MojElektromobil

Ponuku elektromobilov veľmi dobrým spôsobom dopĺňajú aj nové modely koncernu PSA Group, medzi ktoré patrí aj Citroën ë-C4, ktorý sme taktiež dostali na týždňový test. S elektromobilom sme najazdili za necelých sedem dní cez 1150 kilometrov, čo hovorí samé za seba.

Odpovedať na otázku, ktorý elektromobil je dobrý a stojí za kúpu, je čoraz náročnejšie. Takúto otázku dostávam stále častejšie, ale správna odpoveď vôbec nie je jednoduchá. Aby sme sa dostali k odpovedi, je potrebné položiť si a zodpovedať množstvo ďalších otázok. Už dávno sú preč časy, kedy ste si mohli vybrať z dvoch alebo troch modelov, navyše s veľmi podobnými parametrami. Plne elektrické auto má v ponuke takmer každá automobilka, takže výber je už výrazne náročnejší. Pre konečného zákazníka je to ale dobrá správa, nakoľko vie lepšie zacieliť svoj výber podľa vlastných potrieb.

 

Citroën ë-C4 je niekde v strede, kde sa snaží balansovať medzi relatívne dostupnou cenou a použiteľnými parametrami na každodenné jazdenie. Navyše je postavený tak, že ak potrebujete, môžete sa s autom vydať aj na dlhšie trasy. My sme si to vyskúšali a môžeme povedať, že sme dostali to, čo sme od auta očakávali. Občas síce prišli sklamania, no inokedy nás zase dokázalo príjemne prekvapiť.

Batéria a dojazd

Elektromobil Citroën ë-C4 rozhodne nepatrí medzi tie, ktoré by sa chceli dotiahnuť na čo najvyšší dojazd. Možno v budúcnosti príde aj verzia s väčšou batériou, ktoré už teraz montujú do úžitkových vozidiel, no zatiaľ si musíme vystačiť so základnou batériou používanou vo všetkých osobných (5 miestnych) vozidlách koncernu PSA Group. V podvozku Citroën ë-C4 je umiestnená batéria s využiteľnou kapacitou 45 kWh, pričom celková kapacita je 50 kWh. Pri porovnaní s konkurenciou teda nejde o najväčšiu batériu a jasne vidieť kompromis, ktorý v PSA Group pri nastavovaní prvotných parametrov spravili.

 

Napríklad, Volkswagen ID.3 má 58 kWh batériu v strednej výbave, ale dá sa kúpiť s ešte menšou a kapacitne zhodnou s vozidlami PSA Group, teda so 45 kWh batériou. Pri tejto verzii je cena za ID.3 nastavená na 30 620 €, takže je jasné, že aj Volkswagen sa chcel nižšou cenou priblížiť. Citroën s takouto batériou deklaruje WLTP dojazd až do 350 kilometrov, čo nie je zlé, vzhľadom na to, že ide o kompaktné SUV. Volkswagen je tu opatrnejší a pri svojom hatchbacku uvádza čísla dojazdu od 316 do 352 kilometrov. To sú teda veľmi podobné parametre, no kde sa už autá značne líšia, je rýchlosť nabíjania.

Možnosti nabíjania

Citroën ë-C4 má v základnej výbave DC nabíjanie s výkonom 100 kW. Rovnako je tu výkonnejšia palubná nabíjačka, teda trojfázová a s maximálnym výkonom 11 kW. Tieto parametre sú dôležité pri dlhších cestách a porovnanie oboch modelov v tejto disciplíne by mohlo byť zaujímavé.

