MojElektromobil.sk Internetový magazín moderného motoristu 2018-11-13T14:31:03Z https://www.mojelektromobil.sk/feed/atom/ Tomáš Gurský <![CDATA[Blesková správa: Teslu Model 3 zajtra vystavia v prvých showroomoch v Európe]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21529 2018-11-13T14:31:03Z 2018-11-13T12:19:39Z Novinka na ktorú všetci čakali: Tesla už zajtra, v stredu 14. novembra 2018, vystaví svoj Model 3 v prvých showroomoch v Európe. (správu priebežne aktualizujeme) Viacerí držitelia rezervácii z Európy dostali pred malou chvíľou e-mail, ktorým ich pozývajú pozrieť si svoj vysnívaný Model 3. Potvrdené je ich vystavenie v Nemecku, konkrétne v showroomoch v Düsseldorfe […]

The post Blesková správa: Teslu Model 3 zajtra vystavia v prvých showroomoch v Európe appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Novinka na ktorú všetci čakali: Tesla už zajtra, v stredu 14. novembra 2018, vystaví svoj Model 3 v prvých showroomoch v Európe.

(správu priebežne aktualizujeme)

Viacerí držitelia rezervácii z Európy dostali pred malou chvíľou e-mail, ktorým ich pozývajú pozrieť si svoj vysnívaný Model 3. Potvrdené je ich vystavenie v Nemecku, konkrétne v showroomoch v Düsseldorfe a v Mníchove.

Správy o pozvánkach do lokálnych showroomov prichádzajú aj z Holandska, Francúzska, Talianska, Švajčiarska, Španielska, Portugalska, Švédska, Nórska a Belgicka. V Holandsku by mal byť dostupný už dnes, podrobnosti zisťujeme.

Vo Viedni bude Model 3 vystavený najbližší pondelok, 19. novembra od 10:00 v showroome v centre mesta na Wallnerstraße 3.

Vzhľadom na očakávaný veľký záujem bude vstup prioritne pre držiteľov rezervácii. Pri vstupe bude potrebné preukázať sa platným číslom rezervácie. V nasledujúcich dňoch sa očakáva sprístupnenie pre širokú verejnosť.

Na mieste budeme mať aj našich spravodajcov, ktorí nás okamžite budú informovať o všetkom podstatnom.

Keďže ide o väčšie množstvo vozidiel, očakávame že pôjde už o nedávno vyrobené európske modely. Zaujíma nás či Tesla konečne odhalí použitý nabíjací port. Sledujte nás na Facebooku. Situáciu sledujeme non-stop, správu budeme aktualizovať.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Tesla prekvapila: Uvádza lacnejší Model 3 so stredným dojazdom

Náš tip
Rýchlosť nabíjania 3. generácie Tesla Supercharger prekoná 1000 km/h

The post Blesková správa: Teslu Model 3 zajtra vystavia v prvých showroomoch v Európe appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[Tesla zrušila možnosť objednania sklopných detských sedačiek pre Model S – Aktualizácia 1]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21498 2018-11-13T12:01:20Z 2018-11-11T20:26:38Z Tesla upravuje možnosti objednávky pre Model S a Model X. Ako vopred upozorňoval Elon Musk, pre zjednodušenie výroby dôjde k zjednoteniu konfigurácii a viaceré z nich nebudú viac dostupné. K tomu došlo práve tento víkend, 10. novembra 2018. To simplify production, many Tesla Model S & X interior configs, will no longer be available after […]

The post Tesla zrušila možnosť objednania sklopných detských sedačiek pre Model S – Aktualizácia 1 appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Tesla upravuje možnosti objednávky pre Model S a Model X. Ako vopred upozorňoval Elon Musk, pre zjednodušenie výroby dôjde k zjednoteniu konfigurácii a viaceré z nich nebudú viac dostupné. K tomu došlo práve tento víkend, 10. novembra 2018.

Najväčším prekvapením je zrušenie možnosti objednávky 7-miestnej verzie Modelu S. Tá obsahovala v kufri sklopné sedačky pre deti s hmotnosťou od 15 do 36 kg, vekovo približne od 3 do 9 rokov. Takzvané Rear-Facing Seats (RFS) boli obľúbenou voľbou rodín s viacerými deťmi, ktoré uprednostňovali kúpu sedanu pred väčším SUV Model X. Tesla potvrdila že sklopné sedadlá pre Model S viac vyrábať nebude. Viacpočetným rodinám odporučila zvážiť namiesto Modelu S kúpu Modelu X.

Ďalším nepopulárnym opatrením bude aj zvýšenie ceny základných Modelov S a X 75D o 1 500 Eur, hoci odteraz budú obsahovať pôvodne príplatkový prémiový celočierny interiér. Naopak, znížila sa cena príplatkov za čierno-biely a krémový interiér.

Tesla taktiež zrušila možnosť objednania otvárateľnej panoramatickej strechy. Po novom bude v ponuke iba celopresklenná strecha. Keďže panoramatická strecha bola doposiaľ jedinou možnosťou, ktorá na streche obsahovala miesta pre uchytenie strešných nosičov, veríme že Tesla vyrieši ich možnosť uchytenia aj na celopresklennej streche (podobne ako u Modelu 3).

Miesto uchytenia strešných nosičov na celopresklennej streche Modelu 3 (označené < šípkou). Zdroj: Model 3 Owners Club

Model X po novom nie je možné objednať v 6-miestnej verzii so stredovou konzolou. 6-miestna verzia sa bude predávať aj naďalej, avšak bez možnosti stredového „stolíka“.

Model S aj X budú mať na našom trhu opäť už iba možnosť 11kW palubnej AC nabíjačky. Tá je síce plne postačujúca a stále lepšia než je zvykom u iných výrobcov elektromobilov, no pôvodná 16,5kW možnosť, či staršia možnosť 22kW dual-chargeru bola určite lepšia.

Názor redakcie

Rozumieme potrebe zjednodušovania výroby. Na jednej strane je fajn že objednávanie bude jednoduchšie. Nie sme si však istí či práve prémiová trieda Model S a Model X by mali ísť cestou menšieho množstva možností. Ešte nedávno sa sama Tesla chválila že kým u lacnejšieho Modelu 3 je k dispozícii menej ako 100 rôznych konfigurácii, pre Model S ich má viac ako 1500.

Táto skutočnosť môže naznačovať aj dobre zvládnutú výrobu Modelu 3. A že zisk z neho je na takej úrovni, že už nie je potrebné viac robiť anti-selling v prospech drahšieho Modelu S.

