z testovaných elektromobilov bol Tesla Model S. Model S so zvukom osemvalca. Áno, čítate správne. Vo videu ho môžete počut približne v čase 1:20.

„Harman dá Tesle Model S zvuk spaľovacieho motora V8. Ak chcete, aby váš elektromobil znel ako veľký americký osemvalec alebo ako UFO, Harman vám v týchto požiadavkách vyhovie. Zvuk elektromotora v elektrickom vozidle takmer nepočuť. Falošný zvuk v elektromobile je pomerne kontroverzný, dáva však určitú úroveň charakteru a zároveň je kľúčovým bezpečnostným prvkom.“

A čo si o týchto zvukoch elektromobilu myslíte vy? Ide o zbytočné vytváranie umelého hluku, alebo je to naozaj nevyhnutnosť? Stretli ste sa niekedy s nebezpečnou situáciou kvôli nízkej hlučnosti elektromobilu? Dajte nám vedieť v diskusii.

The post Harman vytvoril zvuk osemvalca pre Teslu Model S. Vypočujte si ho appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Hackeri v súťaži prelomili softvér Tesly Model 3. Auto si môžu nechať]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25115 2019-03-25T20:20:32Z 2019-03-25T15:38:01Z Hackerom sa podarilo preniknúť do softvéru elektromobilu Tesla Model 3 v rámci technologickej a hackerskej súťaže v kanadskom Vancouvri. Tesla im účelne poskytla automobil na odhalenie jeho zraniteľnosti. Ako sme písali na začiatku tohto roka, Tesla je prvá automobilka vôbec, ktorá sa zúčastnila na hackingovej akcii Pwn2Own. Môžeme si len predstaviť, aké zraniteľlné sú softvéry […]

The post Hackeri v súťaži prelomili softvér Tesly Model 3. Auto si môžu nechať appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Hackerom sa podarilo preniknúť do softvéru elektromobilu Tesla Model 3 v rámci technologickej a hackerskej súťaže v kanadskom Vancouvri. Tesla im účelne poskytla automobil na odhalenie jeho zraniteľnosti. Ako sme písali na začiatku tohto roka, Tesla je prvá automobilka vôbec, ktorá sa zúčastnila na hackingovej akcii Pwn2Own.

Môžeme si len predstaviť, aké zraniteľlné sú softvéry v iných automobiloch. Udalosť sa tento týždeň konala vo Vancouveri a slabé miesto sa podarilo nájsť len jednému tímu v posledný deň súťaže.

Amat Cama a Richard Zhu z tímu Fluoroacetate sa zamerali na systém infotainmentu v Tesle Model 3 a použili JIT bug v renderovacom engine, pomocou ktorého dokázali prevziať kontrolu nad systémom.

Za odhalenie tejto chyby a za príležitosť na vylepšenie softvéru si v zmysle pravidiel súťaže môžu hackeri tento Model 3 nechať.

Tesla rozdala už stovky tisíc dolárov

Tesla prevádzkuje „bug bounty program“ už viac ako 4 roky. V ňom majú možnosť majitelia Tesiel získať za odhalenie chýb finančné odmeny. Spoločnosť údajne v tomto programe rozdala stovky tisíc dolárov.

Automobilka zvýšila maximálnu odmenu za nahlásenú chybu na 15 000 USD a tiež urobila veľký krok smerom k majiteľom, ktorí hackujú svoje vlastné vozidlá. Tesla zároveň oznámila, že majiteľom nezruší záruku, ak sa budú snažiť vozidlo hacknúť za účelom „vopred dokázaného a overeného prieskumu bezpečnosti vozidla“.

„Vyvíjame naše vozidlá s najvyšším štandardom bezpečnosti v každom ohľade a naša spolupráca s hackermi v oblasti bezpečnosti je pre nás neoceniteľná.

Od začiatku nášho bug bounty programu v roku 2014 sme pravidelne zvyšovali investície do partnerstiev s bezpečnostnými inžiniermi, aby sme majiteľom poskytli benefity od našikovnejších ľudí v tejto komunite.

Tešíme sa na to, že sa môžeme učiť a odmeniť skvelú prácu hackerom na konferencii Pwn2Own a nadalej budeme zlepšovať naše produkty a prístup k navrhovaniu bezpečni softvéru.“ komentoval situáciu David Lau, riaditeľ pre softvér vozidiel v Tesle.