 

K vozidlu je štandardne dodávaný nabíjací kábel s dĺžkou 6 metrov pre domáce nabíjanie s maximálnym výkonom 1,8 kW. Vďaka nemu je možné nabiť za 10 hodín presne 18 kWh, teda asi 150 kilometrov dojazdu. V ponuke majú aj príplatkové káble do domácej zásuvky s odberom až 14A, teda 3,2 kW. Vďaka tomu sa už počas noci, teda za asi 10 hodín, zvládne nabiť viac ako 70 percent, čo je možné považovať za viac ako dostatočné. Za príplatok si tiež môžete dokúpiť Typ 2 – Typ 2 kábel, ktorý je určený pre nabíjanie vozidla z wallboxov alebo verejne prístupných nabíjacích staníc. Na výber sú rôzne typy s cenou od 231 eur.

Krivka nabíjania

Nižšie môžete vidieť krivku nabíjania, ktorú sme merali od 16 percent stavu nabitia batérie. Pred nabíjaním sa s autom jazdilo, takže batéria mala mať ideálnu teplotu. Bohužiaľ, na maximálny nabíjací výkon 100 kW sme sa za týchto podmienok nedostali. Výkon vystúpil najviac na 85 kW, čo mohlo byť spôsobené aj stále dosť vysokým stavom nabitia. Výkon nabíjania kolísal medzi 80 až 85 kW do 32 percent. Následne sa skokovo prepadol na 66 kW a začal postupne stúpať. Výkon teda opäť vystúpil na 75 kW a pri 58 percentách znova skokovo padol na 52 kW.

Krivka nabíjania Citroen e C4

Ďalej už bolo stúpajúce napätie batériových článkov mierne kompenzované znižovaním prúdu, takže nabíjací výkon sa stabilne držal na 52 kW až do 81 percent. Auto som mal pripojené k nabíjačke až do 92 percent, nabíjací výkon je po 81 percentách iba 21 kW, takže sa rozhodne neoplatí čakať. Priemerný výkon nabíjania bol aj vďaka tomu iba 52,8 kW. Batéria sa zo 16 na 41 percent nabila iba za 9 minút, pričom ďalších 25 percent trvalo 10 minút. Nabíjanie zo 16 na 66 percent teda zabralo 19 minút. Výrobca hovorí, že z 20 na 80 percent sa auto nabije za 30 minút, no nám to trvalo iba 26 minút, a to maximálny výkon nebol ideálny.

ModelMaximálny výkon nabíjaniaČas nabitia 200 km WLTP
Audi e-tron GT262 kW8 - 12 minút
Mercedes-Benz EQA113 kW20 - 25 minút
Citroën ë-C4100 kW21 - 26 minút
Mercedes-Benz EQV113 kW25 - 30 minút
Citroën ë-Jumpy100 kW30 - 35 minút
DongFeng Seres 355 kW35 - 40 minút

Plánovanie cesty s navigáciou

Navigácia v Citroën ë-C4 je totožná s tým, čo sme mohli vidieť v iných elektrických modeloch koncernu PSA Group. Ide teda o jednoduchú navigáciu s možnosťou čítania aktuálnych dopravných informácií. V navigácií sú zapracované aj nabíjacie stanice a v drvivej väčšine sa zhodujú s aktuálnou situáciou na Slovensku. Samozrejme, nie sú tu úplne všetky, no možno časom pribudnú. S autom som najazdil stovky kilometrov a musím sa priznať, že vstavanú navigáciu som využíval iba minimálne. Pre účely testu som ju ale vyskúšal a svoju úlohu si plní spoľahlivo.

 

Bohužiaľ, Citroën ë-C4 nedokáže pracovať s nabíjačkami v navigácií, teda nevie spolu s nimi plánovať trasu. Samozrejme, ak je to potrebné, auto vás upozorní, že by ste mali zastaviť na nabíjačke a ponúkne vám najbližšie stanice. Samotnú trasu tak ale nedokáže vopred naplánovať, nakoľko nevie odhadnúť, s akým dojazdom prídete do cieľa a koľko energie spotrebujete. Aj keď auto vie, že cieľ je vzdialený viac ako máte zostávajúci počet kilometrov, zastávku na nabíjanie automaticky nepriradí. Je to škoda a túto funkciu elektromobily jednoznačne potrebujú. Aj preto verím, že sa dostane aj do vozidiel koncernu PSA Group.

