MojElektromobil

Aktivity Ministerstva Hospodárstva SR pre podporu elektromobility na Slovensku priamo na Salóne Elektromobilov 2022 Bratislava predstavil Adrián Krajňák z oddelenia udržateľnej mobility MH SR.

Pripomeňme si, že prvé aktivity pre podporu alternatívnych pohonov z hľadiska tvorby strategických dokumentov siahajú do roku 2015. Prvá dotačná výzva na podporu nákupu elektromobilov a plug-in hybridov bola na Slovensku vyhlásená v roku 2016, druhá nasledovala v roku 2019 súčasne s výzvou na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry.

V rokoch 2014 až 2020 na podporu elektromobility na Slovensku smerovali približne 12 miliónov €. Počas tohto obdobia vzniklo niekoľko strategických dokumentov na podporu slovenskej elektromoblity. Asi najdôležitejším z nich je “Akčný plán rozvoja elektromobility” z roku 2019, ktorý priniesol 15 konkrétnych opatrení s cieľom elektromobilitu dostať medzi obyvateľov. 

Išlo napríklad o spomínané druhé kolo dotácií na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov, finančná podpora pre posilnenie nabíjacej infraštruktúry, informačná kampaň, ale aj približne 100-miliónová finančná podpora projektov zameraných na batériový priemysel. Týmto spôsobom boli na Slovensku podporené 4 projekty pre výskum, vývoj a výrobu batériových článkov. 

Okrem toho za zmienku stojí aj zavedenie zelených EVČ alebo legislatívna úprava pre zrýchlené odpisovanie elektrických vozidiel. Nepodarilo sa presadiť napríklad zámer, kedy by elektromobily mohli jazdiť vo vyhradených jazdných pruhoch pre autobusy. Ten však naďalej zostáva súčasťou agendy pre najbližšie obdobie.

História aktivít pre podporu elekromobility v SR | Foto: Adrián Krajňák

Slovenská elektromobilita v číslach

V rámci posledného kola dotačnej výzvy na podporu nákupu elektromobilov a plug-in hybridov a budovania nabíjacej infraštruktúry bolo na Slovensku zakúpených 635 batériových elektromobilov a 71 plug-in hybridov. Z dočasných výziev na infraštruktúru bolo podporované vybudovanie 351 AC nabíjacích bodov a 44 DC nabíjacích bodov. 

Čo sa týka počtu elektromobilov na Slovensku, na cestách momentálne jazdí necelých 7000 elektrických vozidiel kategórie M1 (osobné autá). Z toho 3669 pripadá na batériové elektromobily a 2972 na plug-in hybridy. Medziročný nárast v porovnaní s rokom 2021 došlo k rastu o 66%, čo poukazuje na jasný trend zvýšeného záujmu o vozidlá s alternatívnym pohonom. Oddelenie udržateľnej mobility MH SR chce tento trend udržať a podľa možností ešte zintenzívniť.

Na Slovensku bolo k 31.12.2021 v prevádzke 1020 nabíjacích bodov. Z toho 739 AC nabíjacích bodov s nabíjacím výkonom do 11 kW, 222 DC nabíjacích bodov s výkonom do 50 kW a 59 DC nabíjacích bodov s nabíjacím výkonom nad 150 kW. V porovnaní s rokom 2020 to predstavuje medziročný rast o 37%. 

Vývoj počtu elektrických vozidiel na SR | Foto: Adrián Krajňák

MH SR: Do roku 2026 chceme 6100 nabíjacích bodov

Podľa odhadov Ministerstva hospodárstva SR má byť na Slovensku už v roku 2026 dostupných 5000 AC nabíjacích bodov (do 11 kW), 800 DC nabíjacích bodov (do 50 kW) a 300 DC nabíjacích bodov (nad 150 kW). Dosiahnuť to chce vďaka schválenému Plánu Obnovy a odolnosti SR, ktorý na posilnenie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá vyčlenil približne 53 miliónov €. V rámci Plánu Obnovy a odolnosti SR vzniká reforma “Akčný plán 2.0”, ktorý by mal priniesť ďalšie opatrenia na podporu elektromobility na Slovensku. 

