MojElektromobil

Portál MôjElektromobil.sk a Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) spúšťajú projekt Nabijame.sk, ktorý pomôže všetkým majiteľom elektromobilov a plug-in hybridov. Oficiálne spustenie nového webu prebehlo počas akcie Salón Elektromobilov 2022 v OC Laugaricio v Trenčíne (ktorá sa koná tento víkend od piatka 17 do nedeľe 19. júna).

Nabijame.sk je oficiálna slovenská mapa nabíjacích staníc s podrobnými parametrami a napojením na najväčších poskytovateľov nabíjania primárne na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Na ľahko zapamätateľnej doméne www.nabijame.sk je pre každého dostupný prehľad nabíjacích staníc. Známe mapové podklady na základe dát od SEVA a prehľadné rozhranie dopĺňajú možnosti pre vyhľadávanie nabíjacích staníc podľa adresy a typu alebo výkonu, platobnej metódy či poskytovateľa služby.

Nabíjacia infraštruktúra sa neustále vyvíja

Už letmý pohľad na mapu jasne prezrádza, že počet nabíjacích staníc na Slovensku je viac než dostatočný. Potvrdila to aj Slovenská asociácia pre elektromobilitu, ktorú v úvode roka zo svojich štatistík zverejnila kľúčovú informáciu – na Slovensku bolo evidovaných 1 020 nabíjacích bodov celkovo v 430 lokalitách. To bol stav k februáru 2022, odvtedy sa ale veci zmenili.

Web nabijame.sk | Zdroj: MCH

Ako prezradil Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, k dnešnému dňu sa pohybujeme už na hranici 1 100 nabíjacích bodov. Túto skutočnosť, ako aj ďalší vývoj bude prirodzene reflektovať aj projekt Nabijame.sk, aby používateľom ponúkal vždy čo najpresnejšie informácie o aktuálnom stave nabíjacej infraštruktúry na Slovensku, no aj mimo neho.

Projekt Nabijame.sk sme podporili a budeme podporovať, pretože ho považujeme za dôležitý impulz pre rozvoj slovenskej elektromobility. Prehľadná mapa všetkých dostupných nabíjacích bodov demonštruje, že na Slovensku máme veľmi slušný základ verejnej nabíjacej siete. Tá sa bude ďalej rozširovať, a to aj vďaka naštartovaniu programu podpory z Plánu obnovy, na ktorom SEVA s Ministerstvom hospodárstva intenzívne spolupracuje. Všetky nové nabíjacie body, aj tie, ktoré sú financované z Plánu obnovy, budú zaradené do databázy projektu Nabijame.sk.
Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu

Podrobné informácie o nabíjacej stanici

Nabjame.sk nie je len jednoduchou mapou s prehľadom nabíjacích staníc. Zameriava sa na poskytovanie komplexných informácií. To znamená, že po kliknutí na konkrétny nabíjací bod dôjde k zobrazeniu všetkých kľúčových informácií, ktoré potrebuje majiteľ elektrického auta – prevádzkové hodiny, počet a typ nabíjacích konektorov, nabíjací výkon či podrobnosti o prítomných káblov a omnoho viac.

Nechýba ani dôležitá informácia o počte vyhradených parkovacích miest, obsluhe či prípadnej podpore súčasného nabíjania viacerých pripojených elektromobilov a plug-in hybridov. Vo vybraných prípadoch sú dostupné aj fotografie priamo z miesta či dodatočné informácie, ktoré je dobré vedieť, ak sa chcete vydať na danú nabíjaciu stanicu.

Pribudne aj mobilná aplikácia

Projekt s veľkými ambíciami ešte len odštartoval svoju životnú púť, no už teraz sú pripravované ďalšie vylepšenia. Okrem pravidelného aktualizovania prehľadu dostupných nabíjacích staníc sa momentálne pracuje na vytvorení mobilnej aplikácie pre platformu Android. Práve mobilná aplikácia prinesie na smartfóny majiteľov elektrických vozidiel ešte lepší používateľský zážitok.

O všetkom budete informovaní v dostatočnom predstihu. Zaslať nám samozrejme môžete aj svoje pripomienky alebo návrhy na prípadné vylepšenia.

Nálepka Nabijame.sk | Foto: Miloš Debnár
18. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+