Zrušenie výroby populárnych možností nahráva do karát aj existujúcim vlastníkom vozidiel v takýchto konfiguráciach. Hodnota ich jazdených vozidiel sa tým zvýši. A to aj o viac než bola cena týchto príplatkových možností.

Aktualizácia 1: Tesla zmenila názor a naďalej umožní objednanie zrušených možností mimo štandardného konfigurátora. V tomto prípade je potrebné urobiť objednávku online, a následne najneskôr do 7 dní upraviť objednávku osobne u predajcu.

The post Tesla zrušila možnosť objednania sklopných detských sedačiek pre Model S – Aktualizácia 1 appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
1
Miroslav Schwamberg <![CDATA[Porsche Mission E Grand Tourismo nabíja výkonom až 248 kW]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21483 2018-11-09T11:18:53Z 2018-11-09T11:17:55Z Nadchádzajúci elektrombobil Mission E z dielne Porsche ponúkne extrémne rýchle nabíjanie. Z 0 na 80 % sa stihne nabiť údajne za 15 minút.

The post Porsche Mission E Grand Tourismo nabíja výkonom až 248 kW appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Aktuálne najrýchlejším nabíjaním disponuje Tesla, ktorá ponúka 120 kW nabíjanie. Od jeho predstavenia už uplynulo viac rokov, ale stále nikto neponúkol nič, čo by aj v praxi nabíjalo rýchlejšie než Tesla. Porsche vyvinulo rýchlonabíjačku s výkonom 350 kW, ktorá je určená pre prototypy Taycan a Mission E. V júli minulého roka bola nabíjačka pripojená do siete, no veľa testov sa na nej neudialo. Porsche hovorí, že tieto nabíjačky dokážu nabiť batériu elektromobilu na 80 % len za 15 minút. V prípade 90 kWh batérií, ktoré plánuje automobilka nasadiť a predpokladaným dojazdom takmer 500 kilometrov by sa teda jednalo o naozaj excelentný čas nabíjania.

Maximum pre bežné elektromobily

Teraz sa však môžeme pozrieť na prvé fotografie, na ktorých je zachytený model Mission E Grand Tourismo pri nabíjaní. Na fotografiách sa elektromobil nabíja 248 kW, čo síce nie je plné využitie deklarovaného výkonu 350 kW, ale aj tak sa jedná o veľmi vysoké číslo. Toto číslo je celkom podobné plánom Tesly ohľadom Superchargerov 3. generácie. Tie by podľa slov Elona Muska mali ponúknuť 250 kW nabíjanie. Musk hovorí, že viac by pre elektromobily zatiaľ nedávalo zmysel. Pre nákladiaky Tesla Semi však plánuje až 1 MW nabíjanie.

Nabíjanie Porsche Mission E si môžete pozrieť aj na priloženom videu (začína približne od 19. minúty).

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Rýchlosť nabíjania 3. generácie Tesla Supercharger prekoná 1000 km/h
Náš tip
Revolúcia v rýchlonabíjaní: Bezdrôtové nabíjačky s výkonom 120 kW dosiahli 97% účinnosť

The post Porsche Mission E Grand Tourismo nabíja výkonom až 248 kW appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Miroslav Schwamberg <![CDATA[Takto to vyzerá, keď dáte do automobilu z roku 1949 elektromotor z Tesly | FOTOGALÉRIA]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21439 2018-11-08T20:04:04Z 2018-11-08T20:04:04Z Tento automobil s názvom Mercury Coupe dostal vylepšenie v podobe elektromotoru s výkonom 400 koní a batériu s kapacitou 85 kWh.

The post Takto to vyzerá, keď dáte do automobilu z roku 1949 elektromotor z Tesly | FOTOGALÉRIA appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Úpravca vozidiel s názvom Icon na to ide trochu odlišným spôsobom. Ak by ste si mysleli, že zoberú auto, pridajú všelijaké spojlery, interiér obohatia o reprosústavu a podobne, ste na omyle. Firma sa špecializuje na prerábku starých vozidiel a upraví ich tak, aby boli použiteľné aj v dnešnom svete. Všetky úpravy sa odohrajú pod kapotou, nejedná sa o klasický tuning. To znamená, že auto dostane nový motor a všetky súčiastky, pričom si stále zachováva svoj historický vzhľad.

400 konských síl pod kapotou

Najnovším počinom spoločnosti je model, ktorý bol postavený z automobilu Mercury Coupe. Jeho vek sa dátuje až do roku 1949. Dizajn síce zostal zachovaný, ale inak má tento automobil od toho pôvodného poriadne ďaleko. Pohonnú jednotku totiž netvorí žiadny benzínový osemvalec, ale elektromotory. Konkrétne sa jedná o pohonnú jednotku z Tesly. Dostal batériu s kapacitou 85 kWh a jeho výkon je rovných 400 koní. S týmto motorom dokáže tento staručký model jazdiť maximálnou rýchlosťou 192 km/h. Motor sa nachádza pod kapotou, no nevyzerá ako klasický elektromotor. Výrobca ho upravil tak, aby vyzeral ako štandardný spaľovací motor.

Na jedno nabitie dokáže tento „elektromobil“ prejsť až do 300 kilometrov. Nabíjací konektor sa nachádza na mieste, kde bola pôvodne palivová nádrž. Interiér je kompletné vynovený, ale stále vyzerá ako ten pôvodný. Najefektívnejším prvkom je akýsi „displej“, ktorý sa nachádza pod volantom a je urobený v štýle ručičkových hodín. Tak čo? Páči sa vám takéto auto?

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Toto je 10 najpôsobivejších softvérových aktualizácii od Tesly
Náš tip
Tesla zraz 2018 v Prahe – kompletný program
Náš tip
Padol svetový rekord v počte predaných elektrifikovaných vozidiel za mesiac

The post Takto to vyzerá, keď dáte do automobilu z roku 1949 elektromotor z Tesly | FOTOGALÉRIA appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[ABB uvádza novú 24kW DC nabíjačku so zaujímavou cenou]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21432 2018-11-08T15:29:31Z 2018-11-08T09:58:12Z Spoločnosť ABB predstavila nový kompaktný DC wallbox o výkone 24kW. Hoci pri spomínanom výkone ho nemožno nazvať priamo „rýchlonabíjacou stanicou“, ide o veľmi zaujímavú alternatívu so strednou rýchlosťou nabíjania pre verejné parkovacie domy, nákupné centrá, či motoresty. Nabíjanie cez jednoduchšie a lacnejšie AC wallboxy má zásadnú nevýhodu, a to obmedzenie nabíjania palubným AC-DC konvertorom v […]

The post ABB uvádza novú 24kW DC nabíjačku so zaujímavou cenou appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Spoločnosť ABB predstavila nový kompaktný DC wallbox o výkone 24kW. Hoci pri spomínanom výkone ho nemožno nazvať priamo „rýchlonabíjacou stanicou“, ide o veľmi zaujímavú alternatívu so strednou rýchlosťou nabíjania pre verejné parkovacie domy, nákupné centrá, či motoresty.

