MojElektromobil.sk Internetový magazín moderného motoristu 2019-05-22T15:26:25Z https://www.mojelektromobil.sk/feed/atom/ Radovan Skokan <![CDATA[Prečo je Nórsko svetovým lídrom v elektromobilite? Vládne dotácie to nie sú.]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26789 2019-05-22T15:26:25Z 2019-05-22T15:22:08Z Nórsko má 5,26 milióna obyvateľov -populácia veľmi podobná tej na Slovensku. Na obyvateľa je tu však viac elektrických vozidiel ako kdekoľvek na svete. Prečo je to tak? Silnú úlohu zohrávajú vládne dotácie a stimuly, ale hlavne vysoké daňové zaťaženie spaľovacích vozidiel a spotrebné dane samotných pohonných hmôt. Nórsko urobilo elektromobily cenovo dostupnejšie ako spaľovacie autá. „Nóri […]

The post Prečo je Nórsko svetovým lídrom v elektromobilite? Vládne dotácie to nie sú. appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Nórsko má 5,26 milióna obyvateľov -populácia veľmi podobná tej na Slovensku. Na obyvateľa je tu však viac elektrických vozidiel ako kdekoľvek na svete.

Prečo je to tak?

Silnú úlohu zohrávajú vládne dotácie a stimuly, ale hlavne vysoké daňové zaťaženie spaľovacích vozidiel a spotrebné dane samotných pohonných hmôt.

Nórsko urobilo elektromobily cenovo dostupnejšie ako spaľovacie autá.

„Nóri nie sú o nič viac enviromentálne zameraní ako iné krajiny,“ hovorí Christina Bu, tajomníčka nórskej asociácie pre elektrické vozidlá. Drvivá väčšina ľudí uvádza ako hlavný dôvod ich kúpy nižšiu cenu.

„Elektrifikácia vozidiel v Nórsku nie je spôsobená masívnymi dotáciami, ale práve naopak – vysokými daňami.”

Kúp si elektromobil, alebo zaplatíš výrazne viac

Vozidlá s nulovými emisiami (ZEV) neplatia žiadnu daň z pridanej hodnoty (25% pre spaľovacie vozidlá). Neplatí pre ne žiadny registračný poplatok z predaja jazdených elektromobilov, daň z vlastníctva vozidla a ani žiadne spotrebné dane za palivo. Cestné mýto, preprava trajektom a verejné parkovanie sú výrazne lacnejšie alebo úplne bezplatné pre elektromobily a môžu dokonca jazdiť v pruhoch pre autobusy. Takáto politika funguje od roku 1990.

Ľudia v Nórsku sú na elektromobily zvyknutí. Porovnajme si jeden s najpredávanejších automobilov – Volkswagen Golf a Volkswagen e-Golf. Jediným spoločným poplatkom je šrotovná daň vo výške približne 250 €.

VW Golf
Dovozná cena: 21 500 USD
Daň z CO2: 3 750 USD
Daň z NOx: 260 USD
Hmotnostná daň: 2 500 dolárov
DPH: 7 000 USD
Celková maloobchodná cena: 35 000 USD

VW e-Golf
Dovozná cena: 30 590 USD
Daň z CO2: 0 USD
Daň z NOx: 0 USD
Hmotnostná daň: 0 USD
DPH: 0 USD
Celková maloobchodná cena: 31 000 USD

Až donedávna bola táto politika bez efektu. Od roku 2001 sa pre bezemisné autá zrušila aj DPH. Dôvod, prečo sa nerozšírili elektromobily skôr, je jednoduchý – žiadne na trhu neboli.

Mitsubishi i-MiEV a Nissan Leaf v roku 2011 spôsobilo revolúciu a kolektívne zmenili mentalitu obyvateľov, keď ľudia začali masovo kupovať tieto autá.

Takmer tretina elektromobilov

V roku 2018 bolo na nórskych cestách neuveriteľných 31,2% bezemisných áut. Takýto rozvoj prekvapil aj samotných Nórov.

Cieľ Nórska je od roku 2025 predávať už len bezemisné automobily. Je však mimoriadne ambiciózny, ak nie nemožný plán. Ekonómka Fridstrømová si však myslí, že 80% elektromobilov na cestách sa dá dosiahnuť.

