MojElektromobil

Aktualizácia 18.11.2019

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo finálne podmienky, prečítajte si najnovší článok: Dotácie na elektromobily majú definitívnu podobu: MH SR zverejnilo výzvu.

Pôvodný článok bol doplnený o aktuálne informácie z finálnej výzvy

V sobotu počas dňa Ekomobility predstavilo Ministerstvo hospodárstva (MH SR) nové informácie k dotáciám pre elektromobily. Do redakcie sme dostali množstvo otázok. Odpovede na tie najčastejšie z nich sme overovali priamo na MH SR, ktoré pre portál MojElektromobil.sk potvrdil Adrián Krajňák, hlavný štátny radca z odboru priemyselného rozvoja. 

 • Aká bude výška dotácie na elektromobily?

Celková výška dotácie bude 8000 eur na elektromobily a 5000 eur na plug-in hybridy. Hľadáte správne e-auto? Pripravili sme:

 

 • Vzťahuje sa dotácia aj na jazdené vozidlá?

Nie, dotácia sa bude vzťahovať iba na nové vozidlá. Nebude možné získať ani dotáciu na ojazdené vozidlo dovezené zo zahraničia.

 

 • Bude aj šrotovné? Koľko dostanem za svoje staré auto?

V pripravovanej výzve nebude šrotovné. Žiadatelia, ktorí odovzdajú svoje staré vozidlo na spracovanie teda nebudú nijako zvýhodnení. MH SR ale nevylučuje využitie takéhoto zvýhodnenia v budúcnosti.

 

 • Aký je limit pre nákup elektromobilu?

Limit pre nákup je do výšky 50 000 eur s DPH 

Navyše, túto podmienku musí schváliť aj Protimonopolný úrad, preto je možné, že bude podmienka zrušená.

 

 •  Kedy bude predstavená výzva?

MH SR pripravuje presné znenie výzvy predstavilo v pondelok 18. novembra. Dotácie bude možné čerpať a žiadať od 11. decembra. 

ktorú predstaví koncom novembra až začiatkom decembra. Aktuálne prebiehajú detailné prípravy výzvy ako aj jej schválenie ďalšími orgánmi, napr. Protimonopolným úradom.

 

 • Ako bude dotácia čerpaná v čase? Začne na konci roka a potrvá kým sa peniaze neminú?

Výzva bude otvorená a bude trvať do vyčerpania alokovaných prostriedkov. Ministerstvo môže sumu 5 miliónov ešte navýšiť.

 

 • Bude výzva určená aj pre firmy?

Áno, aj firmy budú môcť požiadať o dotáciu na elektromobily a plug-in hybridy.

O dotácie budú môcť žiadať súkromné osoby, podnikatelia a samosprávy.

 

 • Ako budú skrátené odpisy pri nákupe na firmu?

Nový elektromobil bude môcť firma odpísať už po dvoch rokoch. Dva roky nebude môcť ani auto predať. 

 

Áno, dotáciu bude možné využiť aj pri nákupe vozidla Tesla.

Zatiaľ to nie je špecifikované. Podľa zákona EU nie je možné diskriminovať nákup zo zahraničia.

 

 • Budem môcť požiadať o dotáciu aj na elektrické bicykle alebo kolobežky?

Nie, podpora nebude pre elektrobicykle a kolobežky. Podpora je určená výhradne na kúpu vozidiel kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (ľahké úžitkové vozidlá).

 

 • Bude sa dotácia vzťahovať na CNG a LPG?

Nie, pripravovaná výzva nebude pre vozidlá s pohonom na plyn ani vodík.

Ako sa píše na webe MH SR, “Podpora bude určená výlučne pre batériové elektrické vozidlá a plug-in hybridné elektrické vozidlá. Autá na plynový, vodíkový ani iný alternatívny pohon v aktuálnej výzve podporené nebudú, ich podpora však do budúcnosti nie je vylúčená.”

 

 • Aký bude postup pri čerpaní dotácie pre elektromobil?

Záujemca o dotáciu si podá žiadosť. Pri splnení všetkých podmienok žiadosti bude žiadateľovi alokovaná dotácia vo výške 8000 alebo 5000 eur. Po alokácii dotácie bude mať žiadateľ obmedzený čas, v ktorom si musí zakúpiť a zaevidovať vozidlo a predložiť o tom relevantné dokumenty.

V prípade, že žiadateľ v stanovenej lehote nepredloží všetky potrebné dokumenty o kúpe a evidencii vozidla, stráca nárok na alokované prostriedky. 

Po úplnom predložení dokumentov o kúpe a evidencii vozidla v stanovenú lehotu bude dotácia vyplatená formou refundácie v jednej splátke.

 

 • Koľko peňazí plánuje MH SR na podporu?

MH SR má pripravených 5 miliónov eur na podporu elektromobility na Slovensku. V prípade veľkého dopytu vie MH SR túto sumu navýšiť.

Pripomeňme, že pred 2 rokmi nebola výzva vyčerpaná. Budúci rok však prichádzajú nové modely, určite si bude z čoho vyberať. 

 

 • Ak som si v tomto roku kúpil elektromobil alebo plug-in hybrid, mám nárok na dotáciu?

Na dotáciu budú mať nárok len majitelia nových vozidiel, ktoré budú zakúpené a zaevidované po zverejnení výzvy.

 

 • Bude možné získať príspevok až do výšky 25 či 35 % z ceny nového vozidla, ak zároveň vyradím z evidencie minimálne 15 rokov staré vozidlo so spaľovacím motorom?

Toto nie je správne interpretované v niektorých médiách. Ministerstvo hospodárstva aktuálne nepripravuje tzv. “šrotovné”. Téme sme sa podrobne venovali v článku Štát schválil dotáciu na elektromobil, no jej výška nemusí byť ľuďom hneď jasná. Vysvetľujeme aj to, prečo je dotácia na elektromobil 8-tisíc eur, keď sa v zákone spomína suma 10-tisíc eur.

Niečo je stále nejasné?

Máte ďalšie otázky? Opýtajte sa priamo pod článkom a my sa pokúsime všetko detailne vysvetliť.

18. novembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+