Nabíjanie cez jednoduchšie a lacnejšie AC wallboxy má zásadnú nevýhodu, a to obmedzenie nabíjania palubným AC-DC konvertorom v aute. Ten má obvykle hodnoty od 3,3 do 7,2 kW (výnimkou je Tesla či Renault Zoe; Zoe ale zase nepodporuje DC nabíjanie). Cez AC wallbox sa vtedy auto nabíja pomaly. AC nabíjanie preto slúži prevažne na dobíjanie auta cez noc, kedy je času dostatok.

Výhodou DC nabíjania je úplné obídenie palubnej nabíjačky, a teda nie je ňou limitované. Výkon 24kW znamená rýchlosť približne 100 – 160 kilometrov dojazdu za hodinu nabíjania.

ABB DC wallbox (ako ho samotný výrobca oficiálne nazýva) podporuje konektory zo známej dvojice Chademo a CCS, pričom zákazník si môže vybrať či chce podporu iba pre jeden z nich, alebo oba. Nabíjačka má 7-palcový farebný dotykový displej, a možnosť autentifikácie NFC / RFID kartou. Podporuje GSM / 3G pripojenie a klasický ethernet. Stanica sa pripája na jednu 200 – 240V fázu so vstupným prúdom 100A.

Aktualizácia 1: EU verzia bude obsahovať 3-fázové zapojenie s istením 40A.

Cena DC wallboxu je síce pre individuálnych používateľov vysoká, pre cieľový segment je viac než zaujímavá. Výrobca nastavil cenovku tesne pod 10 000 Eur, a teda so štátnou dotáciou 75% pre podnikateľov by klesla na veľmi prijateľných 2 500 Eur. Vieme si preto predstaviť, že by sa mohol objaviť na parkoviskách pri obľúbených reštauráciach motoristov po celom Slovensku.

Nový produkt bude v Európe dostupný na začiatku roku 2019.

The post ABB uvádza novú 24kW DC nabíjačku so zaujímavou cenou appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
4
Miroslav Schwamberg <![CDATA[Mercedes-Benz EQC by sa mal začať vyrábať už v polovici roka 2019]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21414 2018-11-08T08:22:50Z 2018-11-08T08:22:50Z Batérie pre nový Mercedes-Benz EQC sa začnú vyrábať na jar, zatiaľ čo začiatok výroby elektromobilu je naplánovaný na polovicu roka 2019.

The post Mercedes-Benz EQC by sa mal začať vyrábať už v polovici roka 2019 appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Spoločnosť Daimler začne na jar 2019 s výrobou 80 kWh batérií pre nadchádzajúci elektromobil Mercedes-Benz EQC. Tieto batérie sa budú vyrábať v nemeckom meste Kamenz. Spoločnosť kvôli tomu zdvojnásobí počet zamestnancom približne na 1000. Toto navýšenie počtu zamestnancov by malo prebehnúť ešte do konca tohto roka, aby bola spoločnosť kompletne pripravená.

Prvá továreň automobilky vyrobila už 200 tisíc batérií pre rôzne modely elektromobilov či hybridov. Druhá továreň začne na jar 2019 s veľkoobjemovou produkciou práve pre spomínaný Mercedes-Benz EQC. Prvé batérie síce budú vyprodukované na jar, ale samotný elektromobil sa začne vyrábať až niekedy v polovici roka.

Spoločnosť plánuje vyrábať batérie celkovo až vo ôsmich továrňach, ktoré budú alebo sú postavené v troch krajinách:

  • 2 továrne v Kamenz, Nemecko
  • 1 továreň v Pekingu, Čína
  • 1 továreň v Tuscaloosa, Alabama
  • 1 továreň v Bankoku, Thajsko
  • 2 továrne v Stuttgarte, Nemecko
  • 1 továreň v Sindelfingene, Nemecko

Špecifikácie nového Mercedesu-Benz EQC

Novinka ponúkne duálny motor, ktorého výkon bude prenášaný na všetky 4 kolesá. Bude dosahovať výkon 300 kW (402 koní) a krútiaci moment až 765 Nm. Zrýchliť z 0 na 100 km/h zvládne už za 5,1 sekundy a maximálna rýchlosť bude 180 km/h. Batéria bude disponovať spomínanou kapacitou 80 kWh a dojazd by mal byť na úrovni 450 kilometrov. Z 10 na 80 % sa pomocou rýchlonabíjania dokáže nabiť za 40 minút.

Náš tip
TEST Hyundai Kona Electric 64kWh: Dlhý dojazd za rozumnú cenu

The post Mercedes-Benz EQC by sa mal začať vyrábať už v polovici roka 2019 appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Tomáš Gurský <![CDATA[Toto je 10 najpôsobivejších softvérových aktualizácii od Tesly]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=20841 2018-11-07T17:43:15Z 2018-11-07T17:27:30Z Jednou z veľkých výhod Tesly je možnosť aktualizácie softvéru online. Majitelia elektromobilov tejto značky tak nemusia navštíviť servis, ale auto ich samo upozorní na možnosť upgradu na novšiu verziu. Tesla navyše v aktualizáciach neopravuje iba chyby, ale prináša aj úplne nové funkcie či vylepšenia. A to aj také, ktoré neboli vopred sľúbené. Vybrali sme 10 […]

The post Toto je 10 najpôsobivejších softvérových aktualizácii od Tesly appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Jednou z veľkých výhod Tesly je možnosť aktualizácie softvéru online. Majitelia elektromobilov tejto značky tak nemusia navštíviť servis, ale auto ich samo upozorní na možnosť upgradu na novšiu verziu. Tesla navyše v aktualizáciach neopravuje iba chyby, ale prináša aj úplne nové funkcie či vylepšenia. A to aj také, ktoré neboli vopred sľúbené.

Vybrali sme 10 najpôsobivejších funkcii, ktorými Tesla za posledné roky dodatočne vylepšila aj dávno predané autá.

10. Creep mode

Hoci ide o 6 rokov starý upgrade, ide o prvý zdokumentovaný prípad kedy Tesla pridala úplne novú funkcionalitu na základe prianí svojich zákazníkov.

