MojElektromobil

Sú zelené tabuľky s evidenčným číslom vozidla skutočne dostupné alebo naďalej pretrvávajú problémy s ich nedostupnosťou a dlhými čakacími lehotami?

Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra pre jún a opakovane pre júl 2022 uvádza, že “spracovanie TEČ novým dodávateľom nabehlo do štandardného režimu, na aký sú občania zvyknutí a všetky druhy TEČ, vrátane tzv. ,,zelených“ na elektrické a hybridné vozidlá, budú dodávané v riadnych lehotách”. 

Znenie celého stanoviska z 26. júla 2022:

Situácia s dodávkami tabuliek s evidenčnými číslami (ďalej len TEČ) sa postupne stabilizuje a spracovanie TEČ novým dodávateľom nabehlo do štandardného režimu, na aký sú občania zvyknutí: všetky druhy TEČ, vrátane tzv. ,,zelených“ na elektrické a hybridné vozidlá, budú dodávané v riadnych lehotách. Podľa vyjadrení dodávateľa, prípadné časové sklzy v dodávkach budú priebežne vyrovnané a situácia zastabilizovaná.

Toto tvrdenie sa ale tak celkom nezhoduje s informáciami, ktoré prichádzajú zo strany majiteľov elektromobilov, ktorí sa sťažujú, že situácia je stále veľmi problematická. Značky jednoducho chýbajú a ich vydávanie v praxi neprebieha v bežnom termíne. Teda aspoň za predpokladu, že za bežný termín nepovažujeme niekoľkomesačné čakanie.

Reálne skúsenosti našich čitateľov z júla 2022

Aby sme získali lepšiu predstavu o tom, ako to vyzerá v praxi na oddeleniach evidencie obrátili sme sa priamo na našich čitateľov, ktorí sa v závere júla 2022 podelili o skúsenosti z ostatnej doby. Nižšie prinášame prehľad reálnych skúseností majiteľov elektromobilov. Na základe týchto skúseností to vyzerá tak, že dopracovať sa k zeleným EČV je na Slovensku stále obrovským bojom, ktorý poriadne preverí ľudskú trpezlivosť.

  • Podľa včerajšej info z košickej evidencie výroba bude trvať asi dva mesiace….
  • V pondelok som na polícii žiadal o zelené + tretiu značku, odpoveď bola, že nie je problém, ale že to bude trvať 4 mesiace…. tak som to vzdal a ďalej neriešil….
  • V stredu v “kalicentre” (klientskom centre) BA nemali zelené…
  • Vo VK len objednali cca pred mesiacom, ešte nič.
  • Reálne v tomto roku nedošli ani na jedno vozidlo skôr ako do 2 mesiacov s k ním potrebné značky na nosič zatiaľ vôbec nedorazili. Nikto nenúka verziu dodať biele a potom dodať zelené s rovnakými číslami , tak aby sa diaľničná známka a podobné admin veci uľahčili. Majiteľ je rukojemník a kompetentní komunikujú zavadzajúco o tom aký je stav.

Ako uvádza Alexander Szullo, podľa pracovníkov Polície SR s vydaním zelených ŠPZ problém nie je, akurát to v jeho konkrétnom prípade bude trvať 4 mesiace. Z nášho pohľadu preto nemôžeme hovoriť o štandardných dodacích lehotách. V tomto prípade má polícia celkom zaujímavý pohľad aj na to, čo to vlastne znamená “bez problémov”.

September 2022: Výmena za dni, nie mesiace. Prehodiť treba poistku aj diaľničnú známku

O aktuálne skúsenosti z konca septembra 2022 sa podelil čitateľ Martin, ktorý zhrnul priebeh celého procesu zo svojho pohľadu a upozornil na niekoľko podstatných vecí. Ďakujeme! Kľúčové je povedať, že z pohľadu dostupnosti a čakacej lehoty zjavne došlo k výraznému posunu vpred. Takto to celé prebiehalo v jeho prípade:

26.8.2022 – prevzaté nové auto (Plug-in) po 14 mesiacoch od objednania od predajcu na bielych ŠPZ. Vraj na zelené sa čaká niekoľko mesiacov. Že o ne si môžem požiadať za 33€. OK, čakal som vyše roka na auto, tak čakať na nejaké ŠPZ ma nezabije.

5.9.2022 – som cez Slovensko.sk a priamo možnosť “Žiadosť o výmenu tabuliek za tabuľky určené pre elektromobily a plug-in hybridy” požiadal a ešte v ten deň zaplatil poplatok 16€, ktorý si v procese žiadosti vypýtali.

22.9.2022 – tj. dnes, mi kuriér doniesol zelené ŠPZ a zobral staré biele. Celý proces trval 17 dní a stálo ma to 16€ aj s dodaním kuriérom priamo domov. Žiadna návšteva polície.

