MojElektromobil

Firma vyvíjajúca softvér plne autonómnej jazdy Waymo a výrobca nákladných ťahačov Daimler spojili sily. Podpísali globálnu strategickú spoluprácu a výsledkom bude autonómny ťahač Freighliner Cascadia.

Firma Waymo má viac ako 20-miliónov najazdených míl pomocou autonómnej technológie 4.úrovne na verejných cestách v 25 štátoch USA. Prednedávnom spustil službu autonómnych taxíkov v meste Phoenix v Arizone (video nižšie). Túto technológiu nazýva World’s Most Experienced Driver™. V počítačových simuláciách má Waymo viac ako 15 miliárd najazdených míľ.

Podľa Daimleru budú kamióny s autonómnym systémom Waymo na cestách v najbližsích rokoch pre amerických zákazníkov, kde je legislatíva v tejto oblasti relatívne progresívna.

Následne budú hľadať možnosti expanzie aj do ďalších krajín. Spoločným cieľom je priniesť bezpečnejšiu a efektívnejšiu nákladnú dopravu.

Daimler okrem toho pracuje na vývoji vlastného elektrického ťahača Freighliner eCascadia, ktorý by mal v budúcnosti tiež dostať systém od Waymo.

Freightliner eCascadia (Foto: Daimler)
Freightliner eCascadia (Foto: Daimler)

Na poli systémov pre plne autonómnu jazdu sa tieto dve spoločnosti pobijú s Teslou, ktorou dlhodobou prioritou je vyvinúť autonómny softvér, vyvíja ťahač Tesla Semi a tieť službu autonómnych taxíkov Robotaxi. Na ťahač Semi už má stovky objednávok od veľkých spoločností.

Tesla pred pár dňami vypustila do niektorých svojich vozidiel svoj autonómny softvér Full Self Driving Beta. Majitelia už na internete zdieľali desiatky videií z jazdy s týmto systémom.

Pozrite si plne autonómne vozidlá taxislužby Waymo vo Phoenixe:

29. októbra 2020
Zdroj: Daimler AG

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+