MojElektromobil

Najnovší pohľad na slovenskú elektromobilitu priamo z dielne Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) ukazuje ako sa postupne mení počet lokalít s nabíjacími stanicami, ako aj počet registrovaných elektrifikovaných vozidiel – plug-in hybridov a batériových elektromobilov.

Posledné komplexné informácie z júna 2022, ktoré sme získali pri spustení mapy nabíjacích staníc Nabijame.sk, uvádzali, že počet nabíjacích bodov sa na Slovensku priblížil k číslu 1100. Medzičasom výstavba pokračovala a viacero projektov sa ešte len rozbehne. Najbližšie to zjavne bude aj realizácia plánu na vybudovanie 123 nabíjacích staníc pod záštitou európskeho projektu EXPAND-E.

Prevádzkovatelia nabíjacích sietí a množstvo ďalších subjektov však neustále pokračuje v zveľaďovaní nabíjacej infraštruktúry aj pomimo veľkých projektov. Ukazuje sa to práve na najnovších dátach, ktoré uvádzajú, že k dnešnému dňu máme na Slovensku v prevádzke už 1307 nabíjacích bodov rozmiestnených v 558 lokalitách. Zaujímavá je aj informácia, že 7 z 10 nabíjacích bodov patrí do kategórie AC s nabíjacím výkonom do 22 kW.

Z pohľadu rozmiestnenia podľa krajov je najviac lokalít s nabíjacou stanicou umiestnených v Bratislavskom kraji, a to až 23,5 %, teda približne 131 lokalít. Nasleduje Prešovský kraj, na ktorý pripadá 14,3 % respektíve 79 lokalít a prvú trojicu uzatvára Košický kraj s 13,3 % podielom alebo 74 lokalitami. Naopak najmenej miest s nabíjacími stanicami nájdeme v Trnavskom kraji, kde je to 8,2%, respektíve približne 45 lokalít.

SEVA zverejnila aj čerstvý pohľad na počet registrovaných elektrifikovaných áut. Posledné údaje z júnovej evidencie vozidiel v SR uvádzali, že na Slovensku je prihlásených 4512 batériových elektromobilov. Dnes je toto číslo už o poznanie vyššie, a to o približne 1000 vozidiel. Podľa dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu je to konkrétne 5520 batériových elektrických vozidiel. Okrem toho po cestách jazdí viac ako 8000 plug-in hybridov, čo taktiež nie je malé číslo.

Prehľad slovenskej elektromobility | Foto: SEVA
3. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+