Funkcie infotainmentu

Infotainment je, podobne ako aj navigácia, verný značke a aj materskej firme. Ide teda o stále totožný systém, ktorý je možné ovládať cez dotykový displej (v základe bez navigácie). Ten mierne vyčnieva na palubnej doske a výrobca sa aj tu mierne pohral s dizajnom. Čitateľnosť displeja je za každých podmienok dobrá, teda osobne sa mi nestalo za celý týždeň, že by bol nečitateľný aj na priamom slnku. Mierne výhrady mám k jednotlivým možnostiam a ich rozmiestneniu, nakoľko pri tomto systéme si musím vždy nejaký ten čas zvykať. Ono, na prvý pohľad sa zdá, že všetko je prehľadné, ale ak hľadáte niečo konkrétne, môžete chvíľu blúdiť.

Odozva displeja je inak dobrá, aj keď ešte o chlp lepšiu plynulosť by som si vedel predstaviť. Vyššie som spomínal, že som vstavanú navigáciu takmer vôbec nevyužíval. Bolo tak z jednoduchého dôvodu. Už v základe vozidlo podporuje Android Auto a Apple CarPlay, čo je určite vítaná funkcia. Osobne ju mám veľmi rád a ešte radšej som, ak dokáže fungovať aj bezdrôtovo. Infotainment vo vozidlách PSA Group, teda aj v Citroën ë-C4, takéto pripojenie zatiaľ nepodporuje. Na druhú stranu, práve spojenie mobilu s káblom už mierne komplikuje rozloženie priestoru na stredovom paneli.

Miesto na telefón a mobilná aplikácia

Síce je tu priestor aj pre telefón, konkrétne na bezdrôtové nabíjanie, no ak si ho pripojíte k autu cez kábel, musíte ho niekde upratať, aby vám zbytočne nezavadzal, a zároveň, aby nelietal po aute. Toto ale nie je problém iba Citroën ë-C4, ale väčšiny súčasných áut. Čo sa týka kokpitu, na niektorých môže pôsobiť malý displej zvláštne, no ja som s ním problém nemal, nakoľko svoju funkciu si plnil dobre. Síce je tu jeden systémový nedostatok, a to, že nikde sa nezobrazuje stav nabitia batérie. K tejto informácií sa v aute neviete dostať a zobrazí sa iba pri nabíjaní. V mnohých prípadoch ide o kľúčovú informáciu, dokonca cennejšiu ako zostávajúci dojazd.

K vozidlu si môžete stiahnuť mobilnú aplikáciu My Citroën, pomocou ktorej je možné spojiť sa na diaľku s autom a kontrolovať niektoré informácie a ovládať funkcie. Sledovať môžete napríklad stav batérie, zostávajúci dojazd a taktiež ovládať či plánovať klimatizovanie, teda chladenie alebo kúrenie v kabíne. Priamo v aplikácii tiež máte prehľad o trasách a spotrebe. Nechýbajú tiež rôzne detaily ako pripomienky ohľadom servisných intervalov či priamo kontakty na servisné strediská vo vašom okolí.

Jazda a jazdné vlastnosti

Citroën ë-C4 má náhon na predné kolesá a aj vpredu je umiestnený elektrický motor. Ten má výkon 100 kW a krútiaci moment 260 Nm. Krútiaci moment síce nie je očarujúci, ale výkon 100 kW je určite stále veľmi slušný. Z každého elektromobilu nemusí byť športové auto, ktoré za sebou nechá aj luxusnejšie kúsky. Citroën ë-C4 je aj v tomto smere rozumnou kombináciou, ktorá vám síce stále môže robiť radosť, no nejde do extrému, ktorý by stál zbytočné peniaze navyše. Jazdné vlastnosti crossoveru sú podobné ako pri väčšine elektrických predokoliek. Výkonu je dostatok a pri zošliapnutí pedálu je to cítiť.