Majitelia dávajú prednosť nabíjaniu doma pred verejnými nabíjačkami. „20-25% populácie však nemá vlastné parkovacie priestory s nabíjačkou. Potrebujete parkovací priestor, aj keď umiestnite nabíjačky do svetelných stĺpov. Priestor je vždy vzácny.

Dá sa tento úspech Nórska aplikovať aj v krajinách s väčšou populáciou?

Spojené štáty to majú majú omnoho ťažšie preto, že populácia a počet automobilov na cestách je mnohonásobne väčší, čo obmedzuje štátne rozpočty a daňové podpory.  Vládne dotácie však zaručene fungujú. USA by mohli zvýšiť spotrebné daň z palív, avšak to je v tejto krajine tabu.

Agresívne zdaňovanie, ktoré je v Nórsku všeobecne akceptované, môže byť politickou samovraždou v iných častiach sveta – najmä v Spojených štátoch, kde príjmy z dane z pohonných hmôt zostali od roku 1993 takmer nezmenené.

Ropa kostrou ekonomiky

Celá nórska ekonomika ťaží z ropného bohatsva. Podľa nórskeho Ministerstva pre ropu a energiu predstavuje ropa 43% celkového exportu, 21% príjmov krajiny a najväčší podiel na HDP – až 17%. V elektoromobilite sú však svetovým lídrom.

Výhody pre elektromobily nebudú trvať večne, a to ani vtedy, ak sa na tom všetky politické strany dohodnú. Úspech nórskeho experimentu je však obdivuhidný: elektromobily sa stali cenovo dostupnejšími a zároveň si ľudia na ne zvykli.

 

The post Prečo je Nórsko svetovým lídrom v elektromobilite? Vládne dotácie to nie sú. appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Motoristický svet smúti za svojou najväčšou osobnosťou Niki Laudom († 70)]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26760 2019-05-21T18:59:38Z 2019-05-21T18:59:38Z Motoristický svet stratil jednu zo svojich najväčších osobností. Vo veku 70 rokov nás opustil Rakúšan Niki Lauda, trojnásobný majster sveta vo Formule 1 a legenda tohto športu. Bývalý jazdec F1 získal titul majstra sveta Formule 1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. Prežil “vlastnú smrť” Triumfoval aj na prestížnych európskych okruhoch v monackom Monte Carle, […]

The post Motoristický svet smúti za svojou najväčšou osobnosťou Niki Laudom († 70) appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Motoristický svet stratil jednu zo svojich najväčších osobností. Vo veku 70 rokov nás opustil Rakúšan Niki Lauda, trojnásobný majster sveta vo Formule 1 a legenda tohto športu.

Bývalý jazdec F1 získal titul majstra sveta Formule 1 v rokoch 1975, 1977 a 1984.

Prežil “vlastnú smrť”

Triumfoval aj na prestížnych európskych okruhoch v monackom Monte Carle, talianskej Monze, nemeckom Hockenheime alebo britkom Brands Hatch. Viac ako 50-krát sa dosiahol stupeň víťazov.

V roku 1976 prežil ťažkú haváriu na nemeckom okruhu Nürburgring, ktorá ho doživotne poznačila. Lauda utrpel tak vážne popáleniny na väčšine svojho tela museli mu transplantovať aj obličky.

Minulý rok po dlhotrvajúcej chrípke museli Laudovi transplantovať pľúca. Domov sa vrátil krátko pred Vianocami. Jeho zdravotný stav sa však v posledných týždňoch zhoršoval a včera nás navždy opustil.

Šéf tímu Mercedes-AMG Petronas Motorsport, Toto Wolff, dnes vzdal hold  Nikimu Laudovi, ktorý zomrel v pondelok večer († 70). Donedávna zastával funkciu predsedu dozornej rady tohto tímu.

„V mene tímu a všetkých v Mercedese vyjadrujem našu najhlbšiu sústrasť Birgit, Nikiho deťom, jeho rodine a priateľom.

