MojElektromobil

Elektromobily Tesla dostali vianočný darček. Softvérová aktualizácia Tesla V10.2 priniesla nové funkcie pre autonómny systém, hry, vizualizácie a voliteľné zvuky z vonkajšieho reproduktora.

Informácie o vozidle a vizualizácie jazdy

Údaje o vozidle majitelia doteraz mohli zobraziť cez “téčko” na hornej strane displeja. To sa zmenilo a ponovom ich nájdu v menu Controls -> Software. Malé vylepšenia môžu nájsť majitelia v celom používateľskom rozhraní (UI).

Tesla vylepšila vizualizáciu jazdy pre majiteľov vozidiel so systémom plne autonómnej jazdy (Tesla Full Self-Driving). Ďalšia odbočka v navigácii sa zobrazí vo väčšom okne. Zmenilo sa aj umiestnenie LED indikátorov, ikoniek maximálneho povoleného rýchlostného limitu a aktivity systému Autopilot.

Naplánovaný odchod vozidla a Supercharger

Softvérová aktualizácia Tesla zmenila aj funkciu predhriatia vozidla pred plánovaným odchodom (scheduled departure). Ponovom funguje aj v prípade, že auto nie je zapojené do elektrickej siete a nenabíja sa.

Môžete si nastaviť aj presný čas, kedy sa znižuje vaša tarifa odberu elektriny na nižšiu cenu a ušetríte tak peniaze za domáce nabíjanie. To si nastavíte v nastaveniach klimatizácie stlačením tlačidla “SCHEDULE”.

Zobrazenie staníc Supercharger na mape sa zmenilo. Pre zistenie počtu aktuálne voľných nabíjacích stojanov ste doteraz museli kliknúť na konkrétny nabíjací bod. Teraz Tesla zobrazí počet voľných stojanov priamo v červenom piktograme Superchargeru a nemusíte naň klikať.

Prdy a hudba z vonkajších reproduktorov

Okrem serióznych vychytávok si majitelia už nejakú dobu môžu užiť aj “prdiaci mód”. Na výber je v menu viacero druhov prdov, ktoré vďaka rozmiestneniu vnútorných reproduktorov môžu prehrať prd na konkrétnom sedadle a vystreliť si tak z konkrétneho pasažiera.

Túto zábavku Elon Musk preniesol aj na vonkajšie reproduktory, ktoré sa do Tesiel inštalujú od konca leta 2019. V rámci funkcie “Emissions Testing Mode” môžete okoloidúceho chodca vystrašiť prdom.  Spustíte ho buď ľavým kolieskom na volante alebo páčkou smerovky.

Externý reproduktor môžete využiť aj na prehratie rôznych zvukov alebo vlastnej hudby uloženej na USB kľúči. Zvuk môžete spustiť aj stlačením klasickej trúby v strede volanta. Funkcia má názov “Boombox” v menu displeja.

Nové hry

K množstvu hier, ktoré si majitelia Tesly už dlhšie mohli užívať počas dlhých chvíľ, teraz pribudli nové. V infotainmente teraz nájdete aj karty Solitaire, hru Cat Quest alebo akčnú hru The Battle of Polynesia.

Novú aktualizáciu už tradične dostali prednostne majitelia v Severnej Amerike. Dnes už vieme, že ju majú majitelia v Európe a na Slovensku. Množstvo vylepšení sa môže líšiť v závislosti od toho, či vaša Tesla má od výroby nainštalovaný externý reproduktor (v EÚ povinné od leta 2019) alebo zakúpený počítač plne autonómneho jazdenia (Full Self-Driving).

Táto aktulizácia softvéru má označenie 2020.48.25 alebo 2020.48.26. Pozrite si video od amerického majiteľa na Youtube kanáli Tesla Owners Online.

 

Aktualizácia 28.12.2020

Vyzerá to tak, že drvivá väčšina európskych majiteľov Tesiel nedostalo funkciu Boombox – prehrávanie pesničiek a zvukov z externého reproduktora. A to aj napriek tomu, že tento reproduktor majú v aute nainštalovaný.

Pozrite si video slovenského majiteľa Tesly Model 3 Performance Drivetesla.sk:

 

27. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+