 

Elektronika obmedzuje a drží výkon, a kolesá v rozumných medziach vždy, keď je to možné. Auto vďaka batérii drží stopu rozumne, ale osobne som necítil až takú istotu pri prechádzaní zákrut vo vyšších rýchlostiach. Komfort za volantom je na danú kategóriu veľmi slušný. Určite by som vyzdvihol odhlučnenie interiéru, ktoré je tu skutočne dobré. Pri nižších rýchlostiach v meste a na okresných cestách je v interiéri takmer absolútne ticho. Iba jemne počuť pneumatiky, prípadne vietor. Na diaľnici sa aerodynamický ruch samozrejme zvyšuje, no stále je veľmi dobre tlmený a za toto musím Citroën určite pochváliť.

Z pohľadu jazdných režimov výrobca veľmi nevymýšľal a priniesol pevnú trojicu. Vybrať si teda môžete z režimu Šport, ktorý citeľne zlepší reakčný čas na pedál. Zlatá stredná cesta je režim Normal, ktorý prináša plný komfort a optimálnu dávku výkonu na väčšinu prípadov. Posledný režim je Eko, ktorý už zasahuje do vášho komfortu, ale nie nejak výrazne. Pocíti to predovšetkým vodič, keďže auto je razom citeľne lenivejšie. Orezaný výkon má zmysel, ak potrebujete jazdiť s čo najmenšou spotrebou.

 

Interiér a exteriér

Citroën ë-C4 síce vychádza z ostatných elektrických modelov PSA Group, dizajnovo si musí držať vlastné preferencie. Automobilka sa tu rozhodla pre nové a svieže tvary, vďaka ktorým na ceste s prehľadom vyčnieva. Síce do väčšej miery vychádza z aktuálnych modelov automobilky, čo je určite dobre, no niektoré prvky sú aj unikátne pre tento konkrétny model. Najviac asi vystupuje predná maska, ktorá je viac-menej zaslepená, no na jej bokoch pútajú pozornosť výrazné svetlá. Tie sú v základe halogénové, doplnené o predné LED svetlomety, no v druhej výbave Feel už sú kompletne LED, a to vrátane hmlových s funkciou prisviecovaním do zákrut.

Podobne ako exteriér pôsobí sviežo, tie isté slová je možné aplikovať aj na interiér. Kompromisy s ohľadom na cenu je síce vidieť, no nie je to vôbec zlé. Pri nami testovanej najvyššej verzii je situácia samozrejme úplne iná a o komfort je tu postarané. Rozdiel medzi základnou a najvyššou verziou je navyše iba 3 000 €, čo nie je veľa. Za takýto príplatok dostanete skutočne pestrú výbavu, vrátane komplexných asistentov, podsvietenia interiéru a lepších materiálov.

Základná výbava je veľmi slušná, hlavne z pohľadu možností nabíjania či efektivity. Už v základe je 3-fázová 11 kW palubná nabíjačka alebo tepelné čerpadlo. Keď sa na to pozriem komplexne, Citroën na to ide inak, ale pomerne rozumne. V základe nájdete všetko podstatné, no osobne by som siahol aspoň po verzii Feel, a to kvôli LED svetlometom. Navigácia v rámci dotykového displeja je síce až v tretej výbave Feel Pack z celkovo štyroch dostupných, no keďže v základe je podpora pre Android Auto a Apple CarPlay, vôbec to nemusí byť prekážkou.

Test spotreby – kombinované trasy a mesto

S Citroën ë-C4 som za týždeň najazdil viac ako 1100 kilometrov, čo samé o sebe hovorí o kvalitách auta. Prevažne som jazdil v meste a po diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou, no mám za sebou aj jeden úsek vyslovene po okresných cestách s menším mixom mesta a aj dlhšiu jazdu po diaľnici. Začal by som ale najskôr spotrebou v meste a na okresných cestách. Citroën ë-C4 dokáže jazdiť efektívne, no nejde o auto, ktoré by som mohol s čistým svedomím zaradiť medzi top v oblasti efektivity. Ak nejazdíte po diaľnici, prípadne vyššou rýchlosťou ako 120 km/h, s autom je možné bez problémov fungovať. Pri vyšších rýchlostiach to je síce možné tiež, no spotreba dramaticky rastie.

