MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky pripravuje spustenie druhého kola dotácií na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily. Plánovaným termínom spustenia február, pričom v porovnaní s prvým kolom dotácií, ktoré bolo určené pre mestá a obce, je pripravená obrovská zmena.

V druhom kole dotácií budú finančný príspevok môcť získať už aj podnikateľské subjekty, teda firmy. Zástupcovia Ministerstva hospodárstva o tom informovali na piatkovom otvorení veľtrhu Salón Elektromobilov 2020 v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall.

Nateraz nie sú známe podrobnosti, s tými bude verejnosť oboznámená až po oficiálnom zverejnení samotnej výzvy. Nepoznáme preto objem vyhradených financií, ani maximálnu výšku dotácie, ktorú bude možné získať.

Pre pripomenutie, v prvom kole dotácií mohli mestá a obce na podporu rozvoja nabíjacej infraštruktúry získať príspevok v maximálnej výške 5000 €. Ministerstvom hospodárstva vtedy bolo vyhradených celkovo 500 000 €. Tento objem sa však nakoniec nepodarilo vyčerpať. Využitých nakoniec bolo len 430 000 €, ktoré si rozdelilo približne 80 úspešných žiadateľov.

Adrián Krajňák, z Ministerstva hospodárstva, v panelovej diskusii “Plány ministerstiev pre rok 2020 – ďalšie pripravované dotácie?” uviedol, že ministerstvo momentálne za najväčší problém nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá považuje nedostatok nabíjacích staníc na striedavý prúd.

Dlhodobá podpora rozvoja nabíjacej infraštruktúry pritom patrí medzi akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike.

Zoznam z prvého kola čoskoro, nová výzva v polovici februára (Doplnené 30.1.2020)

Andrea Farkašová, riaditeľka Odboru priemyselného rozvoja Ministerstva hospodárstva SR, pre Rádio Slovensko uviedla, že aktuálne ešte stále prebieha vyhodnotenie prvého kola dotácií na podporu výstavby nabíjacích staníc. Zoznam úspešných žiadateľov (obcí) z tohto kola bude zverejnený do konca budúceho týždňa (7.2.2020). V polovici februára Ministerstvo hospodárstva vyhlási druhé kolo, do ktorého sa môžu zapojiť obce, samosprávy, ale aj právnické subjekty

Druhé kolo dotácií na kúpu elektromobilov sa zatiaľ nechystá

Počas panelovej diskusie padla aj otázka na druhé kolo dotácií pre kúpu elektrických vozidiel. V tomto smere Ministerstvo hospodárstva zatiaľ nepripravuje žiadne kroky, čo je vzhľadom na to, že sa momentálne nachádzame v predvolebnom období, celkom prirodzené.

25. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+