MojElektromobil
Redakcia 24. mája 2022

Elektromobily sa na našich cestách objavujú čoraz častejšie. Na prvý pohľad vyzerajú ako klasické moderné autá, spoznať sa však veľmi ľahko dajú vďaka prítomnosti zelenej ŠPZ, hoci nejde o pravidlo. Ani náhodou neplatí, že ide o “krabice na kolesách”, ktoré v premávke nepríjemne vyčnievajú.

Ponuka elektromobilov sa pravidelne rozrastá o nové modely, správy o e-mobilite prenikajú aj do bežných médií, čo znamená, že zvyšuje používanie nových pojmov. Ľuďom, ktorí sa s elektromobilmi ešte poriadne nestretli, toho nové pojmy veľa nepovedia.

Prinášame vám preto prehľad tých najdôležitejších pojmov, ktorú sú spojené so svetom elektrických vozidiel. Slovník elektromobility predstavuje stručný prehľad pojmov s ich vysvetlením.

V prípade, že potrebujete získať základy o tom, čo je to elektromobil, prípadne čo je to plug-in hybrid, na tento účel máme vytvorené samostatné náučné sekcie. Osobitne sa pozeráme na Mýty a fakty o elektromobiloch aj na prehľad aké sú Výhody a nevýhody elektromobilov. Poďme sa pozrieť na terminológiu a slová, ktoré sa bežne používajú v súvislosti s elektromobilitou.

