MojElektromobil

Riaditeľ Tesly Elon Musk potvrdil, že jeho nabíjaciu sieť Supercharger využívajú aj elektromobily iných značiek. Nepotvrdil, o ktoré značky konkrétne ide. Jedna z prvých však môže byť Aptera.

Tesla začala svoje elektromobily predávať v roku 2008 bez akékoľvek prísľubu vlastnej nabíjacej siete. Sieť Supercharger však začala Tesla budovať až po predstavení sedanu Model S v septembri 2012.

Musk dlhodobo tvrdí, že Tesla bola od začiatku otvorená sprístupneniu nabíjania pre iné značky elektromobilov. Museli by sa však dohodnúť na rozdelení nákladov. Dnes má Tesla vyše 20 000 nabíjacích bodov po svete.

Pred pár dňami Elon Musk reagoval na otázku Yotubera Marquesa Brownleeho a potvrdil, že aktuálne využívajú Supercharger aj iné značky “lowkey”, čo v prenesenom význame môžeme preložiť ako “v malom množstve”.

Ľahká integrácia v Európe

Na starom kontinente by bola integrácia iných značiek s Tesla Supercharger veľmi jednoduchá. Európske Superchargery používajú CCS konektory, ktoré sú nabíjacím štandardom väčšiny nových elektromobilov.

Pred pár mesiacmi sa dokonca v Superchargeroch v Nemecku objavila softvérová chyba, ktorá umožňovala nabíjanie takmer všetkých značiek e-vozidiel (video nižšie).

V Severnej Amerike používa Tesla vlastný nabíjací štandard, čo nie je kompatibilné s nabíjacími portmi tamojších elektromobilov. Buď by museli výrobcovia zmeniť nabíjací port alebo nasadiť špeciálnu redukciu na nabíjacom kábli.

Prednedávnom sme vás informovali o solárnom elektromobile Aptera, ktorého propagačné video zobrazuje nabíjací štandard Tesly. Môže tak ísť o jedného z kandidátov na využívanie siete Supercharger.

Názor redakcie Môjelektromobil.sk

Sieť Tesla Supercharger je stále obrovskou konkurenčnou výhodou elektromobilov Tesla. Donedávna automobilka dokonca poskytovala doživotné bezplatné nabíjanie na týchto staniciach, ktoré neskôr prehodnotila a spoplatnila. Stále si však môžete kúpiť ojazdenú Teslu Model S alebo X s možnosťou doživotne bezplatného nabíjania.

Na druhej strane si však vieme predstaviť nespokojnosť a odpor súčasných majiteľov Tesiel. Nabíjanie na Superchargeri jednoducho predstavuje veľký komfort s luxus. Nabíjanie pre tretie strany tak musí byť rozumne dohodnuté a značka Tesla by mala mať stále na tejto sieti prednosť nabíjania a tiež nižšie ceny.

Súčasné stanice Supercharger 3.generácie (prvá na Slovensku bola nedávno spustená v Košiciach) poskytujú nabíjací výkon až 250 kW a ich množstvo rýchlo pribúda.

 

23. decembra 2020
Zdroj: Electrek,

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+