MojElektromobil

Problematike nákupu elektromobilu z bazáru sme sa už venovali v samostatnom článku, kde sme v závere predostreli aj niekoľko základov, na čo sme zamerať pri výbere. Nakoľko ale ide o poriadne rozsiahlu tému, vraciame sa k nej opäť, tentokrát priamo s vašimi skúsenosťami a odporúčaniami.

Článok bol aktualizovaný o problematiku podvodov. Pridali sme aj vyjadrenie prevádzkovateľa Autobazar.EU, ktorý taktiež zverejnil niekoľko tipov ako odhaliť podvodný inzerát na ojazdené auto.

Nechajte si poradiť od skúsenejších

Na začiatok by som rád upozornil na dva rozhovory. V obidvoch na otázky odpovedá Milan Bahna, skúsený majiteľ elektromobilu a prevádzkovateľ portálu YouTube kanálu Elektromobil, ktorý kupoval elektromobil z bazáru pre seba a pomáhal vyberať aj ďalším záujemcom.

Práve pomoc od skúsenejších majiteľov s dostatočným rozhľadom v segmente elektrických áut vie byť kľúčovou pomocou pri nákupe z druhej ruky. Vo svojom príspevku na našom facebookovom profile to potvrdil aj Ivan Valach. Ten zhodou okolností využil pomoc práve od Milana Bahnu a podľa toho, ako popisuje prístup zo strany bazáru spravil dobre.

Áno, kúpili sme druhé EV pre manželku akurát predvčerom. Zverili sme sa do rúk Milan Bahna a jeho prístup je na nezaplatenie. Prístup bazáru je už niečo iné. V princípe nevedia čo predávajú, cena jemne vyššia a (pozor spoilery na predajcu) poplatok 310€ ani neviem za čo. Poslali sme ich s ním do pr**le, a odišli. Chytili nás na bráne a zo sklopnými ušami ho odpustili. Teraz sa bude mesiac jazdiť bez techničáku. Ešte pikoška zo zmluvy: máme vymeniť olej a rozvody 😃 (Tí čo viete, prosím nemenujte bazár, nebudeme predsa ohovárať ;-)). Je to však auto z Mochoviec s malým nájazdom, tak snáď mu nič nebude a bude dlho slúžiť.

S ich 300e poplatkom ich treba vysmiať a poslať do …. Zato, že si nevedia auto overiť za 10e u internetových firiem, to je ich problém 🙂 Žiaľ, aj firmy na SK radšej predajú pod cenu bazáru s mizernou povesťou dobré auto, ako by sa s tým mali „trápiť“ v rámci firmy. Toto auto bolo po leasingu, z firmy, takže sme s Ivanom šli na istotu. Treba pred nimi nájsť dôvody prečo chceš stiahnuť cenu, čo všetko na aute treba spraviť a tých par stovák vedia povoliť.

Celkový stav automobilového trhu sa odráža na cenách

Nie je žiadnym tajomstvom, že dostupnosť nových áut je v roku 2022 značne problematická. Množstvo predajcov má skladové modely prakticky vypredané a často preto na dodanie nového auta treba čakať aj mesiace. Tento stav zníženej dostupnosti sa odráža aj na ponukách elektromobilov z druhej ruky. Zjednodušene povedané, ponuka nie je príliš veľká, hoci sa stále dá vyberať, a ceny môžu byť vyššie než za normálneho stavu.

Milan Bahna vysvetľuje, že v tejto dobe je problém kúpiť akékoľvek auto, takže sa treba zmieriť s vyššími cenami. Napriek tomu sa stále dá zohnať aj veľmi zachovalý kus s málo kilometrami. Akurát to nebude hneď a treba sa trochu obrniť trpezlivosťou. Často je to aj o šťastí.

Ceny nových vozidiel sú skrátka stále vysoké a pri našich nižších nájazdoch druhého auta v rodine je to sotva ekonomické. Sledoval som preto dlhšie jazdenky. Cez koronu bolo cestovanie do Nemecka, kde je tradične dobrý výber, komplikované. Slovenský importér BMW mal ale práve čerstvý dovoz zánovných i3 za rozumné ceny (zhruba polovičné oproti novým), s preukázaným pôvodom a kilometrami a platnou rozšírenou zárukou. Po vyše roku si nesťažujeme, popisuje svoju skúsenosť Michal Broska.
Kupovali, od firmy čo tie auta dováža z Kalifornie. Prístup super a autíčko slúži 👌 nemajú problém poradiť, keď sa nám niečo nezdá. Mam 8r fiat 500e všetko sedí tak ako nám to pri kúpe vraveli
Martina Melichová Krížiková
Ja som kúpil Ioniq 2017 PHEV z Nemecka. Hľadanie online malo muchy. Ako tu už bolo spomenuté, webstránky nemajú k elektro autám relevantné informácie a často ani dobrý filter/kategorizovanie: často som našiel chybne označený HEV ako PHEV a naopak (musel som kontrolovať foto, či vidím nabíjaciu záklopku pri prednom kolese). Vyberal som auto s minimálnym nájazdom a maximálnou výbavou pri cene okolo 25k€. Že pôjde o Ioniq bolo takmer 100%-né, pretože najlepšie vyhovoval požiadavkám na priestor, výbavu, estetiku a denný BEV dojazd. Našiel som aj vyhovujúci BEV variant, no odradilo ma nabíjanie pri mojich pravidelných cestách dlhých 500km.
Dovozca MK-Auto.SK bol nezáväzne overiť technický stav kandidátov a až som určil ktorú ponuku vezmem, tak len trošku prikrášlim a auto som dostal do rúk prepísané, s novými pneumatikami, kontrolou originality + cenovo atraktívnym PZP, havarijným poistením a financovaním. Všetko za 2000€ príplatok. PS: Ak si dobre spomínam, mohol som dokonca auto odmietnuť prevziať, keby sa mi pri preberaní niečo nepozdávalo.
Stav auta/baterky: Auto malo 2,5 roka a 13000km. Oproti novej plnej výbave za skoro 36k€ som platil dokopy 28k€. Za 2 roky od kúpy som urazil 50000km, z toho viac než polovicu v BEV režime, pričom mi BEV dojazd 62km neklesol ani o 1km a aj v zime pri teplotách nad -10°C dám medzimestom možno 50km. Včera som napr. urazil 58km v BEV režime a ešte mi zvýšil nejaký kilometer.
Martin Félix Dravecký