Tesla Model Y 2022 Porovnanie
Foto: Radovan Hlôška

Veľký slovník elektromobility: Kľúčové pojmy od A po Z

    • AC – skratka pre striedavý prúd, respektíve pre nabíjacie stanice využívajúce striedavý prúd. V praxi sa môžete stretnúť aj s termínom “pomalé AC nabíjanie”, nakoľko je pri AC nabíjaní v praxi možné využívať maximálne 22 kW nabíjací výkon. Na AC nabíjanie elektromobilu je možné využívať takzvanú palubnú nabíjačku. Zjednodušene ide o pomalšie nabíjanie, ktoré je spravidla lacnejšie z pohľadu odobraných kilowatthodín (kWh).
    • akumulátor – formálne správne označenie pre chemický zdroj elektrického napätia, ktorý je možné opakovane nabíjať. Hoci to technicky nie je správne, bežne sa ako synonymum používa pojem batéria, a to pri smartfónoch, notebookoch, ako aj pri elektrických vozidlách.
    • Android Auto – platforma, ktorá prenáša obsah smartfónov do informačno-zábavného systému vozidla. Ide o špeciálne rozhranie z dielne spoločnosti Google. Mobilné aplikácie upravuje do podoby vhodnej pre používanie na obrazovkách v autách.
    • autonómna jazda – používanie vozidla s využitím pokročilých asistenčných systémov, ktoré niektoré úkony vykonávajú plne samostatne. Autonómna jazda sa delí na niekoľko úrovni, v závislosti od toho, ktoré a koľko úkonom systém vykonáva bez zásahu zo strany vodiča. Plne automatická jazda, kedy sa vodič len vezie a riadeniu vozidla nemusí venovať vôbec žiadnu pozornosť predstavuje najvyššiu, 6. úroveň autonómnej jazdy.
    • Autopilot – typicky Tesla Autopilot. Ide o pokročilý asistenčný systém, ktorý plne vo svojej réžii vykonáva niektoré jazdné úkony namiesto vodiča. Ide napríklad o zmenu jazdného pruhu, reguláciu rýchlosti alebo dokončenie odbočovacieho úkonu.
  • Ukážka ako okolie vníma Tesla Autopilot | Foto: Tesla
    • BEV – skratka anglického označenia Battery Electric Vehicle, teda batériový elektromobil.
    • BMS – skratka pre Battery Management System, teda batériový manažment. Ide o pokročilé technologické riešenie, ktoré sa stará o optimálnu správu a stav batérie so všetkým, čo k tomu patrí.
    • CarPlay – Apple CarPlay je platforma, ktorá prenáša obsah smartfónov do informačno-zábavného systému vozidla. Je to ekvivalent Android Auto z dielne spoločnosti Apple, ktorý je určený pre smartfóny iPhone.
    • CCS – skratka pre Combo Charging System, teda nabíjací konektor elektromobilu, ktorý podporu nabíjanie jednosmerným aj striedavým prúdom.
    • CO2 – značka oxidu uhličitého. Zvykne sa používať v súvislosti s témou emisií.
    • DC – skratka pre jednosmerný prúd. V kontexte s nabíjaním elektromobilov sa zvykne hovoriť o “rýchlom AC nabíjaní”. Nabíjacia stanica v tomto prípade striedavý prúd (AC) mení na jednosmerný prúd (DC), pričom sa pri nabíjaní nevyužíva zabudovaná palubná nabíjačka ale mechanizmy riadiaceho nabíjacieho systému vozidla. Zjednodušene povedané sa prúd posiela priamo do batérie, čo umožňuje rýchlejšie dodanie energie. Využívanie DC nabíjania je teda rýchlejšie, no spravidla ekonomicky menej výhodné, než AC nabíjanie.
Nabíjanie elektromobilu | Foto: ZSE Drive
    • degradácia batérie – pokles celkovej kapacity batérií v elektromobiloch, ktorý vzniká pri dlhodobom používaní. Celková kapacita batérie neustálym nabíjaním postupne klesá, čo sa v praxi prejavuje na znížení maximálneho dojazdu na jedno nabitie. Problém je to skôr historický. Hoci sa degradácia batérií objavuje aj pri dnešných elektromobiloch, priebeh je omnoho miernejších, než tomu bolo v začiatkoch éry elektromobility. Výrobcovia dnes bežne garantujú zachovanie určitého % kapacity batérie (70%+) aj po rokoch aktívneho používania alebo prejdení stovky tisíc kilometrov. Príkladom je Hyundai IONIQ 5, kde je štandardom záruka na batériu počas 8-mich rokov alebo do 160 000 najazdených kilometrov.
    • elektromobil – štandardne označuje batériový elektromobil. Vozidlo jazdiace čisto na elektrickú energiu, bez prítomnosti spaľovacieho motora. Na Slovensku ide efektívne o synonymum k BEV.
    • EPA – metodika pre určovanie spotreby a emisií vozidiel používaná v Amerike. Zostavila ju Agentúra pre ochranu životného prostredia.
    • EV – skratka Electric Vehicle, všeobecné označenie vozidla s ľubovoľným typom elektrického pohonu. Bežne sa používa pre hybridy, plug-in hybridy aj čistokrvné elektromobily.
