MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva (MH SR) dnes predstavilo konečné a definitívne informácie k výzve pre dotácie na vozidlá s ekologickým pohonom. V aktuálnej výzve sa týka iba elektromobilov a plug-in hybridov.

Elektromobily 8 000 € a hybridy 5 000 €

Výška dotácií pri nákupe elektromobilov bola podľa očakávania pevne stanovená na 8 000 €. V prípade plug-in hybridov pôjde o sumu 5 000 €.

Rezort sa v súčasnosti nechystá využiť možnosť tzv. šrotovného, ani podporu ďalších alternatívnych palív.

Limit dotácie na maximálne 25 % z hodnoty auta bol pre kategóriu M1 a N1 už pred časom úplne vypustený, Ministerstvo hospodárstva o dotácii informovalo aj koncom septembra počas akcie Dni ekomobility.

Ministerstvo hospodárstva je vyhlasovateľom výzvy, jej administrátorom je Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

„Rezort touto výzvou nadväzuje na úspešný pilotný projekt podpory nákupu elektrických vozidiel, ktorý spustil koncom novembra 2016 v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR. Medziročný nárast predaja týchto vozidiel vtedy vďaka podpore dramaticky stúpol a verím, že tento projekt bude minimálne tak úspešný,” zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Rezort hospodárstva na podporu vyčlenil 5 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Výzva je otvorená až do vyčerpania tejto sumy.

Cena auta do 50 000 €

Limit maximálnej nadobúdacej ceny vozidla bol stanovený na 50 000 €. Pri prvom oznámení maximálnej výšky nadobúdacej ceny vozidla ešte ministerstvo nebolo schopné potvrdiť, či ide o sumu už so započítaním DPH, alebo bez DPH. Dnes už ale vďaka zverejneniu konečných informácií vieme, že tento cenový strop je vrátane DPH.

Pripravili sme zoznam 15 najlacnejších elektromobilov, ktoré kúpite na Slovensku. Po odrátaní dotácie sa ceny elektromobilov pohybujú v rozpätí od 9 590 eur za Škoda Citigo-e iV až po sumu 34 580 eur za KIA e-Niro.

Registrácia od 11. decembra

Konečne sme sa dozvedeli aj presný dátum, kedy bude pripravená výzva spustená – Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky oficiálne oznámilo, že k tomu dôjde 17. decembra, od kedy bude možné podávať prvé žiadosti. Keďže však rezort predpokladá zvýšený záujem a chce sa vyhnúť veľkému prvotnému náporu, online systém registrácie bude spustený už 11. decembra 2019. Záujemcovia sa tak budú môcť registrovať cez jednoduchý formulár, do ktorého vyplnia kontaktné údaje, cez webovú stránku www.chcemelektromobil.sk, kde nájdu aj ďalšie podrobné informácie.

Žiadateľ dostane pridelený jedinečný kód a zarezervuje sa požadovaná výška dotácie. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická online registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12.00 do 20.00 hod.

Zoznam vyhodnotených žiadostí sa bude priebežne zverejňovať a úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili a následne im štát refunduje dotáciu. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing.

Fyzické osoby nepodnikatelia, živnostníci a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo.

Právnické osoby bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ, suma 200 000 €. Žiadateľ podľa bodu 3.4 tejto výzvy je oprávnený mať v procese aktívnej administrácie a schvaľovania žiadosti len jednu online registráciu. Firmy teda budú môcť získať dotáciu na viacero vozidiel, avšak naraz budú môcť mať podanú iba jednu žiadosť.

Zdôvodnenie motivácie a nálepka

Jedným z hodnotiacich kritérií bude posúdenie “Zdôvodnenia motivácie žiadateľa”. Má ísť o popis dôvodu, prečo bol žiadateľ motivovaný si požiadať o konkrétnu dotáciu, s maximálnou dĺžkou 300 slov.

Príjemca dotácie taktiež zodpovedá za informovanie verejnosti o tom, že projekt bol realizovaný na základe dotácie zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Príjemca pomoci je povinný v rámci zaistenia publicity projektu označiť po celú dobu udržateľnosti projektu každé podporené vozidlo formou nálepky, ktorá bude doručená príjemcovi spolu so Zmluvou. Nálepka musí byť umiestnená na vonkajšom dobre viditeľnom mieste vozidla po celú dobu udržateľnosti projektu podľa podmienky č. 4 Prílohy č. 5.

Vzor nálepky, ktorú bude potrebné umiestniť na viditeľné miesto podporeného vozidla

Celá dotácia v jednej splátke a do 20 dní

V lehote 20 pracovných dní od predloženia všetkých príloh v zmysle zmluvy a ich overenia poskytovateľom bude žiadateľovi vyplatená dotácia formou refundácie v 1 splátke. Na predloženie príloh v zmysle zmluvy má príjemca dotácie lehotu 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Prílohy súvisia s kúpou, evidenciou, poistením vozidla a publicitou projektu.

Aj na vozidlá zo zahraničia

Ministerstvo hospodárstva dnes objasnilo aj situáciu ohľadom možnosti čerpania dotácie na vozidlá nadobudnuté v zahraničí. Čerstvo zverejnené podmienky konkretizujú, že dotáciu bude možné využiť aj v tomto prípade, čo znamená, že záujemcovia budú môcť siahnuť napríklad po najlacnejšej verzii elektromobilu Tesla Model 3. Nedávno sme priniesli reportáž ako si doviezť Tesla Model 3 z Nemecka.

Má to však podmienku. Auto nesmie mať žiadnu predchádzajúcu registráciu nielen na Slovensku, ale ani v zahraničí – musí ísť o čisto nové vozidlo.

Ako na Teslu?

Keďže Tesla zatiaľ oficiálne nespustila objednávanie vozidiel zo Slovenska, auto je zatiaľ možné objednať jedine cez zahraničnú pobočku. Tu však treba počítať s výrazne komplikovanejším postupom: Auto bude potrebné v zahraničí uhradiť vrátane DPH. Pred prihlásením vozidla treba znovu zaplatiť DPH aj na Slovensku, pričom následne bude možné podstúpiť proces návratu DPH v zahraničí. Tento proces nie je úplne rýchly a vyžaduje si vybavovanie.

Tesla Model 3

Pre bezproblémovú objednávku vozidiel značky Tesla teda bude potrebné počkať na oficiálne spustenie konfigurátora v našom regióne. Termín jeho spustenia zatiaľ nie je známy; práve spustenie dotácii by však tento proces mohlo urýchliť.

18. novembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+