Nenaleťte na plané sľuby

Milan Bahna pred časom upozornil aj na niektoré kuriozity z inzerátov na ojazdené elektromobily. Spomína napríklad nekorektné informácie o výbave, zavádzanie v otázke stavu batérie či plané sľuby o benefitoch pre elektromobily, ktoré na Slovensku jednoducho nemáme.

  • Zle je označená výbava, ročník a jednoznačne sa tu klame aj o stave batérie.
  • Predávajúci sľubuje diaľnice zdarma (žeby budúci poslanec????) a sám si protirečí o reálnom dojazde a dĺžke nabíjania. Ale spolieha sa na zapnutý CapsLock a gramatika je tiež jeho neobľúbená disciplína.
  • Pozor na takéto „neodolateľné“ ponuky. Premrštená cena je už samozrejme potom len čerešňa na torte.
Foto: Milan Bahna/Autobazár.eu

Doplnené 11.11.2022 – Autobazar.EU reaguje: Inzeráty nahláste. Chystáme vylepšenú kontrolu

Podvodné inzeráty na elektromobily | Foto: Milan Bahna

Téma podvodných inzerátov na ojazdené autá, a teda aj elektromobily, je stále aktuálnou. Na situáciu opätovne upozornil Milan Bahna z YouTube kanálu Elektromobil.TV začiatkom novembra 2022.

Aktuálne je 6 z 8 najlacnejších jazdených elektromobilov na najväčšej predajnej stránke, podvod !!! Ľudia, nedajte sa nachytať. Rozmýšľajte, porovnávajte, overujte. A kľudne sa mi ozvite, rád pomôžem.

Milan Bahna, Elektromobil.TV

Reakcia zo strany prevádzkovateľa Autobazar.EU na seba nenechala dlho čakať. Priamo na svojej oficiálnej stránke zverejnil varovanie, spolu s niekoľkými tipmi ako odhaliť podvodné inzeráty, ktoré sa v ostatnej dobe majú objavovať čoraz častejšie. Prezradil aj pripravované opatrenia, ktoré by mali situáciu s podvodnými inzerátmi značne zlepšiť.

Autobazar.EU si je tohto fenoménu vedomý a programátori spolu s ostatnými členmi tímu pripravujú nové druhý kontrol, ktoré by podvodu zamedzili. Tieto inzeráty, ktoré nie sú pravé sú však dohľadateľné len manuálne a preto, ak máte podozrenie, že inzerát je podvod, neváhajte a informujte nás. My ich už samozrejme kontrolujeme, ale nie je zatiaľ v našich silách odhaliť všetky. Ak je teda, podľa vás, inzerát podvod, tak ho môžete nahlásiť priamo v detaile inzerátu, prípadne na mailovej adrese info@autobazar.eu, alebo na telefónnom čísle +421 2 2092 4192.

Autobazar.EU

Tipy ako odhaliť podvodný inzerát na ojazdené auto

Autobazar.EU zverejnil aj niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré môžu pomôcť pri identifikácií pochybných aj priam podvodných inzerátov.

  • Podvodné inzeráty majú, zväčša, veľmi výhodnú cenu, ktorá podlieza všetky možné priemerné sumy v danej kategórií pre dané vozidlo.
  • Ak inzerent začne zahmlievať a bude tvrdiť, že vozidlo je mimo Slovenska a že požaduje zálohu na transport a podobné veci, tak s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvod, ktorý treba nahlásiť.
  • Ďalšia z možností ako odhaliť podvodný inzerát je použitie fotiek, ktoré nie sú fotkami konkrétneho vozidla, ale sú z jeho predstavenia automobilkou (absencia evidenčného, výrobného čísla, fotky, ktoré sa dajú ľahko nájsť cez Google).
  • Najdôležitejšie je zapojiť zdravý rozum a preveriť si veci viackrát, aby ste neprišli k ujme.
11. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+