    • FCEV – skratka Fuel Cell Electric Vehicle. Skratka pre vozidlá na palivové články, v dnešnej dobe prakticky synonymum pre vodíkové autá.
    • frunk – skrátené označenie pre “Front Trunk”, teda menší batožinový priestor umiestnený pod prednou kapotou vozidla. Nakoľko má elektromotor menšie rozmery, zostávajúci priestor je v prípade niektorých elektromobilov využitý týmto spôsobom. Kvôli menšiemu objemu je vhodný na uloženie menšieho nákupu, nabíjacích káblov alebo menej rozmernej batožiny.
Predný kufor, teda frunk na KIA EV6 | Foto: Ľuboš P.
    • Gigafactory – používané aj ako Tesla Gigafactory. Označenie pre obrovské výrobné fabriky, kde sa vyrábajú vozidlá a ich časti alebo batérie. Niekedy sa používa aj pre označenie veľkých výrobných závodov, ktoré nespadajú pod spoločnosť Tesla.
    • Head-up Display – technológia pre premietanie základných navigačných pokynov a informácií o jazde priamo na čelné sklo vozidla. Vodič má vďaka tomu potrebné informácie priamo pred sebou a oči nemusí ani na chvíľu spúšťať z cesty.
    • HEV – skratka pre hybrid. Auto s hybridným pohonom obsahuje elektromotor aj batériu, no nedá sa nabíjať z elektrickej siete.
    • hybrid – skrátené označenie pre hybridné automobily. Ide o všeobecné označenie celej kategórie, vozidiel, ktoré na svoj pohon využívajú dva alebo viac typov zdroja energie. V segmente elektromobility ide o kombináciu spaľovacieho motora a elektromotora. Kategória hybridov sa následne delí na konkrétne typy hybridov, v závislosti od ich základného princípu. Napríklad plug-in hybrid, mild-hybrid a podobne.
    • CHAdeMO – konektor na nabíjanie elektrických vozidiel, ktorý využíva jednosmerný prúd (DC). Typicky ho zvykli používať modely z japonskej produkcie.
Nissan Leaf chademo
Konektor ChaDeMO na Nissan Leaf | Foto: Radovan Hlôška
    • ICE – skratka pre Internal combustion engine, teda spaľovací motor. S touto skratkou sa môžete stretnúť napríklad v kontexte vyhradenia typu vozidla, kedy ICE označuje modely so spaľovacími motormi.
    • kW – skratka pre kilowatt. Pri elektrických autách sa používa na vyjadrenie nabíjacieho výkonu, ako aj na vyjadrenie výkonu elektromotora.
    • kWh – skratka pre kilowatthodinu. Pri elektromobiloch a plug-in hybridoch sa používa na vyjadrenie spotreby energie na 100 kilometrov, ako aj na vyjadrenie kapacity batérie.
    • mild-hybrid – vozidlo vybavené spaľovacím motorom aj elektromotorom. Pri pohybe vždy využíva spaľovací motor, elektromotor sa k nemu pripája iba v určitých situáciách, napríklad pri rozbiehaní a zrýchľovaní. V prípade mild-hybridu nie je možné jazdiť iba na elektrinu.
    • nabíjací bod – rozhranie, ktoré v určitom čase umožňuje nabíjanie jedného elektrického vozidla elektrinou alebo výmenu batérie jedného elektrického vozidla. Jedna nabíjacia stanica môže v praxi predstavovať dva nabíjacie body, ak umožňuje nabíjanie viacerých vozidiel súčasne.
    • nabíjacia stanica – všeobecne je to zariadenie, ktoré slúži na dopĺňanie elektrickej energie do batérie elektrického vozidla.
Salón Elektromobilov 2021 Bratislava ejoin
Nabíjacia stanica ejoin | Zdroj: Ejoin
    • NEDC – skratka pre New European Driving Cycle. Ide o starší merací cyklus spotreby a emisií vozidiel. Nahradila ho novšia metodika WLTP, ktorá vďaka upraveným meraniam a metódam dosahuje realistickejšie hodnoty.
    • obava z dojazdu – niekedy označovaná aj anglickým pojmom “Range anxiety”, prípadne ako úzkosť z dojazdu. Strach, že sa elektrická energia v batérii vozidla minie skôr, než dorazíme do cieľa. Pri neskúsených vodičoch a začínajúcich elektromobilistoch patrí medzi najväčšie obavy. Spája sa tu kategória elektromobilov s menším deklarovaným dojazdom a nedostatočná nabíjacia infraštruktúra. Napriek tomu, že moderné elektromobily na jedno nabitie prejdú stovky kilometrov a nabíjacie stanice pravidelne pribúdajú, obava z dojazdu sa stále zvykne objavovať ako jeden z hlavných dôvodov prečo ľudia nechcú prejsť na elektromobily.
    • PHEV – skratka anglického označenia plug-in hybrid electric vehicle. Na Slovensku je to plug-in hybrid.
    • plug-in hybrid – vozidlo, ktoré kombinuje spaľovací a elektrický motor, vybavené je batériou, ktorá je nabíjateľná. Pre jazdu je možné využívať buď čisto elektrickú energiu alebo aj čisto spaľovací motor. Elektrický dojazd sa typicky pohybuje okolo 50 kilometrov.
Opel Astra PHEV TEST
Plug-in hybrid Opel Astra | Foto: Radovan Hlôška