Prvé dodané Tesly Model S v roku 2012 si rýchlo získali priazeň nových majiteľov. Väčšina z nich prechádzala na Teslu z vozidiel s automatickou prevodovkou, preto boli zvyknutí že po pustení brzdy sa auto samo pohne dopredu. Tesla však po pustení brzdy zostala stáť. Namiesto toho, aby Tesla nechala svojich zákazníkov si jednoducho „zvyknúť“ na jej fungovanie, vzdialene pridala do nastavení možnosť zapnúť si funkciu pomalého pojazdu „Creep mode“.

Funkcia je voliteľná a ukladá sa do profilu vodiča. Auto rozpozná o ktorého vodiča daného auta ide podľa kľúča, a nastaví mu hodnoty podľa jeho nastavení (čo je mimochodom tiež vylepšenie pridané v ďalších softvérových aktualizáciach).

9. Zabránenie prehriatia kabíny

„Cabin overheat protection“, alebo funkcia ochrany kabíny pred prehriatím má v horúcich letných dňoch zabrániť nebezpečnému prehriatiu vnútra vozidla. Za posledný rok umrelo vo svete až 29 detí na prehriatie po tom ako ich rodič zabudol v aute. Ľudom z Tesly preto napadlo aktualizáciou umožniť, aby sa pri stúpnutí teploty vo vnútri vozidla automaticky spustila ventilácia v úspornom režime. Funkcia je voliteľná a dá sa zapnúť v nastaveniach. V žiadnom prípade nemá slúžiť ako možnosť nechať deti zatvorené v aute, avšak ak už k tomuto nepochopiteľnému činu dôjde, môže pomôcť zachrániť život. Pripravuje sa však aj ďalšia funkcia – tzv. „Dog mode“. Ten bude udržovať v kabíne nastavenú teplotu (to je možné už aj teraz), prehrávať hudbu, a zobrazovať na displeji veľkým písmom informáciu pre prípadných okoloidúcich že všetko je v poriadku, spolu s aktuálnou teplotou vo vnútri vozidla.

Ročne sa stanú desiatky prípadov zabudnutých detí v aute.

8. Zefektívnenie regenerácie

Jednou z výhod elektrického auta je, že spomalovanie či jazdu dole kopcom dokáže využiť na získavanie energie. Navyše sa tým šetria brzdy, ktoré vďaka tomu vydržia v závislosti od štýlu jazdy aj viac ako 300 000 kilometrov. Tesla v aktualizácii vylepšila regeneračné brzdenie už niekoľkokrát, naposledy pred pár týždňami v Modeli 3. Vďaka nemu je možné brzdiť o niečo intenzívnejšie, a získať tak späť viac energie. Intenzitu brzdenia po pustení plynového pedálu je samozrejme možné nastaviť (štandardná / nízka), či regulovať tým, ako veľmi plynový pedál pustíte.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tesla regen

7. Nový vzhľad celého systému

Nech ste so svojim autom akokoľvek spokojní, časom sa vám jeho užívateľské rozhranie jednoducho „opozerá“. Tesla už po štvrtý krát výraznejšie aktualizovala svoju grafiku tak, aby držala krok s aktuálnymi trendmi. Naposledy došlo k väčšej zmene grafiky uvedením verzie 8. V týchto dňoch prichádza už aj na Slovensko verzia 9 (na obrázku vpravo), ktorá je v zmenách ešte odvážnejšia, a aj do starších Tesiel Model S a Model X prináša grafické prvky predstavené s uvedením Modelu 3.

Pre porovnanie – na obrázku úplne vľavo je verzia spred 5 rokov. Je jasné, že dnes by už tento dizajn nikoho nenadchol.

6. Uhýbanie v jazdnom pruhu

„Lane offset“, ako sa funkcia nazýva, priniesla automatické manévrovanie vo vlastnom jazdnom pruhu pri jazde s aktívnym Autopilotom. Ak ste napríklad na diaľnici, a v pravom pruhu ide kamión tesne v blízkosti vášho ľavého pruhu, nebude Tesla trvať na polohe v strede vlastného jazdného pruhu, ale posunie sa mierne vľavo aby vznikol bezpečnejší priestor medzi kamiónom a Teslou.

Funkcia je aktívna so zapnutým Autopilotom stále, pričom v prípade ak vás vozidlo v susednom pruhu pri vyššej rýchlosti ohrozí, aktivuje sa navyše „side collision avoidance“ – uhýbací manéver. Ten sa aktivuje automaticky dokonca aj bez zapnutého autopilota, ak šoférujete sami a situáciu si nevšimnete.

5. Zvýšenie kapacity batérie

V mimoriadnych núdzových situáciach, akou bol napríklad hurikán Irma v roku 2017, či hurikán Florence v roku 2018, umožnila Tesla majiteľom vybraných vozidiel dočasne využiť aj zamknutú časť batérie. Konkrétne išlo o 60 a 70 kWh Modely S a X z roku 2016, ktoré v skutočnosti obsahovali 75kWh batériu. Ak sa nachádzali v oblasti s odporúčanou evakuáciou, Tesla automaticky dočasne odomkla zvyšnú kapacitu batérie a majiteľov informovala správou na displeji. Hoci sa jedná o menšie percento áut, toto gesto Tesly nadchlo širokú verejnosť.

4. Upgrade navigácie

Navigácia v Tesle bola často kritizovaná vodičmi. Využívali ju väčšinou iba na dlhšie jazdy pre odhad spotreby batérie a automatické plánovanie nabíjania na Superchargeroch po ceste. Bola kombináciou Navigonu od Garminu, s pozadím máp Google, a informáciami o premávke od Inrix Traffic. Trasy boli častokrát nelogické, časové odhady príjazdov po menej frekventovaných cestách výrazne nadhodnotené, nehovoriac o prakticky nulovej schopnosti obchádzať zápchy. Novšie cesty v mapách chýbali niekedy aj viac ako 2 roky od sprejazdnenia. A o diakritike sa nám mohlo iba snívať.

Tesla navigáciu tento rok výrazne aktualizovala. Priniesla možnosť online routingu, s funkčným obchádzaním zápch, vrátane automatickej aktualizácie trasy počas jazdy. Vie obchádzať uzávierky, a to aj na Slovensku. Časové odhady sú po novom veľmi presné, porovnateľné s Waze, rešpektujú aktuálnu dopravnú situáciu. Výrazne vylepšila zobrazovanie na displeji vodiča – pôvodne sekané animácie pohybu sú po novom priam neuveriteľne plynulé. A áno, po novom už konečne funguje aj diakritika.

