MojElektromobil

Rakúska vláda už v roku 2019 schválila balíček výhod pre majiteľov elektromobilov. Pravidlá týkajúce sa životného prostredia dovolujú elektromobilom jazdiť na diaľniciach s označením IG-L (tzv. Hunderter) rýchlosťou až 130 km/h. Toto nariadenie sa však týkalo výhradne majiteľov elektromobilov v Rakúsku. Práve táto skutočnosť bola dnešným rozhodnutím Európskej komisie oficiálne uznaná ako diskriminačná.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ig-l hunderter elektroautos

Z dôvodu obmedzenia vplyvov na životné prostredie je na určitých diaľničných trasách v Rakúsku povolená maximálna rýchlosť iba 100 km/h. Tieto úseky sú označené ako IG-L (Immissionsschutzgesetz – Luft). Doteraz museli majitelia elektromobilov z iných štátov jazdiť v týchto zónach rovnako ako vodiči spaľovacích vozidiel. To sa rozhodnutím zo dňa 19.01.2021 mení a rovnaké pravidlá s okamžitou platnosťou platia aj pre vodičov vozidiel zo zahraničia. Má to ale podmienku.

Čo treba splniť?

Aby ste mohli vyššie rýchlostné limity využiť, je potrebné mať elektromobil označený špeciálnym EČV platným v krajine, z ktorej vozidlo pochádza. U nás sú to takzvané “zelené” EČV, v Českej republike ide o EČV začínajúce písmenami EL.

Zdroj: Markíza

Majitelia elektromobilov majú možnosť využiť celkovo až 440 kilometrov diaľnic s označením IG-L, na ktorých platí výnimka.

19. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+