MojElektromobil

V západnej Európe sa čoraz častejšie objavujú veľmi zaujímavé prestavby novších aj starých vozidiel na elektrický pohon. Podľa niekoho je to v prípade veteránov svätokrádež, podľa iných spôsob, ako udržať automobilové ikony nielen pri živote, ale ich aj normálne používať na to, na čo boli pôvodne určené – na jazdenie.

Už, už sa zdalo, že starý Defender upadne do zabudnutia, no teraz to vyzerá, že jeho siluetu poháňanú elektromotorom na cestách uvidíme ešte pekne dlho.

Na tradičnom podujatí Concours of Elegance v britskom Hampton Court Palace (podujatie sa začína 3.9.2021) sa takto predstaví najnovší výtvor od špecialistu na prestavby, firmy Everrati. Bude ním kompletne zrenovované a prestavané vozidlo Land Rover Defender série IIA.

Darcovské vozidlo bolo kompletne odstrojené, kovové časti boli pozinkované a do jeho útrob sa namiesto spaľovacieho agregátu nasťahovali elektromotor a akumulátorová batéria – navrhnutá bola tak, aby sa jej tvarom nemuselo prispôsobovať šasi pôvodného vozidla.

Výkon elektromotora nie je pritom nijako závratný. Bavíme sa o hodnote 112 kW (výrobca uvádza výkon 150 k), čo je dvojnásobok oproti pôvodnej verzii. Elektrifikovaný Defender navyše ponúka krútiaci moment 300 Nm, pričom ten pôvodný mal hodnotu len 163 Nm. Dojazd vozidla so 60 kWh batériou je na úrovni 160 km.

Výrobca neuvádza presné technické riešenia, avšak podľa jeho informácií elektrický Defender disponuje aj „redukciou“ čo by mu spolu so sofistikovanou elektronikou malo pomôcť dosiahnuť veľmi slušné jazdné schopnosti v teréne.

 

Defender nie je jedinou prestavbou firmy Everrati, ako ukazuje aj video:

Zdroj: Everrati

2. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+