Niki bude vždy jednou z najväčších legiend nášho športu. Stelesňoval hrdinstvo, ľudskosť a úprimnosť tak na trati ako i mimo nej.

Jeho odchod zanecháva vo Formuly 1 prázdne miesto. Nielenže sme stratili hrdinu, ktorý uskutočnil pravdepodobne najpôsobivejší návrat v histórii, ale aj niekoho kto priniesol cennú zrozumiteľnosť a otvorenosť do modernej Formule 1. Bude nám veľmi chýbať ako hlas zdravého rozumu.

Tím Mercedes prišiel o vodiace svetlo. Ako náš tímový kolega bol Niki uplynulých šesť a pol roka vždy neskutočne čestný a rovnako lojálny. Bolo privilégiom, že sme ho mohli označiť za člena nášho tímu a bolo povznášajúce vidieť čo pre neho znamenalo byť súčasťou tímového úspechu. Vždy keď sa prešiel dielňami v Brackley alebo Brixworthe alebo predniesol jednu zo svojich slávnych motivačných rečí, priniesol energiu, ktorú nikto nedokázal napodobniť.

Niki, ty si jednoducho nenahraditeľný, už nikdy viac nebude niekto ako ty.

Bolo pre nás cťou môcť ťa označovať za nášho šéfa a mojím privilégiom môcť ti povedať kamarát.“

Lauda po ťažkej havárii v roku 1976

The post Motoristický svet smúti za svojou najväčšou osobnosťou Niki Laudom († 70) appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Vodič Tesly opitý zaspal so zapnutým Autopilotom. Holandskí policajti mu zobrali vodičák.]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26763 2019-05-21T18:00:00Z 2019-05-21T17:19:25Z Vodičovi Tesly v holandskom meste Eemnes zobrali vodičské oprávnenie po tom, ako opitý zaspával na diaľnici so zapnutým Autopilotom. Polícia si všimla, že sa Tesla vlečie za pomalým kamiónom, aj keď na diaľnici nebola žiadna premávka. Vodič sa prebudil až na zvuk policajnej sirény. Vozidlo bolo plne ovládané autonómnym systémom Autopilot. „Minulý týždeň sme z internetových […]

The post Vodič Tesly opitý zaspal so zapnutým Autopilotom. Holandskí policajti mu zobrali vodičák. appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Vodičovi Tesly v holandskom meste Eemnes zobrali vodičské oprávnenie po tom, ako opitý zaspával na diaľnici so zapnutým Autopilotom. Polícia si všimla, že sa Tesla vlečie za pomalým kamiónom, aj keď na diaľnici nebola žiadna premávka. Vodič sa prebudil až na zvuk policajnej sirény. Vozidlo bolo plne ovládané autonómnym systémom Autopilot.

„Minulý týždeň sme z internetových správ zistili, že existuje mnoho spôsobov, ako použiť autonómny systém Tesly (odkazujúc na video pre dospelých natočené v Tesle na Autopilote a zverejnené na portáli Pornhub). Včera v noci sme však videli Teslu tesne v za pomalým kamiónom na diaľnici A27 v meste Eemnes. Keď sme sa snažili obehnúť vozidlo, vodič bol zaspatý. 50-ročný muž nevšimol ani našu svetelnú signalizáciu. Nakoniec sa prebudil na zvuk sirény. Zdalo sa, že je pod vplyvom alkoholu (340ug/l). Jeho vodičský preukaz bol odobratý na základe článku 5 Zákona o cestnej premávke. „

Fotografiu z incidentu zdieľali aj na Instagrame:

View this post on Instagram

Dat er meerdere manieren zijn om de Tesla te gebruiken wanneer deze autonoom rijdt konden we vorige week al op het nieuws zien. Afgelopen nacht zagen we een Tesla dicht op zijn voorganger rijden op de #A27 bij #Eemnes. Toen wij langszij kwamen bleek de bestuurder in slaap gevallen te zijn. Een volgteken werd gegeven maar de bestuurder, een man van 50 jaar oud uit Meppel, merkte dit niet op en de Tesla begon ons zelfs in te halen toen wij de snelheid omlaag brachten en de snelweg wilden verlaten. Uiteindelijk is met behulp van de sirene de man gewekt. Hij bleek tevens onder invloed van alcohol (340ug/l). Zijn rijbewijs is ingevorderd op grond van artikel 5 Wegenverkeerswet. #LandelijkeEenheid #verkeerspolitie #tesla #instacop