3. Dashcam

Mnohí majitelia vozidiel si inštalujú autokamery ktoré snímajú jazdu. Takýto záznam môže byť veľmi užitočný pri objasňovaní nehôd či iných incidentov na cestách. A tak nejedného vlastníka Tesly napadlo, či by sa namiesto dodatočného inštalovania externých kamier nemohli na tento účel využiť kamery už prítomné v aute. Tesle sa tento nápad tak zapáčil, že ho skutočne zrealizovala. Vo verzii 9 pribudla všetkým autám s novšou jednotkou MCU (od autopilota verzie 2.5) možnosť záznamu jazdy. Jediné čo je potrebné urobiť je zapnúť funkciu v nastaveniach, a mať pripojený USB kľúč na ktorý sa záznam ukladá.

2. Tuning bŕzd Modelu 3

Uznávaný americký magazín Consumer Reports zverejnil v polovici mája 2018 zistenie, že brzdy Modelu 3 nebrzdia až tak intenzívne ako by mohli. Tesla toto zistenie zobrala vážne a okamžite sa vyjadrila že zjedná nápravu. Behom pár dní vydali softvérový upgrade, ktorý podľa testov skrátil brzdnú dráhu zo 100 km/h o celých 6 metrov. Všetko sa udialo automaticky a bez toho, aby majitelia museli navštíviť servis.

1. Radar schopný vidieť dve vozidlá pred vami

Rebríček najpôsobivejších aktualizácii vyhráva priam neuveriteľná funkcia. Zamestnanci Tesly, ktorí vyvíjajú funkciu Autopilot, pri skúmaní dát z prítomného radaru od firmy Bosch zistili, že filtrovaný signál odrazu od vozovky spod predchádzajúceho auta by dokázali využiť na detekciu prítomnosti ďalšieho vozidla. A tak sa skontaktovali s firmou Bosch a spoločnými silami priniesli vo verzii 8.0 funkciu, ktorá s veľkou spoľahlivosťou dokáže „vidieť“ aj cez auto pred vami. A to aj vtedy ak vy cez neho nevidíte – napríklad auto s fóliami, väčšie SUV, či dodávku.

Funkcia slúži nielen v režime Autopilota, ale aj pri manuálnom riadení. Ak vozidlo pred vami nespomaluje, ale ďalšie vozidlo začne prudko brzdiť, Tesla na to upozorní pípaním a ak je to potrebné, aj zásahom brzdy. Príkladom užitočnosti funkcie je ďalšie video. Zapnite si zvuk – výstražné pípanie sa ozve ešte predtým ako dôjde k nehode:

A aká je vaša najobľúbenejšia funkcia pridaná v aktualizáciach? Napíšte nám v diskusii pod článkom alebo na Facebooku.

The post Toto je 10 najpôsobivejších softvérových aktualizácii od Tesly appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
1
Tomáš Gurský <![CDATA[Tesla zraz 2018 v Prahe – kompletný program]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21407 2018-11-07T10:15:29Z 2018-11-07T09:55:54Z V rámci výstavy e-Salon na pražskom výstavisku Letňany prebehne v sobotu 17.11.2018 aj stretnutie majiteľov vozidiel značky Tesla. Registrovaní majitelia Tesiel budú mať zabezpečené parkovanie priamo na výstavisku, ako aj bezplatné vstupné na výstavu e-Salon pre celú rodinu. Verejnej časti programu sa môžu zúčastniť aj ostatní záujemcovia. Prinášame vám kompletný program stretnutia a link pre […]

The post Tesla zraz 2018 v Prahe – kompletný program appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
V rámci výstavy e-Salon na pražskom výstavisku Letňany prebehne v sobotu 17.11.2018 aj stretnutie majiteľov vozidiel značky Tesla. Registrovaní majitelia Tesiel budú mať zabezpečené parkovanie priamo na výstavisku, ako aj bezplatné vstupné na výstavu e-Salon pre celú rodinu. Verejnej časti programu sa môžu zúčastniť aj ostatní záujemcovia.

Prinášame vám kompletný program stretnutia a link pre registráciu.

9.30 vstup do areálu, registrace, volný program do 11.00 v sále č. 1

10.00 – 11.00 volitelná návštěva výstavy

10.30 – 11.00 TMX: nácvik synchronizované „Xmas“ mávání I a pokus o nový CZ rekord

11.00 – 12.30 začátek oficiálního programu v sále č. 1, hala 1

12.30 – 13.15 oběd

13.15 komentovaná prohlídka Výstavy e-Salon, debaty v sále č. 1

14.00 TMX: mávání II a pokus o nový CZ rekord

14.30 volná diskuse, sdílení zkušeností, poradna
– v případě přání bude diskuse rozdělena pro Model S a Model X

15.00 veřejná část srazu

18.00 ukončení srazu

Ak ste majiteľom Tesly a máte záujem zúčastniť sa, vyplňte nezáväznú registráciu vrátane tém ktoré vás zaujímajú.

The post Tesla zraz 2018 v Prahe – kompletný program appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Miroslav Schwamberg <![CDATA[Padol svetový rekord v počte predaných elektrifikovaných vozidiel za mesiac]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21376 2018-11-07T08:34:59Z 2018-11-07T08:34:59Z September 2018 bol najlepším mesiacom z pohľadu predaja elektrifikovaných vozidiel vôbec. Predaných bolo vyše 200 tisíc modelov, vedie Tesla Model 3.

The post Padol svetový rekord v počte predaných elektrifikovaných vozidiel za mesiac appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
V septembri tohto roka bol zaznamenaný rekord v počte celosvetovo predaných elektrifikovaných vozidiel. Predalo sa ich až 200 500 kusov. To hovorí o medziročnom náraste predaja až o 61 percent. Najlepším mesiacom v predaji týchto vozidiel bol doposiaľ december 2017, kedy sa ich predalo 174 tisíc. Môžeme očakávať, že v novembri a decembri 2018 bude rast pokračovať a dočkáme sa ďalších rekordných čísel. Celkovo bolo v roku 2018 predaných už vyše 1,279 milióna elektrifikovaných vozidiel, čo predstavuje 1,8 % podiel na trhu.

 

Vedie Tesla Model 3

V septembri sa najpopulárnejším modelom stal Tesla Model 3, z ktorého bolo predaných 23 600 kusov. Tesla Model 3 má až 12 % – ný podiel na predaji elektrifikovaných vozidiel v septembri 2018. Druhým najpredávanejším modelom bol Nissan LEAF s počtom predaných kusov 9 823. V tomto roku bolo predaných už 66 068 LEAFOV.

Najviac elektromobilov v roku 2018 predala Tesla, konkrétne 154 125 modelov. Nasledujú pre nás menej známe čínske skupiny BYD a BAIC, štvrté miesto obsadilo BMW s 87 505 predanými kusmi. V desiatke sa nachádzajú aj Nissan, Chevrolet, Toyota či Volkswagen.