The post Hackeri v súťaži prelomili softvér Tesly Model 3. Auto si môžu nechať appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Veľké elektrické “Tesla lode“ sa začnú vyrábať už túto jeseň]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=24986 2019-03-23T20:51:23Z 2019-03-23T19:42:12Z Holandská spoločnosť Port-Liner vyvíja obrovské elektrické lode prezývané aj „Tesla lode“. Spoločnosť oznámila, že budú pripravené na jeseň tohto roku a uskutoční slávnostnú plavbu vo Wilhelmine v Holandsku. Očakáva sa, že projekt spolufinancovaný aj Európskou úniou bude mať významný vplyv na dopravu medzi prístavmi v Amsterdame, Antverpách a Rotterdame. „V Európe existuje približne 7 300 riečnych lodí […]

The post Veľké elektrické “Tesla lode“ sa začnú vyrábať už túto jeseň appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Holandská spoločnosť Port-Liner vyvíja obrovské elektrické lode prezývané aj „Tesla lode“. Spoločnosť oznámila, že budú pripravené na jeseň tohto roku a uskutoční slávnostnú plavbu vo Wilhelmine v Holandsku.

Očakáva sa, že projekt spolufinancovaný aj Európskou úniou bude mať významný vplyv na dopravu medzi prístavmi v Amsterdame, Antverpách a Rotterdame.

„V Európe existuje približne 7 300 riečnych lodí a viac ako 5 000 z nich vlastnia podniky v Belgicku a Holandsku. Môžeme vyrobiť až 500 elektrických lodí ročne, ale v tomto tempe by trvalo 50 rokov, kým by riečna doprava fungovala kompletne na zelenej energii.“ poved CEO spoločnosti Port-Liner pre portál Loadstar.

Batériami poháňané lode  – na obrázku vyššie – sú schopné prepravoviť naraz až 280 full-size kontajnerov.

Očakáva sa, že prvých 6 elektrických lodí ročne odstráni z holandských ciest 23 000 nákladných kamiónov a nahradí ich prepravou s nulovými emisiami.

Port-Liner vyvíja svoje vlastné plavidlá a vyvinula aj systém batérií, ktoré sa nachádzajú vo vnútri kontajnerov.

Riaditeľ hovorí, že im to umožní konvertovať aj už existujúce lode:

„Táto technológia nám umožňuje konvertovať aj nákladné lode momentálne v prevádzke, čo je veľkým impulzom pre prechod na čistú energiu v priemysle. Kontajnery sú nabíjané v prístavoch na bezemisných nabíjačkach spoločnosti Eneco. Eneco poskytuje energiu z ich solárnych panelov, veterných elektrární a iných obnoviteľných zdrojov.“

Spoločnosť vyvíja dva typy lodí. Menší model EC52 je zameraný na viac účelov, vrátane prepravy tovaru. Väčší model EC110 je zameraný výlučne na prepravu veľkých kontajnerov. Prvé lode prídu na holandské rieky koncom tohto roka.

The post Veľké elektrické “Tesla lode“ sa začnú vyrábať už túto jeseň appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[Záverečný sumár ženevského autosalónu: Citeľne väčší záujem o elektromobily | Ženeva 2019]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=24950 2019-03-22T10:39:42Z 2019-03-22T10:23:24Z Brány ženevského autosalónu sa v nedeľu zatvorili a my sme pre vás pripravili sumár toho najdôležitejšieho z oblasti elektromobility. Záujem o elektromobily prevažuje Od prvého novinárskeho dňa sme cítili značnú prevahu záujmu o elektrifikované novinky. A to nielen z radov novinárov. Samotné automobilky už berú elektromobilitu s plnou vážnosťou a tomu zodpovedajú aj ich prezentácie. […]

The post Záverečný sumár ženevského autosalónu: Citeľne väčší záujem o elektromobily | Ženeva 2019 appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Brány ženevského autosalónu sa v nedeľu zatvorili a my sme pre vás pripravili sumár toho najdôležitejšieho z oblasti elektromobility.

Záujem o elektromobily prevažuje

Od prvého novinárskeho dňa sme cítili značnú prevahu záujmu o elektrifikované novinky. A to nielen z radov novinárov. Samotné automobilky už berú elektromobilitu s plnou vážnosťou a tomu zodpovedajú aj ich prezentácie. Audi, Mercedes, či KIA hovoria o trende, ktorému sa nechcú len prispôsobovať, ale chcú ho priamo tvoriť.

