MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje v spracovávaní žiadostí o pridelenie dotácií na nákup elektromobilov a plug-in hybridov, ktoré boli vyhlásené ešte v roku 2019. Proces prebieha už vyše roka, no nakoľko došlo z dôvodu pandémie k prerušeniam, ešte stále nebol úplne ukončený.

Okrem toho situáciu značne skomplikovali aj samotní žiadatelia, ktorí v značnom počte svoju žiadosť nakoniec stiahli. Potrebné byrokratické kroky museli začať odznova, čo sa v praxi pretavilo do postupného predlžovania posudzovacích procesov.

Počet zaevidovaných žiadostí už samozrejme nenarastá, no vďaka tomu, že časť žiadateľov svoj nárok stiahla, šancu dostávajú aj ľudia zaradení v takzvanom zásobníku.

Na rad prišli žiadatelia zo zásobníka

Aktuálne Ministerstvo hospodárstva SR prezradilo, že oslovená bola ďalšia časť žiadateľov práve zo zásobníka. Konkrétne boli oslovení žiadatelia zo zásobníka s koncovými poradovými číslami 820 – 895 v celkovej alokácii 700 000 EUR. Spolu tak ide o 76 žiadateľov.

Žiadatelia súčasne boli informovaní aj o možnej situácii, kedy aj pri splnení všetkých podmienok výzvy zo strany žiadateľa, komisia môže nakoniec rozhodnúť o neschválení žiadosti z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.

V snahe urýchliť proces posúvania zásobníka, SIEA vyzýva na podanie žiadosti o dotáciu vyšší počet žiadateľov než sú momentálne voľné alokované prostriedky, nakoľko dlhodobo eviduje vysoký podiel storno žiadostí. Z toho dôvodu môže v praxi nastať spomínaná situácia, že žiadosť bude nakoniec neschválená.

Ďalšie kolo najskôr v roku 2022

Ešte donedávna sa očakávalo, že v roku 2021 prebehne tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov, ktoré avizoval minister hospodárstva, Richard Sulík. Koncom mája sa však ukázalo, že finančná podpora v novej podobe príde najskôr v roku 2022.

Náš tip
Dotácie na elektromobily: Tieto dokumenty musíte predložiť pri vyúčtovaní dotácie
2. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+