Martin pripomína, že pri výmene bielych ŠPZ za zelené dostal úplne nové evidenčné číslo, čo znamenalo, že musel odovzdať pôvodné biele evidenčné tabuľky spolu s malým a veľkým technickým preukazom:

Čo som však neočakával a neviem prečo som si vždy myslel, že keď človek požiada o zelené ŠPZ dostane rovnaké číslo len v zelenom (lebo však aj ja som v online žiadosti cez Slovensko.sk dával číslo “bielej” ŠPZ, reku aby vyrobili rovnakú), tak nie v mojom prípade (alebo možno to tak vždy bolo ale nikde som sa to nedočítal) som dostal úplne nové číslo, síce zelené ale nové/iné. A teda kuriérovi čo doniesol 2ks nových zelených ŠPZ + veľký techničák (malý vraj príde neskôr poštou) som musel odovzdať 2ks starých bielych SPZ + veľký aj malý techničkák od bielych SPZ. Čiže som reálne na nových značkách.

Poistenie a diaľničná známka pri zmene ŠPZ

To, že dostanete nové evidenčné číslo v praxi znamená, že je potrebné riešiť úpravu povinného poistenia vozidla a prípadne aj preniesť diaľničnú známku! Zmena poistenia vyzerá z doterajších skúseností ako úplne hladký proces. Pri prenose diaľničnej známky však Martin narazil na drobné komplikácie. Systém na webovej stránke eznamka.sk žiada kópiu pôvodného veľkého technického preukazu, takže si pred výmenou bielych ŠPZ za zelené spravte kópiu.

Poisťovňa – jeden telefonát, teta vyplnila žiadosť o zmenu a o pár dní príde nové potvrdenie o poistení + zelená/biela karta. Žiadny problém.

Diaľničná známka – jeden telefonát, ale teta nevyplnila žiadosť, tu som musel vyplniť sám cez eznamka.sk → Žiadosti, podnety a reklamácie, kde úplne ideálne je pridať kópiu starého veľkého techničáku, nového veľkého techničáku a potvrdenia o zaplatení diaľničnej známky. Do 3 pracovných dni by vraj malo prísť k presunu diaľničnej známky na novú zelenú ŠPZ. To uvidím či pôjde, lebo keďže mi ani nenapadlo, že dostanem nové číslo ŠPZ tak som kuriérovi odovzdal aj oba techničáky od starých bielych SPZ a nenapadlo mi ich odfotiť. Takže namiesto starého veľkého techničáku, som priložil potvrdenie od PZP, kde je VIN číslo aj ŠPZ, tak hádam to bude stačiť na tu diaľničnú.

Aktualizácia 23.9.2022

Žiadosť na prenesenie diaľničnej známky bola v tomto prípade zamietnutá, zjavne kvôli tomu, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) striktne vyžaduje kópiu pôvodného technického preukazu, kde je uvedené VIN číslo aj ŠPZ, na ktorú je známka registrovaná. Martin to preto rieši tak, že sa obrátil na predajcu vozidla s úmyslom požiadať o vystavenie preberacieho protokolu. Nakoniec ale zistil, že predajca mal vytvorenú kópiu pôvodného technického preukazu, ktorú teraz priložil k žiadosti pre NDS.

Ako doklad o tom, že VIN auta a stará biela ŠPZ patria k sebe som dal poistku, resp. jej potvrdenie. Problém je v tom, že na liste z poisťovne kde je biela/zelená karta je uvedená len ŠPZ a číslo poistky, a na druhom liste (A4) je uvedené potvrdenie s číslom poistky a VIN. Zrejme to potrebujú mať na jednej strane A4. Preto som skúsil zavolať predajcovi, či by mi nemohol vystaviť preberací protokol aj s číslom ŠPZ (lebo VIN tam je) a zistil som, že predajca ma okopírovaný starý technický preukaz, tak mi ho poslal, a ja som ho pridal k žiadosti, a teda teraz dúfam, že to prejde. Takže určite by som ľudom odporúčal aby si veľký TP prefotili ak budú meniť ŠPZ. Tým, že som si vždy myslel, že pri výmene príde rovnaká ŠPZ len v zelenej farbe, tak mi to vôbec nenapadlo.

Október 2022: 15 dní čakania, priemer je mesiac

O svoje čerstvé skúsenosti s čakacími lehotami na vydanie zelených EČV pre elektromobily a plug-in hybridy sa s nami podelil Martin Košara, riaditeľ FRANCE-TECH Bratislava s.r.o.. O vydanie značiek požiadal 4. októbra 2022 a už 19. októbra dorazili kuriérom. Uvádza však, že podľa všetkého patril medzi tých šťastnejších. Značky naskladnené neboli a podľa informácií, ktoré poskytlo call centrum, sa na vydanie zelených ŠPZ ešte stále čaká priemerne mesiac. Takáto je teda situácia v Bratislave počas októbra 2022.

Foto: Martin Košara

Akú skúsenosť máte vy?

Na základe informácií od ľudí to vyzerá tak, že problém s dostupnosťou sa od začiatku roka prakticky nikam neposunul. Máte svoje vlastné skúsenosti, o ktoré by ste sa chceli podeliť? Využite komentáre alebo nám napíšte na Facebooku.

21. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+