Takmer všetky automobilky vystavujúce tento rok v Ženeve priniesli elektromobilovú novinku či koncept, prípadne aspoň plug-in hybrid. Elektrifikované novinky pútali veľkú pozornosť a na ich dôkladnejšie obzretie sme sa často museli predierať, či vystáť si rad. Naopak – o spaľovacie vozidlá bol záujem viditeľne menší.

Záujem o podvozok elektromobilu s batériovými článkami

Záujem o spaľovacie autá

Mercedes

Mercedes predstavil nový, plne elektrifikovaný luxusný van EQV.

Náš tip
Mercedes Benz EQV: Elektrický van s dojazdom 400 km | Ženeva 2019

Okrem neho sme mali možnosť vidieť aj celú prezentáciu radu EQ, vrátane očakávaného EQC.

Smart

Na tohtoročnom autosalóne v Ženeve nás značka Smart milo prekvapila aktualizovanou verziou Forease+, ktorý je s odsúvateľnou strechou vhodnejší na každodenné používanie.

Smart ukázal aj ďalšie elektrické modely už v produkčnej verzii, ktoré majú vstúpiť do výroby ešte tento rok.

Náš tip
Smart predstavil koncept Forease a sériové verzie EQ ForTwo a ForFour | Ženeva 2019

Kia

Nádherný koncept športového elektromobilu od Kie s nevšednými exteriérovými i interiérovými povrchmi sa nazýva Imagine.

Pôsobivý vzhľad podčiarkuje osvetlenie vozidla. Okrem LED pásiku nad dverami upútajú pozornosť aj predné tygrie svetlá, ktoré privítajú vodiča svetelnou „show“ pri príchode k vozidlu.

Fiat

Fiat Centoventi je tak trochu odvážny koncept. Máme tu skvelý nápad s vyberateľnou a doma nabíjateľnou batériou, otázna je hmotnosť a teda praktickosť takéhoto spôsobu nabíjania. Na druhej strane možnosť vyskladania do posledného detailu stelesňuje presne to, o čo majú mladí v dnešnej dobe záujem.

Náš tip
Fiat Centoventi má vyberateľnú batériu, ktorú si nabijete doma | Ženeva 2019

Citroën

V odvážnosti konceptu však jednoznačne dominoval Citroën AMI ONE.

Náš tip
Citroën AMI ONE: Elektromobil, na ktorý nepotrebujete vodičák | Ženeva 2019

Peugeot

Úplne nový Peugeot e-208 púta hlavne pre jeho plánovanú výrobu na Slovensku. Obsahuje elektromotor s výkonom 100 kW a krútiacim momentom 260 Nm.

Náš tip
Peugeot e-208 na ženevskom autosalóne | FOTOGALÉRIA

Polestar

Polestar predstavil pod svojou značkou elektromobil vzdialene pripomínajúci Volvo S40. Jeho názov je Polestar 2. Má výkon 300 kW a batériu s kapacitou 78 kWh.

Náš tip
Pozrite si detailné zábery modelu Polestar 2 z autosalónu | Ženeva 2019

Honda

Po menej úspešnom hybridnom modeli Insight uviedla Honda na základe konceptu Urban EV „retro“ elektromobil Honda e.

Ten pútal návštevníkov počas celého autosalónu a vraj už o neho prejavilo záujem 15 000 potenciálnych zákazníkov.

Náš tip
Honda e prototyp: V meste sa bude cítiť dobre

Nissan

Nissan priniesol na autosalón svojim spôsobom zvláštny koncept IMQ. Hoci ho poháňajú elektromotory, nebude sa dať nabíjať – energiu bude získavať pomocou 1,5 litrového naftového generátora.

V stánku Nissanu sme však mali možnosť osobne otestovať upgrade infotainmentu nového Nissanu Leaf e+, či vidieť ako Leaf vyzerá v „rozrezanom“ stave.

Náš tip
Nissan Leaf e+ prináša vylepšený infotainment | VIDEO

Audi

Audi v Ženeve predstavilo koncept kompaktného elektrického SUV Q4 e-tron. Prinieslo aj jeho väčšieho brata e-tron a športový e-tron GT, ktorý je konkurentom americkej Tesly Model S.

Automobilka plánuje spustiť výrobu Q4 e-tron koncom budúceho roka.