The post Padol svetový rekord v počte predaných elektrifikovaných vozidiel za mesiac appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
0
Miroslav Schwamberg <![CDATA[TEST Hyundai Kona Electric 64kWh: Dlhý dojazd za rozumnú cenu]]> https://www.mojelektromobil.sk/?p=21273 2018-11-06T18:51:49Z 2018-11-06T18:18:58Z Otestovali sme elektromobil Hyundai Kona Electric, ktorý patrí medzi nejlepšie dostupné možnosti. S cenou pod 40 tisíc eur ponúkne dojazd takmer 500 km.

The post TEST Hyundai Kona Electric 64kWh: Dlhý dojazd za rozumnú cenu appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
Na test sme dostali úplnú novinku na slovenskom trhu, elektromobil Hyundai Kona Electric. Ten sa vyrába v dvoch verziách, slabšia obsahuje akumulátor s kapacitou 39,2 kWh a ponúkne dojazd približne 300 kilometrov, tá výkonnejšia má batériu s veľmi slušnou kapacitou 64 kWh a dojazd je udávaný na 470 kilometrov. Presne toto je verzia, ktorú sme mohli vyskúšať. Jej oficiálna cena je 38 999 €, čo ju radí medzi cenovo dostupnejšie elektromobily. Keď k tomu pridáme dojazd, jedná sa o jednu z najlepších ponúk v pomere cena/výkon.

Dizajn: Rozhodne sa nestratí

Dizajn je úplne v súlade s rokom 2018, pričom má jemne futuristický nádych. Nám sa veľmi páči. Obzvlášť vo farebnej kombinácii, ktorú sme dostali, vyzerá naozaj veľmi dobre. Potvrdiť to môžu aj okoloidúci, ktorým dizajn novej Kony určite neunikne. Všade, kam sme s elektromobilom prišli, sme pútali pozornosť a skoro každé oči upriamili zrak práve na Konu. Nie je to síce najkrajšie auto na svete, no má svoj štýl a charizmu, ktorá zaujme. Je to praktické malé SUV, ktoré obsahuje veľmi zaujímavé dizajnové prvky.

Rozmery elektromobilu sú 4180 mm na dĺžku, 1800 mm na šírku a 1555 mm na výšku. Spredu vyzerá veľmi zaujímavo. Najväčším dizajnovým rozdielom je chýbajúca mriežka nasávania vzduchu, ktorá v prípade elektromobilu vôbec nie je potrebná. Namiesto toho sa tu nachádza konektor nabíjačky a akési dizajnové vrúbkovanie, ktoré mu dodáva na jedinečnosti. Na tento dizajnový prvok však panujú rôzne názory, nám sa to však páči. Svetlá sú nenápadné a vyzerajú veľmi ergonomicky, minimalisticky a štýlovo. Samozrejme na prednej časti novej Kony nechýba ani logo Hyundai. Zatvorená predná maska a špeciálne nárazníky jasne naznačujú, že tento model má elektrický pohon.

Z boku vyzerá nová Kona vcelku agresívne. Jednotlivé hrany sú pekne zbrúsené a ešte zvýrazňujú aerodynamický efekt. Pri pohľade zboku si nemožno nevšimnúť kolesá, ktoré sú osadené peknými dizajnovými 17″ zliatinovými „aero“ diskami. Tie sú uspôsobené tak, aby kládli minimálny odpor a predlžovali dojazd. Kombinácia bielej a čiernej farby karosérie vyzerá zaujímavo a osviežujúco. Zaujímavý dizajn ešte umocňuje „plutva“, ktorá sa nachádza na hornej časti vozidla.

Jazda: Pravý zážitok z elektromobilu

Ticho. To je prvé, čo si všimnete, keď do Kony presadnete zo spaľovacieho auta. So zvukom konvenčných automobilov sa to nedá ani len porovnať. Zvuk elektromotora je však pri akcelerácii počuť viac než na Tesle. Obzvlášť keď sa k nemu pridá umelo generovaný zvuk pre chodcov. Ten je v kabíne počuť pri rýchlostiach približne 10 – 20 kilometrov za hodinu. Sadnete, zatlačíte brzdu a tlačidlom naštartujete. Pred vami sa rozsvietia budíky a veľká, 8″ obrazovka v strede. Je naštartované, ale žiadny zvuk nepočujete. Geniálne. Stačí už len stlačiť tlačidlo jazdy dopredu a jazda môže začať.

Kým u Ioniqu sme zaregistrovali slabšie odhlučnenie kabíny, u Kony máme pocit zlepšenia. Okrem ticha sme si ihneď všimli naozaj veľmi slušný výkon. 150 kW sa musí niekde prejaviť. Keďže sa jedná o elektromobil, výkon máte k dispozícii ihneď. Nemusíte riešiť otáčky, stačí šľapnúť na plyn a akcelerácia môže začať. Zrýchlenie je vcelku impozantné a aj napriek tomu, že Kona so svojimi 1685 kg rozhodne nepatrí medzi najľahšie automobily, je svižná a rýchla. Po prvotnom „kopnutí“ síce trochu stratí dych, na druhej strane sme nezaznamenali žiadne problémy s prenesením výkonu na cestu. Hyundai Kona je podľa výrobcu športovejším a svižnejším elektromobilom ako jeho súrodenec Ioniq. Pri maximálnej akcelerácii sa musíte pripraviť na to, že vás bude trochu hádzať. V tomto prípade odporúčame naozaj pevne uchytiť volant. Je to daň za vyšší výkon, ktorý sa prenáša len na prednú nápravu.

Na výber je z troch jazdných režimov. ECO, Comfort a Sport. Prepínať ich je možné jednoduchým stlačením tlačidla v stredovom paneli. V každom jazdnom režime vidíte na displeji pred vami iné informácie, rovnako aj farebné odtiene sú iné. Pri ECO režime prevláda zelená, pri športovom zase červená. Po prepnutí režimu ihneď cítite rozdiel, a to hlavne v plynovom pedáli. Pri ECO režime ho musíte stlačiť viac, pri športovom ho stačí len jemne pohladiť a Kona začne zrýchľovať. Pre všetky jazdné režimy je možné nastaviť aj úroveň regenerácie v troch úrovniach. My sme používali tú najsilnejšiu. V tomto prípade môžete prakticky vylúčiť používanie brzdy. Stačí dať nohu z plynu a Kona celkom slušne brzdí motorom. Samozrejme, dopĺňa tým energiu do batérie. Na displeji sa pri každom uvoľnení plynového pedálu zobrazí informácia o metroch, ktoré ste tým ušetrili. Pri dlhšom „brzdení“ nie je problémom „zrekuperovať“ aj energiu, ktorá vystačí na 1 kilometer jazdy. Tieto čísla treba však brať s rezervou, no ich zobrazovanie je veľmi zaujímavé. Kona nás však zaujala aj aktívnou brzdou – tá pri menšom zatlačení začne brzdiť regeneráciou, a až pri silnejšom stlačení brzdí aj klasicky. Čiže aj v prípade nastavenia najslabšej úrovne regenerácie ju môžete stále využívať – vďaka brzde. S takýmto nastavením si budú rozumieť najmä záujemcovia prechádzajúci zo spaľovacieho auta.

