MojElektromobil

Požiare elektromobilov sú mimoriadne zriedkavé a v porovnaní so spaľovákmi horia oveľa menej často. Štatistiky hovoria, že zo 100 tisíc vozidiel zhorí približne 25 elektromobilov, ale až 1530 spaľovacích áut. Jediným problémom je to, že o požiaroch elektromobilov sa píše často, pretože to ľudí zaujíma. Keby sme mali písať o každom požiare spaľovacieho auta, pravdepodobne by sme ani nič iné nerobili.

Dodávka bola pripojená k nabíjačke, ale nenabíjala sa

Pozornosť upútal nedávny incident, ktorý sa stal v americkom Texase, kde vzbĺkli 3 elektrické dodávky Amazonu, Ten používa veľké množstvo týchto vozidiel vyrobených spoločnosťou Rivian, ktoré sa rozširujú do celých Spojených štátov. Na videu môžete vidieť veľké parkovisko s desiatkami týchto elektrických dodávok, niektoré z nich sa v tom čase nabíjali.

V ten deň bolo v Houstone naozaj teplo, maximá sa vyšplhali až na 38 stupňov celzia v tieni.  Video zverejnil majiteľ dronu, ktorý z diaľky uvidel stúpajúci kúdol čierneho dymu. Požiar dodávky sa rýchlo rozšíril aj na ďalšie dve, ktoré stáli hneď vedľa.

“O incidente vieme a vyšetrujeme situáciu. Nedošlo k žiadnym zraneniam. Momentálne zhromažďujeme informácie a ešte je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, čo požiať spôsobilo. Nehoda zasiahla niekoľko vozidiel a oheň sa rozšíril na okolité vozidlá. Konkrétne toto vozidlo bolo v tom čase zapojené do nabíjačky, no v čase incidentu sa nenabíjalo,” povedal hovorca Rivianu.

Požiar nevznikol v batérii, no rozšíril sa aj tam

Prvotné výsledky vyšetrovania ale hovoria, že iniciátorom incidentu nemala byť batéria. Vozidlo pravdepodobne začalo horieť niekde inde, no z videa je vidieť, že neskôr horela aj samotná batéria. Na mieste boli okamžite prijaté bezpečnostné opatrenia.

Mohlo by vás zaujímať:

Na videu môžete tiež vidieť hasičov, ktorí sa snažia uhasiť plamene. Horenie elektromobilu a hlavne jeho batérie je proces, ktorý je veľmi náročný na uhasenie. Viac informácií o tom, ako horí elektromobil a ako sa hasí, nájdete v článku Ako horí elektromobil? Slovenskí hasiči si vyskúšali jeho hasenie.

Skúsenosti s horením elektromobilov na Slovensku

To, že elektromobily horia menej často ako spaľovacie vozidlá, je jednoducho fakt. To ale neznamená, že horieť nemôžu vôbec. Tieto ojedinelé incidenty sú však extrémne sledovanou a diskutovanou záležitosťou. Posledný elektromobil horel na Slovensku v marci tohto roka a tiež pritiahol veľa pozornosti. Neskôr sa zistilo, že ho niekto úmyselne podpálil. Zaujímavé je, že oheň sa vôbec nedostal do jeho batérie, ktorá zostala nepoškodená. Viac o tejto téme nájdete v článku Elektromobil pri Miloslavove nakoniec niekto podpálil, polícia hľadá páchateľa.

Zdroj: YouTube / Third Coast Drone

K 31.12.2023 bolo na Slovensku evidovaných 10 273 elektromobilov. K tomuto dátumu boli u nás evidované 3 požiare elektromobilu. Štvrtým je prípad spomínaný vyššie, minimálne v dvoch prípadoch išlo o úmyselné podpálenie vozidiel.

Náš tip
Nabíjanie zadarmo skončilo. Nabíjacie stanice pri známom reťazci preberá partnerská sieť
7. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+