MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo plán podpory výstavby nabíjacej infraštruktúry. Ide o formu finančného príspevku, o ktoré môžu žiadať obce, mestá a samosprávy na svojom území. Ministerstvo týmto krokom chce prispieť k masívnejšiemu rozšíreniu elektromobility v našej krajine.

MH SR túto podporu pripravilo v rámci Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR a pri jej vytváraní spolupracovalo s odborníkmi. Členmi pracovnej skupiny boli SEVA (Slovenská asociácia pre elektromobilitu), distribučné spoločnosti v celej krajine, zväzy, ako aj príslušné rezorty.  Spolupracovali napríklad na príprave technických špecifikácií pre nabíjacie stanice.

Rezort hospodárstva zdôrazňuje a upozorňuje samosprávy, že konkrétne podmienky a termíny pre uplatnenie dotácie sú oficiálne vyhlásené na stránke ministerstva. Varuje tak pred prípadnými predčasnými ponukami iných spoločností.

Hovorca HM SR Maroš Stano oznámil, že celý proces je nastavený administratívne čo najjednoduchšie. So skúsenosťami s predošlým dotačným programom, v ktorom sa nevyčerpal celý objem štátom poskytnutých financií, bude tentokrát dotačný program pre samosprávy rozdelený na etapy.

Ministerstvo vyzýva obce a mestá, aby pri budovaní infraštruktúry postupovali v záujme maximálnej výhodnosti a transparentnosti. Verí, že program významne prispeje k rozvoju elektromobility na Slovensku.

Ministerstvo pripravuje aj výzvu pre dotácie, pri nákupe elektromobilu dostanete dotáciu 8-tisíc eur.

Dotácia od 2 500 po 5 000 EUR

Dotácia je zameraná na výstavbu, prestavbu a rekonštrukciu verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. Dátum uzavretia výzvy je 1. októbra 2019. Oprávení žiadatelia sú obce, VÚC a nimi zriadené organizácie.

Indikatívna výška finančných prostriedkov zo zdrojov štátneho rozpočtu vyčlenených na výzvu je 500 000 EUR. Financovanie celkových oprávnených výdavkov projektu: 95 % dotácie zo štátneho rozpočtu a 5 % vlastné zdroje žiadateľa. Najnižšia výška dotácie je 2 500 EUR a najvyššia výška dotácie je 5 000 EUR.

Výzva vrátane relevantných dokumentov je zverejnená na webovom sídle ministerstva.

1. júla 2019
Zdroj: SIEA

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+