Výkonu má elektromobil naozaj dostatok a na cestách patrí medzi tie rýchlejšie. Veľkou výhodou je, že sa nemusíte starať o otáčky. Proste pridáte plyn a výkon máte k dispozícii okamžite. Najsilnejšia je Kona samozrejme v najnižších rýchlostiach. Akcelerácia je plynulá a veľmi svižná. Z 0 na 100 km/h to zvládne za 7,6 sekundy, disponuje krútiacim momentom až 395 Nm. Nestratí sa ani pri predbiehaní v rýchlosti približne 100 km/h, aj v tomto prípade citeľný slušný výkon a nemá problém so svižnou akceleráciou. Ovládanie je štandardné, posilňovač riadenia by sme zaradili medzi priemer. Volantom otočíte ľahko, no nejakú silu na to predsalen potrebujete. Toto nastavenie nám vyhovovalo.

Zaujímavý je aj Head Up displej, ktorý jednoducho vysuniete stlačením príslušného tlačidla. Na ňom vidíte informácie o aktuálnej rýchlosti a jazdnom pruhu, v ktorom sa nachádzate. Nechýba ani upozornenie na nedodržiavanie jazdných pruhov, čo môže pomôcť napríklad predchádzaniu mikrospánku. Táto funkcia sa dá samozrejme vypnúť.

Automatické nastavenie svetiel funguje výborne. V tme svietia stretávacie svetlá, cez deň zase denné svietenie. Kona reaguje na zmenu svetla naozaj promptne. Okolitému svetlu sa automaticky prispôsobí aj panel pred šoférom, ktorý dokáže v reálnom čase meniť intenzitu podsvietenia. To isté platí aj v prípade hlavného dotykového displeja. V tme pri silnejšom otáčaní dokáže Kona zamerať svetlo zo svetlometov na smer, ktorým sa otáčate, takže prekážku uvidíte bez problémov. Keby ste ju náhodou nevideli, Kona vás na ňu pomocou senzorov upozorní. Pri cúvaní nechýba automatické prepnutie na zadnú kameru, ktorú hodnotíme ako priemer. Bez problémov sa ale môžete orientovať podľa nej – Kona pri cúvaní dokonca upozorní na prichádzajúce auto z boku ešte predtým, ako ho je vidno na kamere. Senzory vzdialenosti nechýbajú vzadu a ani vpredu, takže s parkovaním by nemal mať problém ani menej skúsený vodič. Páčili sa nám aj podarené spätné zrkadlá, ktoré sú dostatočne veľké. Veľmi dobre dokážu tlmiť svetlo z automobilov za vami, takže jazda v noci nie je tiež žiadnym problémom.

Nechýba ani adaptívny radarový tempomat, ktorý dokáže rýchlo zareagovať na zmenu rýchlosti predchádzajúceho vozidla, dokonca až úplne zastaviť. Čo sa týka brzdenia, pokiaľ potrebujete pribrzdiť silnejšie, pripravte sa na to, že je potrebné brzdu zatlačiť viac. Tu by sme privítali možno trochu agresívnejšie brzdenie, no nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Kona dokáže samostatne udržiavať jazdný pruh údajne až do rýchlosti 150 km/h vďaka systému Lane Following Assist.

Od automatického brzdenia na predchádzanie nehodám po monitorovanie vozidiel v mŕtvom uhle vás Kona Electric môže upozorňovať na potenciálne nebezpečenstvo počas jazdy. Jeho prvky aktívnej bezpečnosti zahŕňajú: Forward Collision-Avoidance Assist s detekciou chodcov, Blind Spot Collision Warning a Lane Change Assist, Rear-Cross Traffic Collision Warning, Lane Keeping Assist, High Beam Assist, Driver Attention Warning a Intelligent Speed Limit Warning (ISLW). ISLW pomocou kamery identifikuje dopravné značky obmedzujúce rýchlosť a zobrazuje ich na informačnom displeji v združenom prístroji a na head-up displeji.

Spotreba je príjemným prekvapením

Už s Ioniqom bol Hyundai na popredných priečkach efektivity elektromobilov. Svoje poznatky premietol i do Kony. Náš dlhodobý kombinovaný priemer (diaľnica, mesto) bol 136 Wh/km. A to sme Konu vôbec nešetrili. Pri úspornej jazde rýchlosťou 50 km/h sa dá dostať aj pod 100 Wh/km, samozrejme nie v zime. Dva opakované testy diaľnice (tam a späť) pri tachometrových 130 (reálnych 126 km/h) ukazovali 180 – 190 Wh/km. Išlo však iba cca o 2x 6-kilometrový úsek, navyše s premenlivým vetrom. Ustálená jazda v bezvetrí s veľkou pravdepodobnosťou prinesie lepší výsledok. Test jazdy cez kopec sme otestovali v Bratislave na trase Jaskový rad – Kamzík – Jaskový rad. Ide o prevýšenie 260 metrov, ktoré sme absolvovali smerom hore a následne dole. Na konci trasy ukázal krásnych 122 Wh/km, čiže regenerácia je naozaj efektívna.

Najväčšie sklamanie: Slabá palubná nabíjačka

Palubná AC nabíjačka je jedným slovom nedostatočná. Nabíjať dokáže iba z 1 fázy a to maximálnym výkonom 7,2 kW. Kona disponuje naozaj veľkou batériou s kapacitou 64 kWh. Elektromobil sme skúšali nabíjať aj doma s využitím tejto nabíjačky a pribaleného konektora do klasickej 230V 16A zásuvky (3,6 kW). Ten však nabíjal ešte nižším výkonom, cca okolo 3kW. Za hodinu nabíjania sme získali energiu približne na 15 kilometrov jazdy, čo je naozaj dosť slabé. Pokiaľ by ste teda dali Konu nabíjať večer o 20:00, tak do rána 6:00 by ste dobili energiu približne na 150 kilometrov.

