MojElektromobil

Na ďalšie kolo dotácií na podporu nákupu elektromobilov a plug-in hybridov sa čaká už dlhú dobu. Hoci sa už v ostatných mesiacoch neskloňoval žiaden konkrétny termín, v sférach Ministerstva hospodárstva SR sa z dlhodobého hľadiska počítalo so zavedením udržateľného financovania pre podporu nákupu elektrických vozidiel.

Táto možnosť bola skloňovaná aj v rámci takzvaného “Akčného plánu 2.0”, ktorý sa primárne zameriaval na prezentáciu dotácií určených na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry na Slovensku. Okrem iného sa v rámci toho spomínalo aj vybudovanie vybudovanie národnej siete ultrarýchlych nabíjacích staníc či zavedenie konkrétnych výhod pre majiteľov zelených EČV.

Využitie nevyčerpaných eurofondov

Všetko to sú veci, s ktorými sa nejakým spôsobom počíta, no ešte nie sú v štádiu, kedy by ich bolo možné konkretizovať. V ostatných dňoch sa ale zo strany Ministerstva hospodárstva SR začalo aktívnejšie ozývať, že dotácie by sa mohlo už čoskoro vrátiť v ďalšom kole.

Náhly posun vpred je spôsobený konkrétne tým, že pre Slovensku sú vyhradené finančné prostriedky z projektov Európskej únie (eurofondy), ktoré momentálne do stanoveného termínu nie sme schopní vyčerpať cez prebiehajúce projekty.

Rezort hospodárstva preto začal hľadať spôsoby, ako dostupné peniaze z nevyčerpaných eurofondov presunúť na iné projekty. A práve medzi týmito projektami sa nachádza aj tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Nevyčerpané eurofondy preto pootvárajú dvere pre obnovenie podpory, po ktorej sa volá už tak dlho.

3. kolo dotácií na elektromobily a plug-in hybridy

Oficiálne vyjadrenie sú zatiaľ veľmi opatrné a celý projekt sa kuje za horúca. Model podpory by mohol vyzerať nasledovne:

  • Dotácia na elektromobil by sa mohla pohybovať v rozmedzí 5 000 až 10 000€
  • Dotácia na plug-in hybridy by mohla byť v polovičnej výške
  • Alternatívy ešte treba utriasť a žiadne konkrétne termíny ešte neboli stanovené
27. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+