MojElektromobil

Sú zelené tabuľky s evidenčným číslom vozidla skutočne dostupné alebo naďalej pretrvávajú problémy s ich nedostupnosťou a dlhými čakacími lehotami?

Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra pre jún a opakovane pre júl 2022 uvádza, že „spracovanie TEČ novým dodávateľom nabehlo do štandardného režimu, na aký sú občania zvyknutí a všetky druhy TEČ, vrátane tzv. ,,zelených“ na elektrické a hybridné vozidlá, budú dodávané v riadnych lehotách“. 

Znenie celého stanoviska z 26. júla 2022:

Situácia s dodávkami tabuliek s evidenčnými číslami (ďalej len TEČ) sa postupne stabilizuje a spracovanie TEČ novým dodávateľom nabehlo do štandardného režimu, na aký sú občania zvyknutí: všetky druhy TEČ, vrátane tzv. ,,zelených“ na elektrické a hybridné vozidlá, budú dodávané v riadnych lehotách. Podľa vyjadrení dodávateľa, prípadné časové sklzy v dodávkach budú priebežne vyrovnané a situácia zastabilizovaná.

Toto tvrdenie sa ale tak celkom nezhoduje s informáciami, ktoré prichádzajú zo strany majiteľov elektromobilov, ktorí sa sťažujú, že situácia je stále veľmi problematická. Značky jednoducho chýbajú a ich vydávanie v praxi neprebieha v bežnom termíne. Teda aspoň za predpokladu, že za bežný termín nepovažujeme niekoľkomesačné čakanie.

Reálne skúsenosti našich čitateľov

Aby sme získali lepšiu predstavu o tom, ako to vyzerá v praxi na oddeleniach evidencie obrátili sme sa priamo na našich čitateľov, ktorí sa v závere júla 2022 podelili o skúsenosti z ostatnej doby. Nižšie prinášame prehľad reálnych skúseností majiteľov elektromobilov. Na základe týchto skúseností to vyzerá tak, že dopracovať sa k zeleným EČV je na Slovensku stále obrovským bojom, ktorý poriadne preverí ľudskú trpezlivosť.

  • Podľa včerajšej info z košickej evidencie výroba bude trvať asi dva mesiace….
  • V pondelok som na polícii žiadal o zelené + tretiu značku, odpoveď bola, že nie je problém, ale že to bude trvať 4 mesiace…. tak som to vzdal a ďalej neriešil….
  • V stredu v „kalicentre“ (klientskom centre) BA nemali zelené…
  • Vo VK len objednali cca pred mesiacom, ešte nič.
  • Reálne v tomto roku nedošli ani na jedno vozidlo skôr ako do 2 mesiacov s k ním potrebné značky na nosič zatiaľ vôbec nedorazili. Nikto nenúka verziu dodať biele a potom dodať zelené s rovnakými číslami , tak aby sa diaľničná známka a podobné admin veci uľahčili. Majiteľ je rukojemník a kompetentní komunikujú zavadzajúco o tom aký je stav.

Ako uvádza Alexander Szullo, podľa pracovníkov Polície SR s vydaním zelených ŠPZ problém nie je, akurát to v jeho konkrétnom prípade bude trvať 4 mesiace. Z nášho pohľadu preto nemôžeme hovoriť o štandardných dodacích lehotách. V tomto prípade má polícia celkom zaujímavý pohľad aj na to, čo to vlastne znamená „bez problémov“.

Akú skúsenosť máte vy?

Na základe informácií od ľudí to vyzerá tak, že problém s dostupnosťou sa od začiatku roka prakticky nikam neposunul. Máte svoje vlastné skúsenosti, o ktoré by ste sa chceli podeliť? Využite komentáre alebo nám napíšte na Facebooku.

29. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+