MojElektromobil

Systém čiastočne autonómnej jazdy Tesla Autopilot je dnes považovaý za najpokročilejší asistenčný systém. Pozrite si, ako funguje Tesla Autopilot na Slovensku, či mu môžete 100%-ne veriť a ako sa v čase vyvíjal a zlepšoval.

História vývoja Tesla Autopilot

Systém Tesla Autopilot sa začal prvýkrát inštalovať do elektromobilov Tesla Model S v roku 2014. Model S sa sériovo vyrába od roku 2012, no vtedy automobilka nemala vyvinutý hardvér ani softvér pre takýto systém. Do týchto najstarších Tesiel sa Autopilot nedá ani dodatočne nainštalovať.

Tesly majú nainštalovaný hardvér (kamery a radary) pre Autopilot od roku 2014 (HW AP1), no stále nebol tento systém spustený. Až v roku 2016 Tesla vyvinula softvér v spolupráci s firmou Mobileye a spustila celý systém vo svojich vozidlách. Tento systém už dokázala Tesla postupne vylepšovať cez softvérové aktualizácie.

Postupne sa od roku 2016 pridávali do Autopilota funkcie adaptívny tempomat, automatické zatáčanie, Summon, Smart Summon (ovládanie vozidla zvonku cez mobilnú aplikáciu), funkcia automatického parkovania, zmeny pruhu, výjazd/vjazd z/na diaľnicu, detekcia dopravných značiek STOP a semafórov, a automatické zatáčanie na mestských cestách.

Systém autonómnej jazdy Tesla Autopilot - historický vývoj funkcií (Zdroj: Youtube/DriveTesla.sk)
Tesla Autopilot – historický vývoj funkcií (Zdroj: Youtube/DriveTesla.sk)

Systém plne autonómnej jazdy

Najnovší systém Autopilot, konkrétne jeho verzia FSD Beta (Full Self-Driving Beta) dokáže prejsť z bodu A do bodu B bez akéhokoľvek zásahu človeka do riadenia po diaľničných, okresných, aj mestských cestách. Táto verzia systému je zatiaľ v testovacej prevádzke vo vozidlách približne 1 000 majiteľov v Spojených štátoch. Čoskoro by sa mal výraznejšie rozšíriť medzi viac majiteľov a aj za hranice USA, konkétne do Kanady a Nórska.

V krajinách Európskej únie je celý systém autonómnej jazdy výrazne “priškrtený” kvôli prísnym európskym smerniciam v tejto oblasti. Budeme si teda musieť počkať na moment, kedy zákonodarcovia v Euróskej komisii budú otvorenejší tomuto technickému pokroku.

Hardvér systému Tesla Autopilot (Zdroj: Youtube/DriveTesla.sk)
Hardvér Tesla Autopilot (Zdroj: Youtube /DriveTesla.sk)

Tesla Autopilot na Slovensku

Zaujímavé video o systéme Tesla Autopilot spracoval slovenský elektromobilista a majiteľ Tesly Model 3 Jaroslav “Jairo” Kapšo na svojom YouTube kanáli s názvom Drivetesla.sk. Pozrite si jeho skúsenosti s Autopilotom prevažne na slovenských cestách.

“Prvá časť videa o všetkých funkciách Tesla Autopilot. Tipy a triky, funkcie a nastavenia, na čo si treba dávať pozor a ako veľmi môžeme autopilotu veriť. Užitočné info pre súčasných aj budúcich majiteľov, rozdiely medzi jednotlivými ročníkmi a hardvérovými verziami.”

4. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+