MojElektromobil

Tesla len včera vypustila nový “samojazdiaci” softvér. Novú aktualizáciu “Full Self Driving Beta” dostalo zatiaľ len pár majiteľov, ktorí svoje skúsenosti a zážitky ihneď zdieľali na online platformách. Pozrite sa, ako vyzerá prvý softvér autonómnej jazdy v sériovo vyrábanom automobile.

Tesla Full Self Driving Beta (Zdroj: Twitter/@teslaownersSV)
Tesla Full Self Driving Beta (Zdroj: Twitter/@teslaownersSV)

Oficiálne informácie k novému softvéru upozorňujú, že vodič musí držať ruky na volante po celý čas a venovať jazde zvýšenú pozornosť, pretože “softvér môže urobiť zlé rozhodnutie v nesprávnom čase”. Pri aktivovanom FSD vozidlo automaticky vyjde z diaľnice, vyberie si výjazd podľa nastaveného cieľa navigácie, zabočí vľavo/vpravo a vyhýba sa iným vozidlám a objektom.

Tesla v softvéri upozorňuje vodiča, aby systém aktivoval len v prípade, kedy venuje jazde permanentnú pozornosť a aby bol pripravený špeciálne v prípade mŕtvych uhlov, prejazde križovatkami a úzkymi uličkami, kedy systém môže zlyhať.

Majiteľ twitterového účtu pod názvom Tesla Owners Silicon Valley zverejnil jazdu a svoje reakcie s aktivovaným FSD. Vozidlo sa podľa videa bez problémov vyhlo aj vozidlám zaparkovaným na okraji cesty.

Prejazd križovatkou so zatáčaním vľavo s aktivovaným FSD:

Vizualizácia systému FSD chôze osôb okolo vozidla:

Full Self Driving softvér bude už len drahší

Reakcia Elna Muska na prvé zverejnené videá nenechala na seba dlho čakať. Na Twitteri píše, že cena systému sa zvýši od pondelka o 2 000 USD. Musk pravidelne pripomína, že zvyšovanie ceny Full Self Driving bude už len stúpať.

Pre európskych majiteľov je systém FSD momentálne prakticky nevyužiteľný kvôli legislatíve.

22. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+