A post shared by Landelijke Eenheid Noordwest (@pol_infranw) on

Vodiči Tesly sú povinní sledovať systém a každých niekoľko sekúnd vyvinúť na volant určitý tlak. Neexistuje však spôsob, ktorý to vodičov prinúti urobiť. Po nereagovaní Tesla bezpečne spomalí a následne zastaví na krajnici.

V tomto prípade polícia potvrdila, že vodič zaspával s rukami na volante, čo pravdepodobne spôsobilo, že vozidlo nezastavilo. Nie je to prvý spiaci vodič Tesly na Autopilote.

Začiatkom tohto roka sa stal podobný prípad v južnej Kalifornii. V tomto prípade policajti zastavili vozidlo až po vyše 10 km jazdy.

The post Vodič Tesly opitý zaspal so zapnutým Autopilotom. Holandskí policajti mu zobrali vodičák. appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Usain Bolt investoval do elektromobility. Predstavil elektromobil za 9,999 dolárov pre systémy mestského car-sharingu]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26697 2019-05-20T15:26:09Z 2019-05-20T15:23:50Z Najrýchlejší človek sveta Usain Bolt stojí finančne za floridským startupom, ktorý minulý týždeň predstavil nový elektrický model B-Nano. Údajne ho startup dva roky tajne vyvíjal. Detailov o tomto 2-miestnom mestskom mini elektromobile nepoznáme veľa. Podľa magazínu AutoBlog je B-Nano, ktoré môžeme veľkosťou prirovnať k Renaultu Twizy, určené na zdieľanie áut. Pokrývať má krátke mestské trasy […]

The post Usain Bolt investoval do elektromobility. Predstavil elektromobil za 9,999 dolárov pre systémy mestského car-sharingu appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Najrýchlejší človek sveta Usain Bolt stojí finančne za floridským startupom, ktorý minulý týždeň predstavil nový elektrický model B-Nano. Údajne ho startup dva roky tajne vyvíjal.

Detailov o tomto 2-miestnom mestskom mini elektromobile nepoznáme veľa. Podľa magazínu AutoBlog je B-Nano, ktoré môžeme veľkosťou prirovnať k Renaultu Twizy, určené na zdieľanie áut. Pokrývať má krátke mestské trasy od 3 do 24 kilometrov. Spoločnosť však nešpecifikuje maximálny dojazd ani rýchlosť.

Ľudová cena a vymeniteľná batéria

Batéria je navrhnutá tak, aby bola ľahko a rýchlo vymeniteľná za novú. Kto bude robiť tieto výmeny a za koľko, zatiaľ nevieme. Vieme však cenu elektromobilu, ktorá sa bude začínať na 9,999 USD (v prepočte 8,965 €). Rezervácie spoločnosť prijíma za poplatok 999 dolárov.

Vzhľadom k tomu, že Bolt Mobility má sídlo na Floride, dá sa predpokladať, že B-Nano bude primárne určený pre USA. Spoločnosť však už v Paríži prevádzkuje systém zdieľaných elektrických kolobežiek, preto prichádza do úvahy aj tento trh. Zatiaľ nie je nič potvrdené.

Problém s ochrannou známkou

Názov Bolt však už jedna spoločnosť používa. Chevrolet má vo svojej ponuke elektrický model Bolt, na ktorý ma aj ochrannú známku. Ďalším problémom môže byť názov Nano, na ktorý má zase ochrannú známku automobilka Tata Motors.

Ak má však Bolt B-Nano namierené do Francúzska, tieto ochranné známky nebudú problém, keďže Chevrolet Bolt ani model Tata Nano sa na tomto trhu nepredávajú. O ďalších detailoch o tomto inovatívnom startupe vás určite budeme informovať.

