MojElektromobil

Majitelia Tesiel so softvérom Tesla FSD Beta testujú tento systém autonómnej jazdy v najzložitejších situáciách. My tak máme možnosť sledovať, ako ďaleko pokročil tento systém, pričom sa sám učí a vytvára bezpečnejšiu mobilitu pre nás všetkých. Pozrite si test detekcie chodcov.

Maximálne sťaženie podmienok

Video s testom FSD Beta zverejnil správca Youtube kanálu AIDRIVR. Ako testovacieho chodca použil svoju manželku, ktorá bola celá oblečená v čiernom, aby systému sťažila detekciu a proces rozhodovania. Daná osoba samozrejme vedela, ako sa pravdepodobne bude Tesla správať a tomu prispôsobila svoj pohyb po vozovke.

Test 1: Pri západe Slnka, pomalá chôza na pravej strane cesty. Tesla osobu bezpečne obíde z ľavej strany, pričom nezasiahne do opačného pruhu.

Test 2: Pri západe Slnka, pomalá chôza po strede cesty, medzi pruhmi. Tesla osobu bezpečne obíde z pravej strany, pritlačí sa na pravú krajnicu vozovky.

Test 3: Pri západe Slnka, pomalá chôza po strede pravého pruhu. Tesla osobu prekvapivo obíde z ľavej strany, pričom celé vozidlo vojde do protiidúceho pruhu.

Test 4: Vonku sa stmieva. Vstup chodca do vozovky z pravej strany. Tesla ihneď prudko zabrzdí a nahlas pípa – systém núdzového brzdenia.

Test 5: Vonku sa stmieva. Vstup chodca do vozovky z ľavej strany. Tesla ihneď prudko zabrzdí a nahlas pípa – systém núdzového brzdenia.

Test 6: Vonku je takmer tma. Náhle vbehnutie chodca do vozovky z pravej strany. Tesla ihneď prudko zabrzdí a nahlas pípa. Pomaly obíde chodca. Slabšie svetelné podmienky v kombinácii s čiernym oblečením sťažujú Tesle situáciu.

Test 7: Vonku je tma. Chodec sa snaží blokovať Teslu v jej smere jej jazdy. Tesla reaguje na chodca, brzdí a pridáva plynule s pohybom chodca.

Test 8: Vonku je tma. Chodec vstúpil na prechod pre chodcov na križovatke. Tesla jazdí rýchlosťou 30 mph (48 km/h), pričom osobu spozorovala dostatočne skoro. Najprv jemne pribrzdí, následne pribrzdí prudko, až zastaví.

Test 9:  Vonku je tma. Chodec vstúpil na prechod pre chodcov na križovatke vo chvíli, keď bola Tesla takmer na prechode v rýchlosti 30 mph (48 km/h). Tesla ihneď prudko pribrzdila a obišla chodca z ľavej strany. Situáciu zvládla pravdepodobne lepšie, ako by ju zvládla väčšina šoférov.

Test 10: Vonku je tma. Chodec vstúpil do cesty tesne za horizontom kopca, kde svetlá, senzory, ani kamery Tesly nedovidia. Rýchlosť je 30 mph (48 km/h). Tesla za horizontom zaregistrovala chodca veľmi rýchlo, prudko pribrzdila a obišla chodca z ľavej strany.

Pozrite si dané situácie vo videu:

Systém aktuálne testuje zopár majiteľov v USA. Do konca roka by sa mal rozšíriť do viacerých vozidiel naprieč USA, pričom každých 7-10 dní systém dostáva softvérové aktualizácie. Elon Musk upozorňuje, že aktualizácie upravujú systém spôsobom “dva kroky vpred, jeden krok späť”. Každá aktualizácia tak nemusí znamenať vylepšenie systému.

Ďalšie krajiny, kde Tesla spustí tento systém, budú Kanada a Nórsko. Napísal to Musk na svojom Twitteri s tým, že k tomu dôjde vo chvíli, kedy v USA pokročí systém ďalej z verzie Beta.

18. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+