MojElektromobil

Hoci to celé môže vyzerať ako zlý prvoaprílový žart, bohužiaľ ide o krutú realitu. Dotačný projekt na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridných vozidiel bol dočasne pozastavený. Informuje o tom priamo Ministerstvo hospodárstva SR. Všetko skomplikovala pandémia nového koronavírusu, ktorá stojí v pozadí aktuálnej, veľmi vážnej, situácie.

MH SR preto po predošlých opatreniach nakoniec pristúpilo k úplnému pozastaveniu celého projektu. Treba však povedať, že ide o stav dočasný, hoci nateraz nie je známe ako dlho potrvá. Na to by sme museli mať kryštálovú guľu.

Doteraz podpísané zmluvy s vyše stovkou úspešných žiadateľov zostávajú v platnosti, ich žiadosti o vyplatenie dotácie vybavuje MH SR priebežne. Administratívne spracovávanie ďalších žiadostí, a teda aj celý dotačný projekt, bude pokračovať po skončení súčasnej krízy.

Ako vysvetlil štátny tajomník MH SR Karol Galek, „súčasná kríza zasiahla aj automobilový priemysel, časť podnikov pozastavila výrobu, čo môže spôsobiť nedostatok elektrických vozidiel na trhu.“

Obstaranie vozidla do 12 mesiacov od podpísania zmluvy je pritom zmluvnou podmienkou na poskytnutie dotácie.

„Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“ zdôraznil K. Galek.

Zároveň rezort hospodárstva pri svojom rozhodnutí o pozastavení dotačného projektu prihliadal aj na fakt, že jeho prípadné úplné zrušenie by malo negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Vzniknutý stav je preto len dočasný a zatiaľ sa o úplnom zrušení neuvažuje.

Pre záujemcov o získanie finančného príspevku na kúpu áut s alternatívnym pohonom ide o značnú prekážku, no aktuálny stav ju vyžaduje a MH SR zjavne prihliada na všetky súvisiace okolnosti. Ako pripomína, k rozhodnutiu sa muselo pristúpiť aj kvôli tomu, že záujemcovia by sa mohli dostať do problémov pri snahe o zakúpenie vozidiel v požadovaných termínoch.

Výzva na budovanie nabíjacích staníc zrušená

Podstatne horšie dopadlo druhé kolo výzvy na vybudovanie nabíjacích staníc – bolo úplne zrušené.

Prvé kolo podpory budovania nabíjacích staníc bolo vyhlásené minulý rok v júli. Určené bolo pre samosprávy. Zmluvy o poskytnutie dotácie na vybudovanie nabíjacích staníc pre elektromobily s technológiou AC rezort uzavrel so 71 mestami a obcami.

Druhé kolo výzvy malo byť vyhlásené v apríli, no k tomu nakoniec nedôjde.

Priebežne aktualizujeme…

1. apríla 2020
Zdroj: MH SR

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+