Pre väčšinu majiteľov tak bude nevyhnutná investícia do 32A wallboxu, ktorý dá viac ako dvojnásobné hodnoty oproti obmedzenému mobilnému konektoru. Ak však máte hlavný istič 3x32A pre celý dom, znamenalo by to kompletné prerobenie elektroinštalácie a rezervovanie jednej fázy čisto na nabíjanie elektromobilu. Ak by ste nepotrebovali plných 7,2kW, príkon nabíjania viete v aute obmedziť. Je naozaj veľká škoda že Hyundai neponúka 3-fázovú 11kW nabíjačku. Hoci aj ako príplatkovú možnosť.

Ak plánujete auto využívať len na cestu do práce a domov, a občas na dlhší výlet, nebude vás ani slabšia nabíjačka nijako obmedzovať. Navyše tu máme ešte aj možnosť rýchlonabíjania jednosmerným prúdom (DC), ktoré palubnú nabíjačku obchádza.

DC nabíjanie na 50kW rýchlonabíjacej stanici prostredníctvom konektora CCS nám dalo maximálnu hodnotu 46kW. To je približne 230 km dojazdu za hodinu nabíjania. Podľa zahraničného zdroja by si však Kona mala vedieť poradiť aj s pripravovanými ultravýkonnými nabíjacími stanicami – na nich namerali maximum 72kW (360 km/h):

Interiér: Väčší pasažier môže mať problém

Keďže sa jedná o menšie SUV, očakávame, že v interiéri bude dostatok priestoru. To však nie je úplne pravda. Vyšší cestujúci môžu mať počas jazdy problém s nedostatkom priestoru nad hlavou na zadných sedadlách. Pokiaľ pred nimi sedí tiež vyšší cestujúci, problém bude aj s nohami. Jednoducho na ne nebude dostatok priestoru. Ovládanie a všetky tlačidlá sú riešené veľmi ergonomicky, všetko máte ihneď poruke. Keď si na ich rozloženie zvyknete, nebudete mať absolútne žiadny problém. Displej pred vami dokáže zobraziť všetky dôležité informácie. Interiér je príjemný a futuristický. Z materiálov prevládajú plasty, ktoré sú v bielej farbe. Celkový dojem z interiéru je veľmi slušný, určite sa za neho nebudete hanbiť. Prepínanie hudby, hlasitosť alebo hovor zdvihnete bez toho, aby ste dali ruky preč z volantu. Keď už sme pri telefonovaní, Konu sme spárovali s telefónom s Androidom aj iOS a všetko prebehlo bez problémov. Telefón sa automaticky pomocou bluetooth pripojil a začal napríklad prehrávať poslednú skladbu, ktorú prehrával vtedy, keď bol naposledy pripojený. Telefonovanie s Konou nie je žiadny problém. Telefón vôbec nepotrebujete, stačí, že je pripojený pomocou bluetooth. Hovor zdvihnete priamo z volantu, prípadne pomocou dotykového displeja, rovnako ho aj jednoducho zložíte.

Všetko, čo potrebujete, máte na dotyk prsta na stredovej konzole – na prepínanie medzi režimom jazdy dopredu, neutrálom, spiatočkou a parkovaním môžete jednoducho použiť tlačidlá pohodlne umiestnené na stredovej konzole. Aj elektrická parkovacia brzda je na tom mieste. Stredová konzola s tlačidlovým ovládačom shift-by-wire predstavuje najväčšiu zmenu v interiéri modelu Kona Electric oproti modelom Kona so spaľovacími motormi. Ocenili sme aj zásuvku, do ktorej vložíte váš smartfón a ak podporuje bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, tak ho zároveň aj nabijete. Toto by malo byť súčasťou každého automobilu, je to naozaj návykové. Odložíte telefón a on sa nabíja.

Samozrejmosťou je centrálne odomykanie, pričom tlačidlo na kľúči nemusíte stlačiť. Stačí, ak sa priblížite k vozidlu, ktoré odomknete stlačením tlačidla na kľučke. Samozrejme, len v prípade, že máte pri sebe kľúč. Ak ho nemáte, takto Konu neotvoríte. O veciach, akými je klimatizácia, elektronické nastavenie sedadiel či okien sa snáď ani nemusíme baviť. Všetko tu je prítomné. Batožinový priestor má štandardne objem 332 litrov, čo rozhodne nie je veľa. Po sklopení zadných sedadiel je to však o poznanie lepšie a zvýši sa až na 1114 litrov.

Dotykový displej: Základ pre multimédiá

Multimediálna výbava zahŕňa dotykový displej s uhlopriečkou 8″, ktorému nechýba bluetooth pripojenie. Kvalite zvuku v kabíne a ani maximálnej hlasitosti nemáme čo vyčítať. Reproduktory hrajú výborne. Pre lepší basový zážitok nechýba ani samostatný subwoofer. Samotné reproduktory sú dvojpásmové, výškový sa nachádza vyššie, ten strednotónový/basový zase nižšie. Na displeji jednoducho nastavíte aj základné správanie elektromobilu, tu je možné nastaviť úroveň rekuperácie v troch úrovniach pre každý jazdný režim. Nechýba prehrávač hudby, no nachádzajú sa tu aj iné zaujímavé funkcie. Po kliknutí na ikonku zeleného trojlístka dostanete informácie o vašom dojazde, pričom ten sa zobrazí efektne priamo na mape. Tak jednoducho vidíte, kam sa až môžete s aktuálnou úrovňou nabitia elektromobilu dostať.

Samotný infotainment dokáže obslúžiť všetky multimediálne vlastnosti elektromobilu, nechýba rádio, prehrávač hudby z USB kľúča, prípadne pomocou bluetooth pripojenia s vaším smartfónom. Navigácia je základná, odnaviguje vás bez problémov, no ak ste náročný používateľ, za zmienku stojí napríklad podpora Android Auto, prípadne Apple CarPlay. Otestovali sme navigáciu Waze priamo z nášho Android smartfónu a tá sa premietla na 8″ displeji.

Hyundai Kona Electric: Záverečné hodnotenie

Hyundai Kona Electric sa nám páči. S dojazdom takmer 500 kilometrov sa už naozaj dá veľmi dobre pracovať. 64 kWh batériu v tejto cenovej kategórii len tak ľahko nenájdete. Kona nás nesklamala ani jazdnými vlastnosťami či výkonom. Vyzerá dobre, ponúka všetky výhody elektromobility a výbava je veľmi slušná. Nechýba tu nič podstatné. Na druhú stranu, problémom môže byť menej priestoru v interiéri a hodila by sa aj výkonnejšia palubná nabíjačka. Kúpou tohto elektromobilu ale chybu určite neurobíte.

The post TEST Hyundai Kona Electric 64kWh: Dlhý dojazd za rozumnú cenu appeared first on MojElektromobil.sk.

]]>
4