 

Ja som zobral Citroën ë-C4 na čisto mestský okruh v rámci Trnavy, ktorý začínam jazdiť pre test spotreby v rámci mesta. Tabuľka sa bude postupne rozrastať, no zatiaľ môžeme porovnávať iba medzi dvomi modelmi. Volkswagen ID.4 mal o niečo náročnejšie podmienky, no zároveň ide o väčšie auto a ťažšie auto. Rozdiel 0,5 kWh teda nie je vôbec výrazný po zvážení všetkých ďalších okolností.

ModelPriemerná rýchlosťTeplotaSpotreba
Citroën ë-C422 km/h14 - 17 °C18,8 kWh / 100 km
Volkswagen ID.421 km/h7 - 8 °C19,3 kWh / 100 km

Okresné cestu som už jazdil na severe Slovenska. Išiel som cez kopcovitý terén a viackrát som prechádzal cez obce. Ide o úsek z Dolného Kubína smerom do Námestova, takže ak ste ním niekedy išli, určite viete. Môj cieľ bol v Oravskej Jasenici vzdialenej 30 kilometrov. Moja priemerná rýchlosť bola 57 km/h a spotreba sa zastavila na čísle 17,9 kWh / 100 km. To bolo smerom do Námestova, no spotrebu som si ustriehol aj pri ceste naspäť, nakoľko terén je naozaj kopcovitý.

 

Hlavne vďaka vrcholu Príslop, ktorý robí prevýšenie takmer 340 metrov. Síce to naspäť nie je iba dole kopcom, spotrebe určite vyhovuje najmä cesta naspäť. Po návrate som prešiel presne 61 kilometrov s priemernou rýchlosťou 56 km/h a so spotrebou 16,2 kWh / 100 km, čo je pri teplote okolo 13 °C pomerne slušné číslo.

Jazda po diaľnici a ukazovateľ dojazdu

Pri jazde po diaľnici ma Citroën ë-C4 spočiatku sklamal, no svoju reputáciu si dokázal napraviť pomerne rýchlo. Aj napriek tomu, a síce sa mi to nepíše ľahko, s Citroën ë-C4 vôbec nie je jednoduché jazdiť po diaľnici. Áno, hneď v ďalšej vete si idem oponovať – s autom sa po diaľnici jazdiť dá, relatívne jednoducho, no pre niekoho, kto sedí v elektromobile krátko a nemá potrebné skúsenosti, to môže byť skutočne stresujúci zážitok. Ak si zoberiete aplikáciu ABRP na pomoc, tak tá vám s kľudným svedomím dovolí ísť rýchlosťou 130 km/h z Trnavy do Žiliny bez zastávky. Ja som v elektromobile celkovo, a ani v tom od PSA Group, nesedel prvýkrát, takže som tušil, že toto nebude správny odhad.

 

Keď som sa ale pozrel spätne do tabuľky, plán ísť rýchlosťou 130 km/h z Trnavy do Žiliny som začal považovať za možný. Tak som sa s plne nabitou batériou rozhodol nastaviť na tempomate 130 km/h a nechal sa viesť cestou. Všetko išlo spočiatku hladko a niekde okolo Trenčína som si začal všímať, že dojazd a vzdialenosť do cieľa sa začínajú približovať. Ešte som ale mal rezervu, tak som pokračoval ďalej bez zmeny. Pred Považskou Bystricou už bola situácia iná, rozdiel medzi dojazdom a vzdialenosťou do cieľa bol približne 20 kilometrov v môj neprospech a bolo potrebné spomaliť.

