MojElektromobil

Trh volá po lacnejších elektromobiloch a Volkswagen reaguje. Nemecký koncern odhalil koncept kompaktného elektromobilu pre masy, ktorý dostal veľavravné označenie Volkswagen ID. 2all. Ide o slovnú hračku, ktorá v preklade znamená “Volkswagen ID všetkým”, čo poukazuje na skutočnosť, že ide o cenovo dostupný model.

Konečná verzia elektromobilu vychádzajúca z konceptu Volkswagen ID. 2all bude na európskych trhoch predstavená v roku 2025. Očakávanú cenu ale poznáme už dnes. Volkswagen avizuje, že cena nového modelu bude nižšia než 25 000 €.

Volkswagen ID. 2all | Foto: Volkswagen

Čo človek dostane za tieto peniaze? Koncept ID. 2all stojí na najnovšom vývojovom stupni známej modulárnej podvozkovej platformy – MEB Entry.

Pozeráme sa na elektromobil s novým dizajnovým jazykom značky Volkswagen, ktorý sa pýši rázvorom kolies 2600 mm, je dlhý 4050 mm, široký 1812 mm a vysoký 1530 mm, pričom automobilka zdôrazňuje, že ide o kompaktný model. Objem batožinového priestoru dosahuje 490 litrov v základe. Po sklopení zadných sedadiel táto hodnota narastá na 1330 litrov.

ID. 2all prichádza s náhonom prednej nápravy, výkonom elektromotora 166 kW, zrýchlením z 0 na 100 km/h pod 7 sekúnd a maximálnou rýchlosťou 160 km/h. Dôležitejšia ale môže byť informácia o dojazde. Ten je príjemným prekvapením. Podľa metodiky WLTP má dosahovať hodnotu až 450 km. Na nabitie akumulátora z 10 na 80% kapacity bude postačovať približne 20 minút. 

Volkswagen ID. 2all | Foto: Volkswagen

Volkswagen sa pri prezentovanom elektromobile snažil splniť všetky základné očakávania a súčasne držať cenu čo najnižšie. Spomína aj prítomnosť “prémiovejších funkcií ako sú moderné svetlomety IQ.LIGHT či jazdný asistent Travel Assist, ktorý štandardne vozidlo udržiava v jazdnom pruhu a obsahuje aj tempomat.

Pridáva sa k tomu inteligentný plánovač Electric Vehicle Route Planner. Ten pri plánovaní trasy zohľadňuje množstvo faktorov, na základe čoho má optimálne zvoliť nabíjacie stanice tak, aby vozidlo do cieľa dorazilo čo najskôr.

Volkswagen ID. 2all | Foto: Volkswagen

Napriek tomu, že ide o koncept, informácia o predstavení sériovej verzie v roku 2025 naznačuje, že prezentované parametre by mali mať blízko tomu, čo uvidíme vo finále. Predpokladať môžeme, že do predaja dorazí s tradičnejším menom Volkswagen ID.2.

Volkswagen ID. 2all | Foto: Volkswagen
16. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+