Náš tip
Audi e-tron, kompaktné SUV Q4 e-tron a konkurent pre Teslu Model S | Ženeva 2019

Škoda

Nový elektrický crossover od Škody s označením Vision iV zaujal na prvý pohľad. Z 0 na 100 km/h dokáže tento stroj zrýchliť za 5,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je 180 km/h a na jedno nabitie dokáže prejsť 500 kilometrov (WLTP).

Náš tip
Škoda Vision iV: nový elektrický crossover prinesie výborný dojazd

Seat

Na záver tu máme pomyselnú kategóriu „miláčik šéfredaktora“. Tým sa jednoznačne stal Seat el-Born. Je malý a zároveň praktický, dizajnovo premakaný, a parametrami neurazí. Pri správne nastavenej cenovke môže osloviť svoju cieľovku viac než konkurencia.

Náš tip
el-Born je prvý elektromobil od Seatu. Má dojazd 420 km a vyzerá nádherne | FOTOGALÉRIA

Ostatné novinky zo Ženevy

Náš tip
Elektrický superšport Piëch so záhadnou batériou: Nabijete ju za 5 minút
Náš tip
Arcfox ECF naživo: Čínsky koncept futuristického SUV | Ženeva 2019
Náš tip
Mitsubishi Engelberg Tourer: Plug-in hybrid s 20 kWh batériou | Ženeva 2019
Náš tip
Nemci začnú už tento rok vyrábať elektromobil za 15 900 € | Ženeva 2019

The post Záverečný sumár ženevského autosalónu: Citeľne väčší záujem o elektromobily | Ženeva 2019 appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Tesla Referral Program sa vracia: Vyhrajte Model Y a Roadster podpísaný Elonom Muskom]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=25043 2019-03-22T09:12:17Z 2019-03-22T07:36:30Z Odporúčací program majiteľov Tesly bol kľúčovou súčasťou rastu najznámejšej a jedinej veľkej čisto elektrickej automobilky. Odvtedy nadšenie zákazníkov pre ich vozidlá vystrelilo Model 3 na miesto najpredávanejšieho luxusného auta v USA a zároveň je najpredávanejším elektromobilom na svete. Zákazníci sa vyjadrili, že Referral Program ja najčastejším spôsobom, akým predstavujú svojim priateľom značku Tesla. Preto Tesla […]

The post Tesla Referral Program sa vracia: Vyhrajte Model Y a Roadster podpísaný Elonom Muskom appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Odporúčací program majiteľov Tesly bol kľúčovou súčasťou rastu najznámejšej a jedinej veľkej čisto elektrickej automobilky. Odvtedy nadšenie zákazníkov pre ich vozidlá vystrelilo Model 3 na miesto najpredávanejšieho luxusného auta v USA a zároveň je najpredávanejším elektromobilom na svete. Zákazníci sa vyjadrili, že Referral Program ja najčastejším spôsobom, akým predstavujú svojim priateľom značku Tesla.

Preto Tesla uvádza úplne nový odporúčací program, ktorý zákazníkom poskytne ďalšie exkluzívne odmeny.

Predchádzajúci Referral Program bol veľmi úspešný, avšak Tesle vytváral vysoké náklady. Teraz ho prerobila tak, aby nestrácala mnoho peňazí a zároveň v ňom ponúkla odmeny.

Keď si človek kúpi novú Teslu pomocou odporúčacieho kódu existujúceho majiteľa, obom sa pripočíta 1 500 km bezplatného nabíjania v sieti Supercharger. Každé odporúčanie vás tiež zaradí do mesačného žrebovania o Founders Series (limitovanej edície) Model Y a štvrťročne o Founders Series modelu Roadster, obe podpísané Elonom Muskom a šéfdizajnérom Franzom von Holzhausenom. Majitelia Tesly, ktorí už majú neobmedzené nabíjanie, získajú odporúčaním dvojnásobnú šancu vyhrať tieto modely.

Neustály rast spoločnosti do veľkej miery vytvárali samotí majitelia a vášniví fanúšikovia cez ich odporúčania. Cieľom Tesly je jednoducho vyrábať tie najlepšie a najbezpečnejšie autá a aby sa majitelia podelili o svoje skúsenosti s ostatnými. To pomože urýchliť misiu Tesly prechodu k udržateľnej energii.