Plánované investície sú rozdelené do troch nástrojov:

  • Nástroj 1: Národná sieť UFC – 29,64 miliónov €, vybudovanie 228 ultrarýchlych nabíjacích bodov
  • Nástroj 2: Infraštruktúra pre mestá a samosprávy – 10,24 miliónov €, vybudovanie 200+ DC nabíjacích bodov a 1300 AC nabíjacích bodov. Cieľom je vybudovanie základnej siete nabíjacích staníc v každom jednom okrese.
  • Nástroj 3: Dotácie pre podnikateľské subjekty – 9,08 miliónov €, vybudovanie 200+ DC nabíjacích staníc
Slovenská infraštruktúra nabíjacích staníc pre EV | Foto: Adrián Krajňák

Akčný plán 2.0

Materiál bude na rokovanie vlády predložený najneskôr do konca roka 2022. Aktuálne dochádza k finalizovaniu prvého návrhu, ktorý obsahuje už 16 opatrení. Medzi tie kľúčové patrí:

  • vybudovanie národnej siete ultrarýchlych nabíjacích staníc (UFC)
  • nastavenie udržateľného financovania pre podporu nákupu elektrických vozidiel (dotácie)
  •  zavedenie “Práva na nabíjací bod”
  • zjednodušenie budovania nabíjacích bodov v bytových domoch
  • zavedenie konkrétnych výhod pre majiteľov zelených EČV 
  • zjednodušenie a spresnenie podmienok pre účtovanie nabíjania elektrických vozidiel, napríklad pri domácom nabíjaní firemných elekromobilov
  • presadenie zjednodušenia a zrýchlenia procesu výstavby nabíjacej infraštruktúry
Rýchly prehľad plánovaných aktivít | Foto: Adrián Krajňák

Národná sieť UFC nabíjacích staníc

Cieľom tohto projektu je vybudovanie pilotnej siete slovenských ultrarýchlych nabíjacích staníc na diaľniciach a rýchlostných cestách. Infraštruktúry by mala byť priamo vo vlastníctve štátu, výstavbu a správu majú zastrešiť koncesionári. Aktuálne prebieha prvotný výber lokalít, z potenciálneho okruhu 121 lokalít sa do užšieho výberu dostalo 43.

S projektom súvisí aj potreba posilnenia elektrickej siete. Zámerom je zvoliť približne 40 lokalít a vybudovať minimálne 228 UFC nabíjacích bodov. Predpokladaný termín vyhlásenia verejných súťaží je stanovený na Q3 až Q4/2022.

Prehľad nástroja Národná sieť UFC | Foto: Adrián Krajňák

Infraštruktúra pre mestá

Projekt zameraný na posilnenie nabíjacej infraštruktúry v mestách a samosprávach. Cielený bude na každý samosprávny kraj a na mestá Bratislava a Košice, ktoré budú predstavovať vzorový príklad ako správne realizovať výstavbu infraštruktúry v mestách.

Intenzita pomoci je stanovená na 100%, teda na úplné preplatenie oprávnených nákladov (29 000 na DC nabíjaciu stanicu, 3000 € na jeden AC nabíjací bod). Finančná podpora bude realizovaná formou predfinancovania, žiadateľ dostane peniaze vopred, po schválení žiadosti. V praxi to znamená, že mesto sa nebude musieť na budovaní podieľať vlastnými zdrojmi a potom čakať na ich preplatenie. Prvá výzva z tohto projektu by mala byť spustená v septembri 2022. 

Prehľad nástroja Infraštruktúra pre mestá | Foto: Adrián Krajňák

Dotácie pre podnikateľské subjekty

Plánované sú tri výzvy na budovanie nabíjacích staníc, pričom prvá bude podľa predpokladov vyhlásená v septembri 2022. Intenzita pomoci je v tomto prípade stanovená na maximálne 50% z výšky oprávnených nákladov. Pomoc bude uhradená formou preplatenia až po zrealizovaní projektu. Predpokladaným termínom zverejnenia prvej výzvy je september 2022.

Prehľad nástroja Dotácie pre PO | Foto: Adrián Krajňák

Záznam prezentácie „Podpora slovenskej elektromobility z Plánu obnovy a odolnosti“

27. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+