MojElektromobil

Už viac ako pol roka sa na Slovensku vydávajú špeciálne zelené EČV. Určené sú pre vozidlá s nižšími emisiami, teda plug-in hybridy, no najmä pre elektromobily. Aj na základe vašich otázok sme sa pôvodný článok rozhodli aktualizovať a zhrnúť všetky dôležité informácie na jednom mieste.

Kupujem si elektromobil, zelenú EČV dostanem automaticky?

Odpoveď je v toto prípade jednoduchá. Zelená EČV je bonus, ktorá sa vydáva iba na požiadanie. Zároveň ich je možné vydať iba pre elektromobily, respektíve vozidlá, ktoré kombinujú:

Na aké poplatky sa mám pripraviť?

V prípade registrácie nového elektromobilu alebo plug-in hybridu je poplatok 33 €. Za pridelenie dvoch zelených EČV zaplatíte ďalších 33 €. Poplatky súvisiace s registráciou vozidla a vydaním zelených EČV sú teda 66 €.

Elektromobil už mám, môžem požiadať o výmenu za zelené EČV?

Áno, je možné požiadať o výmenu. Pridelenie dvoch nových kusov zelených EČV stojí 33 €.

Môžem si požiadať o vytvorenie voliteľnej zelenej EČV?

V tejto súvislosti sme kontaktovali priamo Ministerstvo vnútra SR. V odpovedi nám potvrdili, že voliteľnú zelenú EČV je možné vydať za štandardný poplatok 165,50 € v plechovom vyhotovení, respektíve 182 € v prípade verzie s podsvietenou zadnou EČV.

Aké výhody získam so zelenou EČV?

V súčasnosti nie je možné uplatniť žiadne plošné výhody v rámci Slovenskej republiky. V pôvodnom akčnom pláne rozvoja elektromobility sa síce spomína jazda vo výhradných jazdných pruhoch (BUS pruhoch), no v samotnom zákone o cestnej premávke nie je žiadna zmienka o tejto výhode. Ďalšou výhodou má byť vstup do nízko emisných zón, avšak na Slovensku ešte nemáme miesto s takýmto obmedzením.

V platnosti sú však rôzne individuálne výhody na úrovni miest a obcí. Spomenúť môžeme napríklad bezplatné alebo výrazne zľavnené parkovanie na štandardne spoplatnených parkoviskách v rámci konkrétnych miest. Tento benefit však nemusí byť vždy podmienený práve zelenou EČV.

Ďalšie informácie budeme priebežne dopĺňať

Testy so zelenou EČV

Náš tip
Audi A6 55 TFSIe: Luxusná limuzína, ktorá sa nebojí elektrickej zásuvky | TEST
Náš tip
MINI Cooper SE: Elektromobil, ktorý má štýl | TEST
Náš tip
BMW i3: Mestský elektromobil s nadpriemerným dojazdom | TEST
17. júna 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+