MojElektromobil

Hoci bol Smart Fortwo kedysi symbolom revolúcie v mobilite, posledný deň pred veľkonočnými sviatkami znamenal definitívny koniec výroby legendárneho modelu Fortwo po vyše 26 rokoch. Posledný elektromobil Smart EQ Fortwo bol vyhotovený vo verzii kabrio. Správu priniesol portál smart-emotion.de.

Definitívny koniec maličkého len čosi vyše 2,5 metrového miniautíčka z portfólia Mercedes-Benz urobil bodku za jednou z najzaujímavejších, no zároveň nákladovo najmenej rentabilných kapitol v nedávnej histórii spoločnosti. Smart EQ Fortwo bol dokonca druhým najlacnejším elektromobilom na slovenskom trhu s cenovkou od 22 726,80 eur, čím sa zaradil za Daciu Spring.

smart eq fortwo
Smart EQ Fortwo | Zdroj: Smart

Elektromobilom sa mal stať už v 90. rokoch

Už od samotného počiatku projektu bol Smart Fortwo plánovaný ako elektromobil. Už v 90. rokoch sa tak na cesty mohol dostať masový model s elektrickým pohonom. Nádej sa ale rozplynula ešte pred začiatkom výroby: namiesto pôvodne plánovaného elektrického pohonu sa malý mestský automobil dostal do sériovej výroby so spaľovacím motorom.

Namiesto Smartu sa neskôr stala Tesla prvou značkou, ktorá naštartovala trh s elektromobilmi. Smart od roku 1998 vyrobil približne dva milióny týchto dvojmiestnych vozidiel, väčšina z nich bola vybavená spaľovacím motorom.

smart fortwo
S výnimkou 100-kusovej série prišiel Smart Fortwo do sériovej výrobe ako elektromobil až v druhej generácii | Zdroj: smart-emotion.de

Koncom roka 2020 materská spoločnosť Mercedes-Benz oznámila, že závod na výrobu Smartov v Hambachu bol predaný spoločnosti INEOS. Nový vlastník však pokračoval vo výrobe modelu Fortwo pre Smart až do konca. Zároveň však od polovice roka 2022 pomaly zvyšoval výrobu vlastného modelu.

Britský výrobca vyrába v závode spaľovacie vozidlá, ktoré sa veľmi podobajú na Land Rover Defender. Pre výrobný závod, ktorý vyrába od konca roka 2019 vyrába výlučne elektromobily, tak ide o určitý krok späť, ku ktorému ťažko nájsť obdoby.

smart #3
Nový Smart #3 sa vyrába v Číne | Zdroj: Smart

Mercedes totiž začlenil značku Smart do spoločného podniku s čínskym koncernom Geely ešte v roku 2019. Po ukončení výroby modelu Smart Fortwo tak úplne končí výroba Smartom v Európe, všetky nové Smarty bude vyrábať Geely. V súčasnosti má značka v ponuke elektrický crossover Smart #1 a z neho odvodené kupé Smart #3, ktoré majú s pôvodným Smartom spoločné len meno.

Mohlo by vás zaujímať:

Hoci trh napäto očakáva príchod nových lacných mestských elektromobilov, výrobcovia s ich výrobou skôr končia než expandujú. V priebehu posledného pol roka sme boli svedkami ukončenia výroby Volkswagenu e-Up!, ktorý vo výrobnom závode v Bratislave nahradila nová generácia vozidiel Volkswagen Passat a Škoda Superb, taktiež sa skončila aj výroba štýlovej Hondy e.

Rovnako ako v prípade Smartu sa tak stalo z dôvodu ekonomickej nerentabilnosti produkcie. Segment malých mestských autíčok trpí nízkymi maržami, zatiaľ čo cena vstupov a komplexnosť nových vozidiel sa sústavne zvyšuje.

Náš tip
Nový Renault 5 E-Tech electric: retro imidžovka od 25 000 eur!
4. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+