The post Tesla Referral Program sa vracia: Vyhrajte Model Y a Roadster podpísaný Elonom Muskom appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Henrik Fisker čoskoro prinesie na trh elektrické SUV za 35 000 € s dojazdom “takmer 500 km”]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=24922 2019-03-22T19:26:43Z 2019-03-22T05:00:04Z Pán Henrik Fisker stojí za hybridným športovým automobilom Karma a momentálne je CEO spoločnosti Fisker Inc. Jeho firma teraz oznámila príchod nového elektrického SUV s dojazdom „takmer 500 km“, so štartovacou cenou „pod 35 000 €“. Prekonal by tak Teslu, ktorá SUV Model Y s 500-km dojazdom ponúka za 56 000 €. Fisker Inc. oznámil dátum […]

The post Henrik Fisker čoskoro prinesie na trh elektrické SUV za 35 000 € s dojazdom “takmer 500 km” appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Pán Henrik Fisker stojí za hybridným športovým automobilom Karma a momentálne je CEO spoločnosti Fisker Inc. Jeho firma teraz oznámila príchod nového elektrického SUV s dojazdom „takmer 500 km“, so štartovacou cenou „pod 35 000 €“. Prekonal by tak Teslu, ktorá SUV Model Y s 500-km dojazdom ponúka za 56 000 €. Fisker Inc. oznámil dátum jeho príchodu na trh v roku 2021. Bude to prvý z troch elektromobilov pre masy.

Príchod prvého modelu spoločnosti – luxusného sedanu EMotion – sa bohužial oneskorí. Pôvodne bol naplánovaný na koniec roku 2019 alebo začiatkom 2020. Po novom príde na trh až súčasne so spomínaným SUV pre masy. Ako dôvod Fisker uvádza futuristickú technológiu pevnej polovodičovej batérie, ktorá ešte nie je pripravená na komerčné využitie.

SUV zatiaľ bez názvu

Spoločnosť Fisker Inc. neoznámila názov nového auta, no predstavila pár detailov pre záujemcov. SUV bude používať batériu s kapacitou min. 80kWh s dojazdom takmer 500 km. Táto verzia bude k dispozícii za základnú cenu, čo naznačuje, že spoločnosť ponúkne verzie aj s vyšším dojazdom. Vozidlo bude dostupné aj v konfiguráciách s jedným alebo dvoma elektromotormi.

Model Fisker EMotion

Fisker bude disponovať „atmosférou pod holým nebom“, ktorú aktivujete dotykom tlačidla, hoci Fisker odmieta verziu kabrioletu.

Model EMotion bude drahý

Henrik Fisker, zodpovedný za dizajn automobilov Aston Martin DB9 a BMW Z8, založil spoločnosť Fisker Inc. v roku 2016, len tri roky po tom, čo jeho predchádzajúca spoločnosť (Fisker Automotive) skrachovala kvôli zlyhaniu modelu Karma. Fisker Inc. predstavil produkčnú verziu modelu EMotion na technologickej výstave CES v roku 2018.

Fisker chce s modelom EMotion vstúpiť na high-end trh a konkurovať tak najdrahším verziám elektromobilov Tesla. Model EMotion je údajne technologicky vyspelejší ako Karma: jeho technológie budú podporovať vysoko autonómnu jazdu, na prístrojovej doske sú tri dotykové obrazovky, a bude mať až 640 km dojazdu vďaka pevnej polovodičovej batérii, ktorú táto spoločnosť vyvíja. Má aj štyri nahor vyklápajúce sa dvere, ktoré robia z Tesly Model X konzervatívne auto.

Spoločnosť však začne s výrobou spomínaného SUV. EMotion sa bude doručovať až po tom, ako sa toto SUV dostane medzi zákazníkov, čo znamená najskôr v roku 2021.

Pán Fisker dal už niekoľko odvážnych sľubov o technológii pevnej batérie,  ktorú spoločnosť vyvíja. Uviedol, že tieto akumulátory sa nabijú za 1/5 času v porovnaní s Li-ion batériami používanými v ostatných elektromobiloch. Tvrdia, že budú dvakrát odolnejšie a so schopné prežiť dvojnásobný počet nabíjacích cyklov a povedal, že sú pripravení ho dodať na trh včas.

The post Henrik Fisker čoskoro prinesie na trh elektrické SUV za 35 000 € s dojazdom “takmer 500 km” appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0