MojElektromobil

V rámci koncernu PSA Group prichádza aj Citroën so svojou vlastnou elektrickou dodávkou. Teda, nejde o až tak unikátny produkt, nakoľko je postavený na už existujúcej platforme, ktorú využívajú aj ostatné koncernové dodávky. Parametrami teda neprekvapí, avšak aspoň sa trh rozširuje o ďalší zaujímavý kúsok. Informuje web InsideEVs.

Tentokrát ide o Citroën ë-Berlingo, plne elektrickú dodávku postavenú na platforme e-CMP. V súčasnosti využívajú koncernové vozidlá Peugeot batériu s využiteľnou kapacitou 45 kWh, takže tu to nebude inak. Dojazd pre elektrické dodávky pôsobiace v meste nemusí byť vôbec kľúčový, nakoľko aj menšie hodnoty môžu do mestskej premávky bez problémov postačovať. Toto elektrické Berlingo navyše nie je prvé, nakoľko už pred pár rokmi dostali na trh verziu s 22,5 kWh batériou.

Tá podľa mierneho NEDC cyklu sľubovala dojazd 170 kilometrov. Aktuálna generácia je na tom výrazne lepšie a podľa prísnejšieho WLTP dokáže prejsť na jedno nabitie 275 kilometrov. To sa nemusí zdať ako veľa, ale na mestskú prepravu to naozaj plne postačuje. Citroën bude ponúkať dve verzie z pohľadu dĺžky, a to 4,4 metra a 4,75 metra. V závislosti od zvolenej verzie je možné počítať s možným nákladom do 800 kilogram či ťažným zariadením s nosnosťou 750 kilogramov.

Ak sa pozrieme na možnosti nabíjania, tie sú opäť totožné s koncernovými modelmi. Podľa zvolenej výbavy si môžete vybrať buď jednofázovú palubnú nabíjačku s výkonom 7,4 kW alebo trojfázovú s výkonom 11 kW. Podpora pre rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom nechýba, a to s výkonom do 100 kW.

Ďalšie elektrické dodávky

Ponuka elektrických dodávok sa za posledný rok výrazne rozrástla. Najmä vďaka už spomínanej platforme od PSA Group, avšak zopár priniesli aj iní výrobcovia. Spomenúť môžeme napríklad Ford E-Transit s dojazdom 350 kilometrov či Toyota PROACE Electric, ktorá zároveň ponúka výnimočnú záruku na batériu – až 1 milión kilometrov. Zaujímavé je, že takúto garanciu dávajú aj napriek tomu, že ide o ich vlastnú platformu, ale o licencovanú technológiu PSA Group.

Keď sa pozrieme na koncernové dodávky, tak Citroën ešte v máji predstavil elektrickú dodávku ë-Jumpy, Peugeot priniesol model e-Traveller vhodný skôr pre služby transferov či taxíkov a e-Expert, ktorý sa už hodí kuriérom. Zaujímavá môže byť rovnako koncernová dodávka Opel Vivaro-e, ktorá je už ale vybavená 75 kWh batériou. Dodávka vhodná pre transfery je aj Mercedes-Benz EQV, ktorú sme si mohli ešte minulý rok aj vyskúšať.

21. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+