MojElektromobil

Aktualizácia 18:35 – MH SR upozornilo, že pôvodne informácie zverejnené na oficiálnej stránke a v tlačových spravách neboli korektné. Termín na podávanie žiadostí platí až do júla a maximálne je možné žiadať o dotácie na 4 nabíjacie stanice, nie 8. Článok bol preto aktualizovaný. 


Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky dnes oficiálne vyhlásilo druhé kolo výzvy na podávanie žiadostí so záujmom o dotácie na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily.

Na rozdiel od prvého kola, tentokrát sa môžu okrem samospráv zapojiť aj podnikateľské subjekty. Pripravených je celkovo 650 000 €, nakoľko Ministerstvo hospodárstva využije aj nevyčerpané finančné prostriedky, ktoré boli vyhradené v prvom kole. Záujemcovia budú môcť podávať žiadosti od 17. apríla do 17. júna júla 2020.

„Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne,“ vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga. 

Minimálne jedna, maximálne štyri nabíjačky

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjaciu stanicu (2 nabíjacie body) a maximálne na osem štyri nabíjacie stanice (16 8 nabíjacích bodov).

V prípade miest a obcí môže byť výška podpory od 2500 až do 20 000 eur. Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí mať 5 % vlastných zdrojov, 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu.

V prípade podnikateľov je minimálna výška podpory 2500 a maximálna 10 000 eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov. Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 % vlastných zdrojov a 50 % nákladov pokryje dotácia.

Podpora smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výstupným výkonom väčším ako 11 kW. Podrobnosti sú zverejnené na webovej stránke MH SR, ako aj na webe Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA), ktorá túto výzvu v spolupráci s MH SR administruje.

Systematická podpora pokračuje

Ministerstvo hospodárstva si od druhej výzvy sľubuje výrazné zvýšenie počtu verejne dostupných nabíjacích staníc na Slovensku. Pripomeňme si, že prvé kolo, v ktorom sa využilo približne 350 000 € prinieslo nabíjanie AC nabíjanie stanice do 72 miest a obcí. Ich kompletný zoznam nájdete v samostatnom článku.

17. februára 2020
Zdroj: MH SR

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+