MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR dnes prišlo s vynikajúcimi správami pre čakateľov zapojených v dotačnom projekte na podporu nákupu batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel. Dotácie na elektromobily a plug-in hybridy pokračujú! Projekt bol po dočasnom pozastavení z apríla 2020 obnovený a komisia rezortu už naplno pokračuje vo svojej práci.

Ešte začiatkom mája sme informovali, že prvé dotácie boli vyplatené, no až teraz to celé začne naberať poriadny spád. K dnešnému dňu totiž bolo vyplatených už 40 dotácií. Navyše celý kontrolný a schvaľovací proces bude teraz značne zrýchlený.

„Našou snahou je teraz zrýchliť celý proces posudzovania a schvaľovania žiadostí. Do konca mája plánujeme posúdiť žiadosti, ktoré sú už na ministerstve. V júni by prišli na rad tie, ktoré v súčasnosti administratívne overuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA),“ uvádza štátny tajomník MH SR Karol Galek.

Komisia rezortu opäť zasadla

Po obnovení projektu, 21. mája opätovne zasadla komisia na vyhodnocovanie a schvaľovanie žiadostí a schválila 127 žiadostí. Prerozdelených tak bude ďalších 1 096 000 €.

Doteraz bolo spolu schválených 340 žiadostí, z toho v 279 prípadoch ide o fyzické osoby a 61 schválených žiadostí je od právnických osôb. Celková suma odsúhlasená na podporu kúpy elektroáut je tak spolu už 2 760 000 €.

Overuje sa ďalších 240 žiadostí

Úspešným žiadateľom je postupne doručovaná na podpis zmluva o poskytnutí dotácie. Od termínu podpísania zmluvy majú 12 mesiacov na splnenie svojho záväzku – kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. Aktuálne sa administratívne overuje 240 žiadostí.

Pripomíname, že nedávno bolo vydané dodatočné usmernenie pri preukazovaní uzatvoreného havaríjneho poistenia – usmernenie z 21.5.2020 nájdete v plnom znení tu.

Neprešlo 13 žiadostí, 75 žiadateľov odstúpilo

Pre nedostatky nebolo schválených 13 žiadostí, ministerstvo okrem toho zaevidovalo 75 storno žiadostí. To znamená, že na rad prídu ďalší žiadatelia z takzvaného zásobníka, ktorí čakajú na pridelenie dotácie na elektromobily alebo plug-in hybridy.

„Keďže sa uvoľnili doteraz vyčlenené finančné prostriedky na tieto neschválené a storno žiadosti, v súlade s podmienkami výzvy budú od júna oslovovaní ďalší žiadatelia zo zásobníka,“ vysvetlil štátny tajomník Karol Galek.

Vyplatili už prvých 40 dotácií, aktualizovali zoznam

Celková suma určená na túto výzvu je 6 miliónov €, pričom výzva je otvorená až do jej vyčerpania. Rezort hospodárstva už vyplatil prvých 40 dotácií v súhrnnej hodnote 299-tisíc €.

V súlade s potrebou o informovanosti verejnosti a hlavne žiadateľov o dotácie bol aktualizovaný zoznam všetkých úspešných aj neúspešných žiadateľov. V aktuálnej verzii je zverejnený na webovej stránke MH SR.

O dotačnom programe

Dotačný program na podporu kúpy elektromobilov spustilo Ministerstva hospodárstva SR koncom minulého roka. Výška dotácie na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom je 8-tisíc €, v prípade plug-in hybridného vozidla 5-tisíc €.

O dotáciu mohli požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, bola stanovená na 50 000 € s DPH. Záujem bol skutočne enormný. Alokované finančné prostriedky v objeme 6 000 000 € boli rezervované za 3 minúty 41 sekúnd od spustenia.

Rezort touto výzvou nadviazal na úspešný pilotný projekt podpory nákupu elektrických vozidiel, ktorý spustil koncom novembra 2016 v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR.

Náš tip
Vyplácanie štátnych dotácií a predaje elektromobilov na Slovensku | Rozhovor

26. mája 2020
Zdroj: TS

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+