The post Usain Bolt investoval do elektromobility. Predstavil elektromobil za 9,999 dolárov pre systémy mestského car-sharingu appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
1
Redakcia <![CDATA[Smart Roadshow 2019: Najbližšia zastávka je v Bratislave. Registrácia je už spustená]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26716 2019-05-20T12:13:20Z 2019-05-20T12:12:58Z Máme za sebou už druhú úspešnú akciu zo série Smart Roadshow 2019, ktorá uplynulú sobotu priniesla do Žiliny kopec noviniek so sveta smart technológií. Čo je Smart Roadshow 2019? Tak ako tomu bolo v Prešove a Žiline, Smart Roadshow prinesie aj do vášho mesta všetky technológie, ktoré nazývame inteligentnými či chytrými – jednoducho smart. Môžete sa tešiť […]

The post Smart Roadshow 2019: Najbližšia zastávka je v Bratislave. Registrácia je už spustená appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Máme za sebou už druhú úspešnú akciu zo série Smart Roadshow 2019, ktorá uplynulú sobotu priniesla do Žiliny kopec noviniek so sveta smart technológií.

Čo je Smart Roadshow 2019?

Tak ako tomu bolo v Prešove a Žiline, Smart Roadshow prinesie aj do vášho mesta všetky technológie, ktoré nazývame inteligentnými či chytrými – jednoducho smart. Môžete sa tešiť na najnovšie vychytávky z oblasti smart domácnostísmart športusmart dopravy a elektromobilitysmart zdraviasmart financiísmart miest a obcí a, samozrejme, z oblasti smartfónov.

Spolu s partnermi pre vás pripravujeme zaujímavý program, kde sa dozviete všetko, čo by ste chceli o smart svete vedieť od naslovovzatých odborníkov. Okrem toho si spolu užijeme kopec zábavy a súťaží o hodnotné ceny.

 

Ďalšia zastávka – Bratislava. Registrujte sa teraz!

Zo stredu našej krajiny si to s našou Smart Roadshow namierime priamo do hlavného mesta Slovenska, do Bratislavy. Uvidíme sa už 22. júna 2019 v hoteli Radisson Blu Carlton Hotel ****. Vstup na akciu je zadarmo a registrácia je už spustená. Poponáhľajte sa a zarezervujte si svoje miesto čím skôr 🙂

Smart Roadshow 2019 vo vašom meste

27. Apríl | PREŠOV | Hotel Dukla

18. Máj | ŽILINA | Hotel Holiday Inn

22. Jún | BRATISLAVA | Radisson Blu Carlton Hotel

***

28. September | BANSKÁ BYSTRICA | Hotel Dixon

26. Október | KOŠICE | DoubleTree by Hilton

23. November | NITRA | Hotel Mikádo

 

The post Smart Roadshow 2019: Najbližšia zastávka je v Bratislave. Registrácia je už spustená appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Miroslav Schwamberg <![CDATA[Smart Roadshow 2019 Žilina: Takto vyzeralo druhé pokračovanie! | FOTOGALÉRIA]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26705 2019-05-20T12:03:36Z 2019-05-20T12:03:36Z Takto to vyzeralo na tohtoročnej druhej Smart Roadshow, na ktorú ste sa mohli prísť pozrieť aj vy. Ďalšia zastávka bude v Bratislave.

The post Smart Roadshow 2019 Žilina: Takto vyzeralo druhé pokračovanie! | FOTOGALÉRIA appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Po Prešove máme za sebou ďalšiu tohtoročnú Smart Roadshow, ktorá sa konala v Žiline. V sobotu, 18. mája sa v hoteli Holiday Inn v Žiline stretli stovky nadšencov inteligentných technológií, aby si vyskúšali novinky a vypočuli zaujímavé prednášky. Okrem mobilných zariadení a smartfónov ste tu mohli vidieť drony, robotické vysávače a príslušenstvo, archívne smartfóny z našej redakcie a množstvo ďalších zaujímavostí. Nižšie si môžete pozrieť fotografie zo žilinskej akcie.

Čo všetko ste mohli vidieť na Smart Roadshow v Žiline

Elektromobily

Prednášky

Stánky a zariadenia

Turnaj v PUBG Mobile

Ďalšia zastávka: Bratislava

Už teraz sa tešíme na ďalšiu Smart Roadshow, ktorá sa bude konať už 22. júna v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave.

