MojElektromobil

Viaceré značky už dlhodobo spomínajú veľkú ofenzívu malých a lacných elektromobilov, o ktoré je vysoký záujem. Elektrický pohon je totiž najvhodnejší práve do malého mestského auta, ktoré svojou hmotnosťou a rozmermi nenarúša mestský priestor, ľahko sa s ním manévruje a na rozdiel od spaľovacích vozidiel svoju kinetickú energiu pri brzdení nepremení na teplo, ale uchová do akumulátora na ďalší rozbeh. V neposlednom rade ide o najmä absenciu výfukových emisií, ktoré si v uliciach miest neželáme dýchať. Kedy bude dostupný malý elektrický Hyundai? Nové informácie priniesol denik.cz.

Hyundai Casper
Hyundai Casper | Zdroj: Hyundai

Základ nového elektromobilu má predstavovať model Hyundai Casper. Crossover kategórie supermini (segment A) sa od jesene 2021 predáva v Južnej Kórei, avšak výlučne s jednolitrovým benzínovým trojvalcom.

Malý elektrický Hyundai: cena

Dĺžka a šírka autíčka neprekračujú 3,6 resp. 1,6 metra, hmotnosť spaľovacej verzie vozidla sa pohybuje okolo jednej tony. Napriek svojim rozmerom však prekvapuje vnútorným priestorom vďaka variabilite interiéru.

„Budeme ho nabízet s cenovkou odpovídající přepočtu úrovně 22 tisíc eur a formou internetového prodeje,“

Martin Saitz, generálny riaditeľ českého zastúpenia automobilky Hyundai

Internetovým predajom má Hyundai namysli službu Click to Buy, kde si záujemca vozidlo vyhľadá v ponuke jednotlivých predajcov a online objedná. Vyzdvihnúť si ho môže buď osobne u dealera, alebo si ho nechá doviezť až domov.

Podľa slov generálneho riaditeľa Hyundai Motor Czech zatiaľ nie je jasné, či bude názov Casper použitý aj v Európe, alebo zostane doménou domovskej krajiny. Nepotvrdil ani to, či sa bude predávať aj jeho dvojmiestna úžitková verzia, v prípade spaľovacieho modelu známa pod názvom Casper Van.

hyundai casper interier
Variabilný interiér Hyundai Casper | Zdroj: Hyundai

Mohlo by vás zaujímať:

Dojazd malého elektromobilu Hyundai Casper

Naopak nás uisťuje, že k dispozícii budú dve úrovne kapacity trakčného akumulátora, a teda aj dojazdu vozidla.

„Můžu ale slíbit, že i ta varianta s menší baterií ujede na jedno nabití minimálně tři sta kilometrů,“

Martin Saitz, generálny riaditeľ českého zastúpenia automobilky Hyundai

Malý a lacný elektromobil by mal byť dostupný na európskom trhu už vo štvrtom kvartáli tohto roku. Malý elektrický Hyundai už bol zachytený aj počas testov v Nemecku portálom motor1. O prítomnosti elektrického pohonu svedčia dvierka pre nabíjací konektor v prednej maske, rovnako ako aj nemecké evidenčné číslo určené pre elektrické vozidlá (posledný znak “E”).

Pôjde tak najmä o konkurenta pre vozidlo Dacia Spring, ktoré sa ponúka aj v dvojmiestnej úžitkovej verzii Cargo. Tá má taktiež základ v spaľovacom modeli Renault Kwid, ktorý bol určený ako vstupný model pre rozvojové trhy. Cena vozidla Dacia Spring na slovenskom trhu aktuálne štartuje na úrovni 21 500 eur.

Náš tip
Veľký test spotreby a dojazdu elektromobilov 2024
31. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+