MojElektromobil

Druhé kolo dotácií na podporu nákupu batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel bolo uzavreté ešte koncom septembra 2021. Došlo k tomu v tichosti, bez oficiálneho informovania verejnosti či žiadateľov z takzvaného zásobníka. 

Dotačná výzva bola vyhlásená ešte v decembri 2019. Do pamäte sa zapísala technickými problémami počas prvého dňa, kvôli ktorým boli pôvodné registrácie anulované. Dotácie na nákup elektrických vozidiel sprevádzal bezprecedentný záujem zo strany žiadateľov.  Alokovaných 6 miliónov € bolo vyčerpaných za 3 minúty a 41 sekúnd. Podpora pre  elektromobil bola 8 000€ a pre plug-in hybrid 5 000€. 

Informácie boli zverejnené na stránke MH SR, nevyužilo sa 562 000 €

Aktualizované 3.8.2022 – Ministerstvo hospodárstva SR o ukončení 2. kola dotácií informovalo prostredníctvom dodatku, ktorý zverejnilo v prehľade všetkých dokumentov pre dotácie za rok 2019. Dokument bol zverejnený na na oficiálnej stránke MH SR v sekcii Dotácie v roku 2019 po otvorení podsekcie Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na nákup batériových elektrických a plug-in hyb… –  dokument Dodatok č.2. V tejto súvislosti akurát nebola vydaná tlačová správa ani aktualita, ktorá by na zmenu upozornila, takže prakticky s tým boli oboznámení len ľudia, ktorí pravidelne sledovali zmenu v dokumentoch zverejnených v spomínanej sekcii. 

K 1.8.2022 boli vyplatené dotácie na podporu nákupu 613 batériových elektromobilov a 66 plug-in hybridov. Na vyplatenie dotácie čaká ešte 21 žiadateľov, ktorí musia dokladovať splnenie požadovaných podmienok. Z alokovaných finančných prostriedkov na 2. kolo dotácií na podporu nákupu batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel nebolo využitých 562 000€

Nižšie dopĺňame oficiálne stanovisko k ukončeniu 2. kola dotácií:

„K 1.8.2022 MH SR eviduje 896 prijatých žiadostí, z ktorých 594 bolo schválených, 8 neschválených a 293 storno žiadostí. Celkovo bolo vyplatených 5 234 000 € na podporu nákupu 613 BEV a 66 PHEV. Ostáva vyplatiť 21 žiadateľov v celkovej výške 204 000 € po predložení splnenia podmienok pri obstaraní vozidla. Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na nákup batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel bola rozhodnutím poskytovateľa (MH SR) uzavretá dňa 30.9.2021.

Po uzavretí výzvy ostalo nealokovaných 562 000 €, ministerstvo momentálne prehodnocuje spôsob ich využitia na podporu elektromobility.

Výzva bola uzavretá z dôvodu vysokého podielu storno žiadostí zo zásobníka, vysokému počtu žiadostí o predĺženie 12-mesačnej lehoty pre obstaranie vozidla pri účinných zmluvách a reálnemu ohrozeniu nevyčerpania viazaných kapitálových prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Uvedené informácie boli zverejnené na stránke ministerstva.“

Mgr. Denisa Gerši, Tlačový odbor MH SR

Zasiahli koronakríza aj storno od žiadateľov

Vyhodnocovanie a oslovovanie úspešných žiadateľov začalo už v decembri 2019, no nakoniec sa poriadne natiahlo. Žiadosti počas rokov 2020 a 2021 posudzovala komisia rezortu hospodárstva. Žiadosti, ktoré boli schválené v rámci tohto finálneho kontrolného procesu boli následne pretavené do zmlúv o poskytnutí dotácie.

Informácie z februára 2020 uvádzali, že celý tento proces komisia ukončí v horizonte jedného mesiaca. Situáciu extrémne skomplikovala pandémia nového koronavírusu a s tým spojené opatrenia. Ministerstvo a zapojená Slovenská inovačná a energetická agentúra prešli do krízového režimu. 

Táto skutočnosť v apríli 2020 vyústila do oficiálneho pozastavenia vyhodnocovania žiadostí na získanie dotácií. Opätovné spustenie procesu prišlo koncom mája 2020 a odvtedy sa sporadicky objavovali nové informácie o počte posúdených žiadostí a oslovení oprávnených žiadateľov. 

Začalo sa aj s oslovovaním ľudí z takzvaného zásobníka, čo boli žiadatelia, ktorých žiadosti do systému prišli už po vyčerpaní alokovaných prostriedkov. Šancu získali vďaka neúspešným a stornovaným žiadostiam.

Posledné informácie z júna 2021

Posledné oficiálne informácie o stave 2. kola dotácií na elektromobily a plug-in hybridy boli zverejnené v júni 2021. Ministerstvo vtedy uviedlo, že proces naďalej prebieha a časové natiahnutie je spôsobené hlavne kvôli veľkému stornovaniu žiadostí priamo zo strany záujemcov. 

Proces chcela urýchliť Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá žiadateľov zo zásobníka začala kontaktovať vo väčšej miere, napriek možnému riziku, že by záujem o dotácie mohol prejaviť väčší počet ľudí, než umožňovali dostupné finančné zdroje projektu.

Dotácie boli dávno ukončené 

Odvtedy bolo ohľadom druhého kola dotácií ticho. Prekvapivé informácie prichádzajú až teraz, po viac ako roku. Na základe zdrojov dobre oboznámených s celou situáciou sa nám podarilo zistiť, že 2. kolo dotácií bolo dávno ukončené  – 30.9.2021. A to bez ohľadu na to, že v zásobníku boli ďalší čakatelia a dostupné boli aj voľné finančné zdroje.

V pozadí tohto rozhodnutia mala stáť súhra viacerých kľúčových dôvodov. Išlo hlavne o nadmerný počet storno žiadostí od uchádzačov zo zásobníka a vysoký počet žiadostí o predĺženie lehoty na zakúpenie vozidla, ktoré jednoducho neboli dostupné na zakúpenie. 

V dôsledku týchto, ako aj ďalších skutočností, mala existovať reálna možnosť, že už pevne vyhradené finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu by neboli využité. Padlo teda rozhodnutie, že celý projekt bude ukončený. Vyplatené boli preto len dotácie, ktoré boli formálne so všetkými potrebnými procesmi ukončené ku koncu septembra 2021. 

Podľa našich informácií nešlo o to, že by sa využili všetky finančné prostriedky alokované na dotačnú schému – 6 000 000 €. Voľné zdroje síce zostali, no už ich z prakticko-byrokratických dôvodov nebolo možné využiť pre ďalších záujemcov zo zásobníka.

Bližšie podrobnosti zisťujeme.

Tretie kolo dotácií je v hre

Pripomeňme si ešte, že v hre je aktuálne aj spustenie tretieho kola dotácií na podporu nákupu elektromobilov a plug-in hybridov. Zatiaľ sa všetko nachádza v prvotnom štádiu, no dostali sme sa k základným informáciám.

Náš tip
Dotácie na elektromobily až do 10 000 eur? V hre je podpora z nevyčerpaných eurofondov
3. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+