The post Smart Roadshow 2019 Žilina: Takto vyzeralo druhé pokračovanie! | FOTOGALÉRIA appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[ZSE otvára novú rýchlonabíjačku v Poprade]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26688 2019-05-19T16:44:49Z 2019-05-19T16:44:49Z ZSE Drive v týchto dňoch sprevádzkovalo svoju prvú rýchlonabíjaciu stanicu v Poprade. Okolie Vysokých Tatier už dlhšiu dobu trpí slabším pokrytím rýchlonabíjačiek. Prakticky jediná verejná rýchlonabíjacia stanica pre celý región bola k dispozícii v Poprade pri OC Max. Išlo o staršiu nabíjačku typu DBT s nižším výkonom. Od tohto víkendu je tak pod Tatrami k […]

The post ZSE otvára novú rýchlonabíjačku v Poprade appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
ZSE Drive v týchto dňoch sprevádzkovalo svoju prvú rýchlonabíjaciu stanicu v Poprade.

Okolie Vysokých Tatier už dlhšiu dobu trpí slabším pokrytím rýchlonabíjačiek. Prakticky jediná verejná rýchlonabíjacia stanica pre celý región bola k dispozícii v Poprade pri OC Max. Išlo o staršiu nabíjačku typu DBT s nižším výkonom.

Od tohto víkendu je tak pod Tatrami k dispozícii ďalšia nabíjačka. Ide o stanicu od ABB, ktorá ponúka klasickú trojicu konektorov Type 2, Chademo a CCS Combo. Jej maximálny nabíjací výkon je 50 kW.

Nová rýchlonabíjačka sa nachádza pri Aquacity Poprad. Počas nabíjania tak bude možné navštíviť aquapark, reštauráciu, či neďalekú Kolibu u Štefana.

Prevádzkovateľ má v pláne postaviť aj ďalšie rýchlonabíjačky vo Vysokých Tatrách – v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici.

ZSE Drive je prevádzkovateľom s najvyšším počtom rýchlonabíjacích staníc na Slovensku – k dnešnému dňu ich má v prevádzke už 44.

Mohlo by vás zaujímať

The post ZSE otvára novú rýchlonabíjačku v Poprade appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Elon Musk: Tesla bude do 10 mesiacov bez peňazí, ak rapídne nezníži náklady]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26676 2019-05-18T09:06:47Z 2019-05-18T09:05:35Z Musk napísal v e-maile zamestnancom Tesly, že spoločnosti dôjde hotovosť do 10 mesiacov, pokiaľ sa nepristúpi k „tvrdému“ znižovaniu nákladov. Opatrenia sú potrebné napriek tomu, že Tesla v tomto mesiaci zvýšila majetok o 2,7 miliardy dolárov emitovaním nových akcií. Musk a nový finančný riaditeľ Zach Kirkhorn  preskúmajú „všetky výdavky akéhokoľvek druhu, vrátane odmien, platov, cestovných […]

The post Elon Musk: Tesla bude do 10 mesiacov bez peňazí, ak rapídne nezníži náklady appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Musk napísal v e-maile zamestnancom Tesly, že spoločnosti dôjde hotovosť do 10 mesiacov, pokiaľ sa nepristúpi k „tvrdému“ znižovaniu nákladov. Opatrenia sú potrebné napriek tomu, že Tesla v tomto mesiaci zvýšila majetok o 2,7 miliardy dolárov emitovaním nových akcií.

Musk a nový finančný riaditeľ Zach Kirkhorn  preskúmajú „všetky výdavky akéhokoľvek druhu, vrátane odmien, platov, cestovných nákladov, nájomného, ​​doslova každú platbu, ktorá opustí bankový účet firmy“, píše sa v e-maile.

Tesla skončila prvý štvrťrok 2019 s hotovosťou 2,2 mld. dolárov, no vykázala stratu 702 miliónov USD. Musk povedal, že Tesla bude musieť byť nejakú dobu na „sparťanskej diéte.“ Následne sa Tesle podarilo získať 2,7 mld. dolárov.

