MojElektromobil

Automobilka Ineos patrí medzi najmladšie na trhu, svoj prvý model Grenadier uviedla len na jeseň 2022. Vozidlo, ktoré má byť duchovným nasledovníkom pôvodného hranatého off-roadu Land Rover Defender spred roku 2015 dostalo minulé leto aj svojho súrodenca v podobe pick-upu s dvojkabínou Quartermaster. Teraz prišiel na rad aj menší elektrický model, Ineos Fusilier 4×4. Tému priniesol portál electrek.

Off-road už nemusí byť len o veľkom a ťažkom spaľovacom motore, a to si uvedomujú aj v Ineose. Spaľovacie radové šesťvalce od BMW s pohonom na naftu či benzín, ktoré poznáme z modelov Grenadier a Quartermaster tak v prípade nového modelu išli stranou a primárnym zdrojom energie sa tu stáva elektrická energia.

Dojazd Ineos Fusilier sa dá predĺžiť

Okrem čisto elektrického BEV však výrobca ponúkne aj verziu s dodatočným malým benzínovým motorom, ktorý však slúži len ako predlžovač dojazdu, a nie ako pohonná jednotka. Ten má poháňať generátor na nabíjanie batérie vtedy, keď nie je k dispozícii možnosť externého nabíjania. Keďže všetky terénne vozidlá Ineos sú určené na intenzívne používanie v teréne, predlžovač dojazdu môže dávať zmysel najmä pre expedičných dobrodruhov.

Ineos Fusilier
Ineos Fusilier | Zdroj: Ineos

Spoločnosť Ineos Automotive však zatiaľ neposkytuje údaje o výkone týchto dvoch možností pohonu. Podrobnosti o systéme pohonu a termín uvedenia na trh majú byť potvrdené na jeseň 2024.

“Pri vývoji tohto vozidla sme rýchlo dospeli k záveru, že na to, aby sme sa posunuli smerom k dekarbonizácii, ale zároveň naďalej vyrábali autá, ktoré chcú zákazníci jazdiť, potrebujeme kombináciu technológií pohonu,”

Jim Ratcliffe, generálny riaditeľ spoločnosti Ineos

Ineos Fusilier sa vyvíja v spolupráci s výrobcom automobilov Magna Steyr (ktorý dlhoročne vyrába napríklad Mercedes-Benz G, alebo Jaguar I-Pace), ten bude model vyrábať vo svojej fabrike v rakúskom Grazi. Prvé dva modely – väčší Grenadier, a pick-up Quartermaster boli taktiež vyvinuté v spolupráci so spomínanou rakúskou firmou.

Mohlo by vás zaujímať:

Aj Land Rover plánuje v druhej polovici dekády uvedenie svojho elektrického Defendera. Ten by sa mal spolu s jeho spaľovacím súrodencom vyrábať rovnako vo výrobnom závode v Nitre. Pred pár rokmi sa objavili informácie aj o testovaní vodíkového pohonu v modeli Defender.

Komu by sa nechcelo čakať na elektrický off-road novej generácie, môže zvoliť osvedčenú klasiku. Renovátorská dielňa Everrati má vo svojej ponuke aj restomod verziu pôvodného hranatého off-roadu Land Rover Defender s elektrickým pohonom.

Náš tip
Tesla Cybertruck ako čistokrvný off-road? Práve prichádza na scénu!
1. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+