MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva na práve prebiehajucej akcii Dni ekomobility predstavilo ďalšie podrobnosti k pripravovanej výzve pre dotácie na vozidlá s ekologickým pohonom, vrátane elektromobilov a plug-in hybridov.

Osem a päť tisíc eur

Fixná hodnota dotácie pre elektromobily bude 8 000 eur. Plug-in hybridy podporí štát sumou 5 000 eur. Limit 25 % z hodnoty auta bol pre kategóriu M1 a N1 úplne vypustený. Pribudlo však obmedzenie na maximálnu hodnotu vozidla 50 000 Eur. Ministerstvo zatiaľ nevedelo potvrdiť, či to bude suma s DPH alebo bez DPH.

To zásadnym spôsobom obmedzí ponuku elektromobilov, na ktoré bude možné dotáciu využiť. Celková suma, ktorú plánuje Ministerstvo poskytnút je 5 miliónov eur. V prípade veľkého dopytu by vedelo túto sumu ešte navýšiť. Podľa štatistík ministerstva sa na Slovensku pohybuje 1100 elektromobilov.

Výzva by mala byť spustená do konca roka 2019. Podľa našich predchádzajúcich informácii očakávame spustenie k termínu 1.12.2019.

„Šrotovné“ nebude

Vyššia percentuálna podpora v prípade zošrotovania vozidla staršieho ako 15 rokov z výzvy vypadáva. Dotáciu tak získavajú v rovnakej výške všetci záujemcovia, ktorí splnia uvedené podmienky.

MHSR minister Žiga

Zahraničie zatiaľ neisté

Z pripravovaných informácii zatiaľ nie sú známe presné podmienky pre možnosť nadobudnutia vozidla zo zahraničia. Podľa našich informácií sa o týchto podmienkach ešte stále rokuje. Stále tak nevieme potvrdiť, či bude možné dotáciu využiť na vozidlá značky Tesla.

Ak máte ďalšie otázky k dotáciám, publikovali sme nový článok Dotácie na elektromobil a plug-in hybrid 2019: odpovede na najčastejšie otázky

Live stream z oznámenia výzvy

21. septembra 2019

+