MojElektromobil

Futuristicky vyzerajúca elektrická trojkolka Aptera z amerického San Diega sa konečne predstavila verejnosti. Ponúka nízku cenu, v top verzii 1 600 km dojazdu a vďaka efektívnym fotovoltickým panelom ho nemusíte už nikdy nabíjať.

Vozidlo je možné si rezervovať na webe za poplatok 100 USD. Podľa webu však už sú vozidlá vypredané. Ceny sa začínajú na 25 900 USD (21 371 €) a za top verziu s dojazdom spomínaných 1 600 km si startup pýta 46 900 dolárov (38 700 €). Portál InsideEVs upozorňuje, že vozidlo pravdepodobne využíva nabíjaciu technológiu od Tesly.

Elektromobil Aptera - zakladatelia (Foto: Aptera)

Už nikdy nenabíjaj zo siete

Snom každého majiteľa vozidla je po kúpe už nikdy nedopĺňať palivo. Tento startup vám túto idylku splní. Funkciu nazýva Never Charge (nikdy nenabíjaj) a funguje na využití fotovoltických panelov, ktoré sú už v základnej konfigurácii vozidla.

Špeciálne fotovoltické panely sú integrované do takmer celej vrchnej plochy vozidla a počas slnečného dňa dokážu dodať vozidlu až 45 míľ (72 km) dojazdu. Samozrejme toto číslo bude nižšie pre slovenské klimatické podmienky. Malo by to však stačiť na denné dochádzanie do práce a naspať bez nutnosti nabíjať vozidlo zo siete.

Elektromobil Aptera (Foto: Aptera)

Za spomínaných cca 26-tisíc dolárov dostane zákazník predokolku s výkonom 100 kW (164k) a 400 km dojazdu. Ten zabezpečí batéria s najnižšou možnou kapacitou 25 kWh. Vyššie verzie ponúkajú batérie so 40, 60 a 100 kWh kapacity. Tie majú zabezpečiť dojazd  644 km, 966 km a 1609 km (premenené z oficiálnych údajov v míľach). Najvyššiu verziu budú poháňať motory na oboch nápravách a teda pohon všetkých kolies (AWD) s výkonom 150 kW (201k).

Energetická efektívnosť Aptery je takmer dvojnásobne vyššia ako v modeli Lucid Air – 10 míľ na 1 kWh, v prepočte 62 Wh/km. Keď sa pozriete na fotografie vozidla, zistíte, že vozidlo má takmer dokonalý aerodynamický tvar a je tiež veľmi ľahké. Hmotnosť sa pohybuje od 816 do 998 kg a koeficient odporu vzduchu je 0,13. Pre porovnanie, najefektívnejší sériovo vyrábaný sedan Tesla Model 3 má tento koeficient na úrovni 0,23.

Solárna trojkolka do terénu

Konfigurátor vozidla ponúka tri farby lakovania karosérie – čiernu, stiebornú a bielu. V interiéri sa spoločnosť riadi podobnou jednoduchosťou a ponúka len tri farebné kombinácie. Ide o Vida (svetlé koralové farby), Coast (pobrežné farby vody a piesku) a Codex (tmavšie farby Zeme).

Solárna kapota (solar cone) za príplatok vám poskytne ďalších 38 km solárneho dojazdu. Vozidlo si užijú aj dobrodružnejšie typy ľudí. V konfigurátore nájdete aj bezpečnostný rozdeľovač pre domáce zvieratá, integrovaný stan a markízu na kempovanie a možnosť zvýšeného podvozka a spevnených krytov kolies pre jazdu v teréne.

Vozidlo sa má začať sériovo vyrábať v budúcom roku, zatiaľ však nezverejnila konkrétne termíny. Veríme, že so spomenutou cenovkou si nájde množstvo fanúšikov a otvorí objednávky aj pre európske trhy. Jeho potenciál solárneho pohonu využijú hlavne zákazníci v južnej Európe.

 

8. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+