„Je to hardcore riešenie, no je to jediný spôsob, ako môže Tesla zostať finančne udržateľnou.“

„Je to veľa peňazí, no v skutočnosti nám poskytuje len 10 mesiacov aktivity pri aktuálnom tempe výdavkov, aby sme dosiahli nulový hospodársky výsledok! Je to jediný spôsob, ako môže Tesla prežiť.“

Spoločnosť v júni minulého roka prepustila 9% zamestnancov v rámci znižovania nákladov. Ani tieto opatrenia neboli dostatočné a Tesla v januári tohto roka prepustila ďalších 7% pracovníkov.

Ďalším krokom minimalizovania nákladov bolo zatvorenie väčšiny obchodov Tesla po svete, aby ušetrila ďalšie peniaze. Vďaka tomu firma mohla konečne ponúknuť dlho očakávanú základnú verziu Modelu 3 za 35,000 dolárov.

Len dva týždne po tom však Tesla zmenila stratégiu a oznámila, že mnoho predajní ostane otvorených, no zvýšila ceny Modelov S a X ako kompenzáciu. Musk povedal investorom, že tieto cenové zmeny pripravili spoločnosť o 121 mil. USD z celkovej straty 702 milónov v poslednom štvrťroku.

Vo svojom najnovšom firemnom e-maile Musk priznáva, že sú potrebné tvrdé finančné zmeny a ani rekordné výnosy a dodávky elektromobilov nedokázali uhasiť oheň. Tesla stále čelí existenčnej kríze.

The post Elon Musk: Tesla bude do 10 mesiacov bez peňazí, ak rapídne nezníži náklady appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Tesla dokončila akvizíciu Maxwellu. Čaká nás ďalší pokrok v batériách.]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26655 2019-05-17T10:45:33Z 2019-05-17T08:28:03Z Tesla po mesiacoch formalít oznámila, že dokončila akvizíciu spoločnosti Maxwell a oficiálne preberá kontrolu nad nad výrobcom batériových technológií. O akvizícii sme našich čitateľov informovali už vo februári tohto roka. Slide z prezentácie Maxwell Tesla kúpila akcie spoločnosti so sídlom v San Diegu v hodnote 235 miliónov dolárov (210 mil. €) a preberá tak plnú […]

The post Tesla dokončila akvizíciu Maxwellu. Čaká nás ďalší pokrok v batériách. appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Tesla po mesiacoch formalít oznámila, že dokončila akvizíciu spoločnosti Maxwell a oficiálne preberá kontrolu nad nad výrobcom batériových technológií. O akvizícii sme našich čitateľov informovali už vo februári tohto roka.

Slide z prezentácie Maxwell

Tesla kúpila akcie spoločnosti so sídlom v San Diegu v hodnote 235 miliónov dolárov (210 mil. €) a preberá tak plnú kontrolu nad podnikom. Tesla a Maxwell už dlhšiu dobu medzi sebou komunikovali. Niektorí investori neboli s akvizíciou spokojní a snažili sa transakciu zastaviť.

Slide z prezentácie Maxwell

Hovorí sa, že Teslu láka najmä duševný majetok spoločnosti. Maxwell je známy ako výrobca ultrakapacitorov, ale nedávno predstavil aj technológiu suchých elektród pre batérie.

Vysoká hustota batérií

Maxwell tvrdí, že jeho technológia suchej elektródy umožňuje v súčasných bunkách hustotu energie viac ako 300 Wh/kg a môže dosiahnuť až viac ako 500 Wh/kg. To je o 15 až 100 percent lepšie ako súčasná batéria Tesly.

Po 1500 nabíjacích cykloch si tieto batérie údajne zachovajú 90% kapacity a ich bunky si zachovávajú svoju kapacitu pri vyšších rýchlostiach nabíjania omnoho lepšie ako tie isté bunky bez suchej elektródy. Zaujímavé je, že Maxwell ich vie ľahko integrovať do výroby súčasných Li-ion článkov bez väčšieho vplyvu na výrobné náklady.