    • Qi – technický štandard pre bezdrôtové nabíjanie. V automobilovom segmente sa s Qi nabíjačkou môžeme stretnúť v rámci výbavy vozidla, kedy je bezdrôtovým spôsobom možné nabíjať smartfóny. Smarfón sa položí do odkladacieho priestoru a nabíjanie začne automaticky.
    • rekuperácia – označenie mechanizmu, kedy kinetická energia získavaná pri brzdení a spomaľovaní elektromobilu spätne nabíja batériu. Týmto spôsobom je čiastočne možné predĺžiť dojazd, rekuperácia reálne umožňuje získať len malú časť energie.
    • RFID – skratka označenia Radio Frequency Identification. Pod týmto označením sa obvykle skrýva technológia pre bezdrôtový prenos identifikačných informácií. Pri elektromobiloch hovoríme o RFID kartách, ktoré sa priložia k nabíjacej stanici, identifikujú vás ako zákazníka a spustia nabíjania. Prípadne môžu byť RFID karty/čipy využívané na bezkľúčové odomknutie vozidla.
    • SoC – skratka anglického State of charge. Preložiť by sa to dalo ako úroveň nabitia batérie. V % vyjadruje koľko energie sa v batérii nachádza v pomere k jej celkovej kapacite. Tento indikátor môžeme dobre poznať zo smartfónov či notebookov.
Volkswagen ID.4 GTX TEST
Úroveň nabitia batérie vozidla sa zobrazuje napríklad počas nabíjania | Zdroj: Radovan Hlôška
    • tepelné čerpadlo – technické riešenie, ktoré v elektromobile slúži na zbieranie odpadového tepla a jeho následne využívanie pre ohrev kabíny vodiča. Vďaka tomu, že elektromobil efektívnejšie narába s už teplom, ktoré vytvára elektrická sústava a opätovne ho zužitkuje dochádza k predĺženiu dojazdu.
    • Type 2 – nabíjací konektor pre pripojenie elektrického vozidla k nabíjacej stanici. Niekedy sa označuje aj ako Typ 2 alebo Mennekes. V Európe je štandardom.
    • UFC – skratka pre Ultra Fast Charging, teda ultrarýchle nabíjanie. Týmito písmenami sa označujú nabíjacie stanice s najvyšším výkonom, teda ľudsky povedané najrýchlejšie nabíjacie stanice. Na Slovensku ich prevádzkuje napríklad spoločnosť ZSE Drive, pričom jej UFC stanice sa pýšia podporou nabíjacieho výkonu až 350 kW.
    • V2G – skratka technológie Vehicle-to-grid. Súbor technológií, ktoré umožňujú umožňujú a zastrešujú obojsmernú výmenu energie medzi elektrickým vozidlom a distribučnou sieťou . Pre jednoduchosť si to môžete predstaviť na prípade, kedy elektromobil slúži ako dočasné úložisko energie z fotovoltickej sústavy, ktorú potom podľa potreby dodáva do elektrickej prenosovej sústavy a majiteľovi prináša finančný benefit.
    • V2L – skratka technológie Vehicle-to-Load. Pod týmto pojmom sa označuje možnosť nabíjania ľubovoľného zariadenia s využitím batérie elektrického vozidla. Napríklad napájanie kávovaru, pracovného náradia, nabíjanie notebooku a podobne… Túto technológiu podporujú napríklad elektromobily Hyundai IONIQ 5 a KIA EV6. Do nabíjacieho konektora elektromobilu sa pripojí špeciálna redukcia, ktorá má tvar elektrickej zásuvky.
    • V2V – skratka technológie Vehicle-to-Vehicle. V tomto prípade dochádza k výmene energie medzi dvojicou prepojených vozidiel. Batériu jedného elektromobilu je teda možné využiť na nabitie batérie druhého elektromobilu.
Hyundai IONIQ 5 V2L
Hyundai IONIQ 5, využitie funkcie V2L na napájanie chladničky | Zdroj: Hyundai
    • Vodíkové auto – označenie pre automobily s palivovými článkami, ktoré ako zdroj energie využívajú vodík.
    • wallbox – v preklade nabíjacia stanica na stenu, respektíve nástenná nabíjacia stanica. Typicky ide o menšiu nabíjaciu stanicu, ktorá sa využíva na nabíjanie elektromobilov vo vlastnej réžii. Najčastejšie priamo v domácej garáži alebo v parkovacom dome firiem. Zjednodušene povedané ide o krabičku, ktorá visí na stena a slúži na nabíjanie elektrického vozidla.
    • WLTP – skratka pre Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure. Ide o celosvetovo zjednotený testovací štandard, na základe ktorého výrobcovia vozidiel udávajú spotrebu svojich modelov a produkované emisie. Testovací štandard WLTP je zostavený tak, aby výsledná hodnota pomerne blízko kopírovala údaje z reálneho používania vozidla.
    • zelená energia – označenie pre elektrickú energiu plne získavanú z obnoviteľných zdrojov. Typicky je s tým spojená takzvaná garancia pôvodu, kedy je dodávateľ schopný dokázať, že elektrická energia skutočne pochádza z obnoviteľných zdrojov.
Wallbox od spoločnosti ŠKODA | Foto: ŠKODA
24. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+