MojElektromobil

Elektromobily Tesla na slovenskom trhu momentálne dostupné nie sú. Konfigurátor pre modely Tesly je pre nás nedostupný a cez zahraničnú doménu si Teslu ako slovenský rezident neobjednáte. My sme však vycestovali do Nemecka a kúpili si Teslu tam.

Model X na nabíjačke Supercharger (Praha-Vestec)
Model X na nabíjačke Supercharger (Praha-Vestec)

Pomocník Kiko

Celý nákup a vyzdvihnutie vozidla zabezpečuje slovenský propagátor elektromobility a zelenej energie, Kristián Kratochvíl. “Kiko” je majiteľ Modelu X a v slovenskej komunite elektromobilistov známy odborník.

Kiko sa angažuje aj na rôznych prednáškach, konferenciách, autosalónoch alebo vám individuálne rád vysvetlí nejasnosti ohľadom elektrických vozidiel. Celú kúpu a prevzatie realizuje čisto z radosti a bez nároku na finančný honorár.

Kristián (vpravo) a majitelia nových Modelov 3
Kristián (vpravo) a majitelia nových Modelov 3

Nákup cez nemeckú spoločnosť

Prvý krok k zakúpeniu Modelu 3 je premyslenie si konfigurácie svojej Tesly. Možností výbavy tu naozaj nie je veľa.

Následne sa objednáva vozidlo záujemcu cez nemeckú spoločnosť so sídlom pri meste Hof, blízko za hranicou s Českom. Dodanie vozidla trvá do dvoch mesiacov.

Tesla Model X a nové Modely 3
Tesla Model X a nové Modely 3

Vyzdvihnutie Tesly

V Hofe sme kontaktovali zástupcu nemeckej spoločnosti a prvýkrát si pozreli nové Tesly. Po vybavení prevozných poznávacích značiek naše kroky mierili na okresný úrad kvôli vybaveniu dočasného poistenia (obidve sú už v zarátané v cene auta).

Po prihlásení na slovenských majiteľov sme si nové Tesly vyfotili a dostatočne si ich poobzerali z každej strany. S radosťou sme nasadli do nových elektromobilov a spoločne nastavili základné nastavenia.

Prevzatie Tesly novými majiteľmi

Prevzatie Tesly novými majiteľmi
Prevzatie Tesiel novými majiteľmi

Cesta do Nemecka

Do Nemecka sme vyrazili na Tesle Model X 100D (100 kWh batéria) skoro ráno. Na trase dlhej 640 km sme absolvovali dve nabíjacie zastávky na staniciach Supercharger v Česku, čo nám celkovo zabralo približne 50 minút.

Po prevzatí Tesiel v nemeckom Hofe a všetkých formalitách sme vyrazili naspäť na Slovensko. Na podobne dlhej trase by stačilo spraviť si len jednu nabíjaciu zastávku, cesta by však reálne trvala dlhšie. Efektívnejšie je zastaviť sa dvakrát a nabíjať po 20 – 30 minút, pričom tento fakt vám povie aj samotná Tesla vo vlastnej navigácii.

Prečo Tesla Model 3?

Prečo sú niektorí Slováci ochotní cestovať do Nemecka za novou Teslou? Automobilka na Slovensku zatiaľ nemá zastúpenie a nikto presne nevie, kedy sa to zmení.

Elon Musk naposledy spomenul spustenie predaja na Slovensku a vo väčšine krajín východnej Európy na začiatku budúceho roka. Isté to však nie je.

Noví majitelia jednoducho boli rozhodnutí pre Teslu a nechcelo sa im čakať. Štefan z Košíc sa pre Teslu Model 3 Performance rozhodol po tom, čo na nej absolvoval testovaciu jazdu spoločnosti Drivetesla.sk.

Prevzatie Tesly novým majiteľom

Dostatočný dojazd, úžasné zrýchlenie a výkon ho presvedčili o kúpe. Štefan plánuje Teslu využívať na každodenné jazdenie a ako jeden z dôvodov uviedol aj nezávislosť od fosílnych palív a ušetrenie prevádzkových nákladov. Jara z Bratislavy uchvátil “zábavný faktor” Tesly a jej tichá prevádzka. Ihneď sa mu na tvári vyčaril povestný “Tesla úsmev”, musí si však zvyknúť na funkciu autonómnej jazdy. Vozidlo plánuje využívať ako druhé auto do rodiny.

Ako postupovať

Ak máte záujem o Teslu už teraz, spojte sa s pánom Kratochvílom (tel. č.: +421 917 769 870, e-mail: kristian.kratochvil@gmail.com), ktorý vám pomôže s celým procesom.

Pán Kratochvíl vám rád pomôže a poradí s kúpou akéhokoľvek elektromobilu alebo poskytne informácie ohľadom obnoviteľných zdrojov energie. Prajeme veľa šťastia!

Pozrite si ďalšie zábery z cesty:

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel

Prevzatie nových Tesiel


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

9. októbra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+