Postupne som rýchlosť znižoval, no nakoniec to skončilo tak, že ukazovateľ dojazdu v aute ma prinútil ísť 80 km/h pár kilometrov pred Žilinou. Keď som prišiel do Žiliny, zostávajúci dojazd bol 3 kilometre, čo mi už na nabíjačku vychádzalo, no iba tesne. Jazdou v meste sa to samozrejme začalo zlepšovať, až som nakoniec k nabíjačke prišiel so 4 kilometrami dojazdu. Ak si dám do pomeru WLTP dojazd a počet percent, tak s 1 percentom by som mal prejsť asi 3,5 kilometra. To je za optimálnych podmienok, čo jazda po diaľnici rýchlosťou 130 km/h určite nie je. Keď sa pozriem na priemernú spotrebu na tomto úseku, tak s 1 percentom by som mal prejsť 1,7 až 1,8 kilometra. Teda v batérii by som mal mať 3 percentá.

Aká ale bola realita? Po pripojení vozidla k nabíjačke, v batérii zostávalo ešte 8 percent, čo jednoducho nesedí. Ak by som mal mať s 8 percentami dojazd 4 kilometre, tak Citroën ë-C4 musí mať dojazd na diaľnici rovných 50 kilometrov. Teda, skončil by som niekde v Novom Meste nad Váhom a nie v Žiline. Toto považujem za veľký nedostatok Citroën ë-C4, ktorý síce chce mať prísny ukazovateľ dojazdu, avšak toto je jednoducho prehnané. Navyše, tento problém sa netýka iba Citroën ë-C4, ale aj všetkých ostatných koncernových áut. Takto nastavený systém iba zbytočne stresuje vodičov, ktorí zatiaľ nemajú nabíjačku na každom odpočívadle.

Test spotreby na diaľnici

Aby ste sa takémuto stresujúcemu zážitku zatiaľ vyhli, stačí znížiť rýchlosť na asi 110 alebo 120 km/h. Spotreba auta automaticky klesne a ukazovateľ dojazdu neukazuje prehnané hodnoty. Po príchode do Žiliny sa moja spotreba zastavila na hodnote 24,9 kWh / 100 km, no treba brať do úvahy aj následné spomalenie v závere úseku.

Trnava - Žilina (140 km/h)TrasaSpotrebaPotrebných %TeplotaDojazdPoznámka
Mini Cooper SE (2020)157 kilometrov16,4 kWh / 100 km86 %19 - 21 °C160 - 170 km110 - 115 km/h
Honda e142,7 kilometrov16,9 kWh / 100 km90 %30 - 33 °C150 - 160 km110 - 115 km/h
Renault ZOE145 kilometrov19,3 kWh / 100 km69 %15 - 25 °C250 - 260 km130 km/h
Mazda MX-30158,5 kilometrov22,5 kWh / 100 km122 %0 - 9 °C120 - 130 kilometrov110 km/h, nový úsek D1
Nissan Leaf e+149,6 kilometrov22,9 kWh / 100 km-12 - 15 °C230 - 245 kmPráce na ceste
Hyundai Kona Electric150,8 kilometrov23,4 kWh / 100 km50 %16 - 22 °C260 - 270 km
Peugeot e-208143 kilometrov23,9 kWh / 100 km80 %3 °C170 - 180 km120 km/h, práce na ceste
KIA e-Niro150 kilometrov24,5 kWh / 100 km52 %4 - 7 °C250 - 260 km
Citroën ë-C4150 kilometrov24,9 kWh / 100 km89 %17 °C170 - 180 km130 km/h a spomalenie v závere až na 80 km/h
Peugeot e-2008150 kilometrov25 kWh / 100 km86 %
7 °C170 - 180 km125 km/h, práce na ceste
Volkswagen ID.3150 kilometrov25,9 kWh / 100 km69 %7,5 - 11 °C210 - 220 kmPršalo
KIA e-Soul150 kilometrov26,3 kWh / 100 km57 %5 - 9 °C230 - 240 km
Mercedes-Benz EQA148 kilometrov26,8 kWh / 100 km61 %8 - 13 °C230 - 240 km
Audi e-tron GT152 kilometrov26,8 kWh / 100 km-17 - 19 °C300 - 310 km
Škoda Enyaq iV 80149 kilometrov27,8 kWh / 100 km57 %6 - 9 °C260 - 270 km20" pneu, s TČ
Volkswagen ID.3 Max156 kilometrov27,9 kWh / 100 km80 %0 - 5,5 °C190 - 200 kmZimné 20" pneu, bez TČ
Audi e-Tron Sportback148,5 kilometrov28 kWh / 100 km51 %19 - 26 °C290 - 300 km
Volkswagen ID.4 Max149 kilometrov28,2 kWh / 100 km57 %6 - 9 °C260 - 270 km21" pneu, s TČ
Mercedes-Benz EQC148 kilometrov28,9 kWh / 100 km54 %19 - 23 °C270 - 280 km
BMW iX3149,1 kilometrov32,8 kWh / 100 km68 %
-5 - 1 °C215 - 225 km
Mercedes-Benz EQV144 kilometrov39,8 kWh / 100 km69 %3,5 - 7,5 °C210 - 220 km
Mini Cooper SE (2021)152 kilometrov15,8 kWh / 100 km80 %20 - 26 °C170 - 180 km
Citroën ë-Jumpy151 kilometrov31,8 kWh / 100 km78 %33 - 36 °C190 - 200 kmrýchlosť 137 km/h
DongFeng Seres 3151 kilometrov28,5 kWh / 100 km85%19 - 26 °C170 - 180 km V závere 100 km/h, spotreba sa nedala resetovať

