MojElektromobil

Dostupnosť takzvaných zelených EČV pre elektromobily a plug-in hybridy bola v prvej polovici roka 2022 veľmi problematická. Ako uviedlo Ministerstvo vnútra SR, problém vznikol v dôsledku predlžovaného procesu verejného obstarávania, čo spôsobili obštrukčné konania tretích strán.

Nový dodávateľ tabuliek preto nemal dostatok času na vykonanie všetkých potrebných úkonov, ktoré by za normálnych okolností umožnili plynulý prechod.

Nešťastná situácia sa preto prejavila tak, že nové tabuľky s evidenčnými číslami neboli k dispozícii v dostatočne veľkom objeme, čo bolo badateľné hlavne v prípade spomínaných zelených EČV. Na tie viacero majiteľov elektrických vozidiel čakalo dlhé mesiace. Ako náhradu si mohli zvoliť klasické biele tabuľky, no aj tie sa podľa hlásení zo strany viacerých čitateľov postupne dostali do pozície nedostatkového tovaru.

Kancelária ministra vnútra SR nám v máji 2022 potvrdila, že situácia sa postupne dostáva do normálu. Spracovanie EČV s novým dodávateľom malo do normálneho režimu nabehnúť od 1. júna 2022.

V súvislosti so zelenými EČV ale zostalo niekoľko nezodpovedaných otázok. Primárne išlo o to, že majiteľom elektrických vozidiel mala byť umožnená bezplatná výmena bielych tabuliek za zelené.

Táto možnosť mala byť dostupná pre tie prípady, kedy z dôvodu chýbajúcich tabuliek so zelenou farbou nebolo možné vykonať ich vydanie. Majiteľ vozidla vtedy namiesto ďalšieho čakania zvolil biele tabuľky s tým, že neskôr vykoná ich výmenu.

Aktuálne sme preto overovali aký je súčasný stav s dostupnosťou zelených EČV, no primárne sme zisťovali podrobnosti súvisiace so spomínanou bezplatnou výmenou. Odpovede na naše otázky nám opätovne poskytol Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra. Nižšie ich prinášame v plnom znení.

Aká je aktuálna dostupnosť „zelených ŠPZ“? V akom rozsahu sa pohybujú priemerné čakacie lehoty na vydanie tabuliek?

Situácia s dodávkami tabuliek s evidenčnými číslami (ďalej len TEČ) sa postupne stabilizuje a spracovanie TEČ novým dodávateľom nabehlo do štandardného režimu, na aký sú občania zvyknutí: všetky druhy TEČ, vrátane tzv. ,,zelených“ na elektrické a hybridné vozidlá, budú dodávané v riadnych lehotách. Podľa vyjadrení dodávateľa, prípadné časové sklzy v dodávkach budú priebežne vyrovnané a situácia zastabilizovaná.

Ako majú ľudia postupovať v prípade, že im bola vydaná biela ŠPZ kvôli nedostupnosti zelenej a chcú výmenu? Majú písať žiadosť, zavolať alebo navštíviť oddelenie?

V takomto prípade je potrebné navštíviť osobne dopravný inšpektorát príslušného okresného riaditeľstva PZ alebo klientskeho centra – pracovisko evidencie vozidiel.

Je výmena bielych EČV za zelené ĚCV bezplatná, tak ako bolo spomínané alebo táto úprava nakoniec neprešla a musia platiť? Ak sa platí, tak aký vysoký je poplatok?

Výmena TEČ za elektro TEČ bude od 1.8.2022 (podľa zákona 246/2022 Z. z. , ktorým sa novelizuje zákon o cestnej premávke) bezplatná v prípade ak bola vozidlu pridelená z dôvodu nedostupnosti štandardná TEČ zo skladových zásob (teda plechová čierno-biela), a to iba v prípade, ak sa bude jednať o výmenu TEČ za rovnaké vyhotovenie (napr. vymenená bude čierno-biela TEČ plechová za rovnakú plechovú elektro TEČ, vymenená bude voliteľná plechová TEČ za voliteľnú elektro TEČ, obe podmienky musia byť dodržané súbežne).

!Zníženie poplatku sa nebude týkať poplatkov spojených s vydaním dokladu osvedčenia o evidencii ČASŤ I v zrýchlenom procese do 2 pracovných dní na žiadosť poplatníka!

V prípade, ak občan pôvodne požadoval voliteľnú elektro TEČ, ale z dôvodu nedostupnosti mu bola pridelená štandardná čierno-biela TEČ vyberie dopravný inšpektorát správny poplatok len vo výške rozdielu pôvodne uhradeného poplatku a poplatku za voliteľnú  ,,zelenú /elektro“ TEČ.

Obdobne je možné postupovať aj pri zistení iných povolených kombinácií TsEČ (napr. ak bola pôvodne požadovaná voliteľná TEČ, ale občanovi bola vydaná štandardná TEČ).

Zároveň upozorňujeme na skutočnosť, že v takýchto prípadoch nebude možné použiť platobný kiosk. Pracovník evidencie vozidiel pri vyššie uvedených úkonoch upozorní žiadateľa na potrebu zakúpiť potvrdenie pre evidenciu správneho poplatku v nominálnej hodnote na pobočke Slovenskej pošty.

Z tohto dôvodu nebude možné takýmto systémov vyberať správne poplatky v elektronických službách, ale len pri osobnom podaní na dopravných inšpektorátoch.

26. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+