Elon Musk nedávno povedal, že Tesla predstaví v tomto roku alebo začiatkom budúceho roka pokrok vo svojich batériových technológiách. Tesla je priekopníkom v znižovaní nákladov tohto drahého komponentu pre elektromobily a venuje obrovskú pozornosť ich vývoju.

The post Tesla dokončila akvizíciu Maxwellu. Čaká nás ďalší pokrok v batériách. appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Radovan Skokan <![CDATA[Formula E v Monaku: Felipe Massa prvýkrát na pódiu]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=26617 2019-05-16T20:33:47Z 2019-05-16T19:30:29Z Jean-Eric Vergne dokázal vyhrať druhé preteky v sezóne, domáci Felipe Massa prvýkrát na pódiu vo Formuli E a nováčik Rowland ostal po ďalšom ťažkom súboji prekvapený. „Pre mňa ako pretekára je toto vždy miesto, kde chcem byť,“ povedal Jean-Eric Vergne z tímu DS Techeetah po tom, ako si v Monaku odniesol druhé víťazstvo sezóny. Nikdy […]

The post Formula E v Monaku: Felipe Massa prvýkrát na pódiu appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Jean-Eric Vergne dokázal vyhrať druhé preteky v sezóne, domáci Felipe Massa prvýkrát na pódiu vo Formuli E a nováčik Rowland ostal po ďalšom ťažkom súboji prekvapený.

„Pre mňa ako pretekára je toto vždy miesto, kde chcem byť,“ povedal Jean-Eric Vergne z tímu DS Techeetah po tom, ako si v Monaku odniesol druhé víťazstvo sezóny. Nikdy som tu v Monaku nemal pódiové umiestnenie. Pamätám si všetky legendy, ktoré boli na tomto pódiu a všetky ťažké preteky, ktoré som tu zažil vo Formule 1. Dnes tu stáť je preto pre mňa špeciálnym zážitkom.

S dvoma víťazstvami po sebe Francúz prelomil rekordnú šnúru ôsmich rôznych víťazov v ôsmich pretekoch. Momentálne je na čele priebežného poradia. Napriek dvom víťazstvám a celkovo 87 bodom pretekár DS Techeetah má ďaleko k spokojnosti.

„Nič nebude stabilné až do konca roka – také sú tieto preteky. Bude to veľmi premenlivé až do konca sezóny.“

„Som najlepším príkladom toho, ako rýchlo sa veci menia v týchto pretekoch. Prišiel som sem zo šiesteho miesta a ako líder opúšťam Monako – vo Formule E nie je nič isté.“

Iba 33 bodov delí top 10 jazdcov a menej ako sekunda oddeľuje všetkých 22 vozidiel v kvalifikácii. Preteky FORMULA E sa 25.mája presúvajú do Berlína a redakcia MôjElektromobil tam nebude chýbať. Boj o celkový titul sa stupňuje a finálové preteky sezóny sa budú konať v New Yorku.

Domáci hrdina Felipe Massa na stupni víťazov

“Nikdy som nepochyboval o tom, čo dokážem,“ hovorí Felipe Massa (Venturi), očividne spokojný po získaní svojho prvého pódiovéjo miesta vo Formule E, čo sa mu dokonca podarilo v domácom Monaku.

„Férové preteky sú pre nás veľmi dôležité.  Mohol som byť na pódiu už skôr, ale bohužiaľ sa vždy niečo prihodilo.“

Po neopakovateľnom začiatku sezóny je víťazstvo Massu v Monaku druhým víťazstvom Venturi po úspechu jeho kolegu Edoarda Mortaru, ktorý vyhral preteky v Hong Kongu.

„Pamätám si, že som počas pretekov počul z tribún, ako mi fandia moje deti – bolo to neuveriteľné.

Nováčik Rowland prekvapený

„Som stále prekvapený,“ hovorí pretekár Oliver Rowland po druhom pódiovom umiestnení vo Formule E v krátkom čase. Rowland momentálne figuruje na deviatom mieste v rebríčku šampionátu s 59 bodmi – len 28 bodov pod lídrom a tímovým kolegom Jean-Ericom Vergnom.

Hlavný partner podujatia Formula E je ABB.

 

The post Formula E v Monaku: Felipe Massa prvýkrát na pódiu appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0