Spotrebu na diaľnici ešte doplním úsekom medzi Trnavou a Bratislavou. Najväčšia spotreba mi vyšla hneď v prvý deň, keď som išiel z Trnavy do Bratislavy, a to až 21,2 kWh / 100 km. To bolo prvý a posledný raz na tomto úseku, keď som sa so spotrebou dostal cez 20 kWh / 100 km. Ďalšie dni sa spotreba väčšinou pohybovala medzi 18,6 až 18,1 kWh / 100 km, čo je taktiež možné považovať za dobré hodnoty. Samozrejme, nie sú ukážkové, a dá sa ísť aj nižšie, no neurazia. Pre porovnanie, napríklad s Volkswagen ID.4 sa mi za nižších teplôt podarilo ísť so spotrebou aj pod 17 kWh / 100 km.

 

Záverečné hodnotenie

Týždeň strávený s Citroën ë-C4 bol ako na hojdačke, ale určite väčšinu času prevládali pozitívne emócie. Občas ma auto doslova sklamalo, teda najmä pri ceste po diaľnici do Žiliny, no takmer v každom ďalšom aspekte ma Citroën ë-C4 príjemne potešil. Moje pocity sú teda skôr pozitívne a Citroën ë-C4 si viem predstaviť ako ideálneho kandidáta na kúpu pre určitú skupinu ľudí, a tým myslím drvivú väčšinu. Jazdy v okolí mesta a v meste zvláda bez problémov a prípadnú dlhšiu cestu viete absolvovať iba s malým obmedzením.

Ponuka na trhu je v tomto segmente už širšia, no všetko závisí od vášho cenového stropu a nárokov na priestor. Dobrou správou ale je, že dokáže bez problémov konkurovať ponuke iných automobiliek v tejto cenovej kategórii.

Cena elektromobilu Citroën ë-C4 začína od 29 490 €

Plusy:
+ moderný exteriér
+ komfortný v interiéri
+ dobré odhlučnenie interiéru
+ v základnej výbave tepelné čerpadlo
+ 100 kW DC / 11 kW AC bez príplatku
+ pri nižšej rýchlosti bez problémov použiteľný aj na diaľnici

Mínusy:
– chýba ukazovateľ zostatku percent
– počítadlo dojazdu je až nerealisticky prísne

12. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+