MojElektromobil

Keďže je elektromobilita na vzostupe aj u nás, je potrebné sa učiť novým veciam. To pochopili aj naši hasiči, ktorí usporiadali akciu za prítomnosti kolegov zo Slovinska, Českej republiky, Maďarska a Nemecka. Počas nej sa sa v modelovanej situácii chopili hasenia elektromobilu.

Pred pár dňami sa na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Galante organizoval test hasenia vysokonapäťových trakčných batérií a elektromobilu. Celé podujatie sledovalo a malo pod dohľadom hneď niekoľko odborníkov. Slovenskí hasiči si totiž pozvali aj kolegov hasičov zo Slovinska, Českej republiky, Maďarska a Nemecka, no pozvanie prijali aj naši študenti zo Slovenskej Technickej Univerzity. 

Pri testovaní upravili trakčných batérií ich upravili tak, aby ich mohli jednoducho zapáliť. Tie neskôr zapálili pomocou propán-butánového horáku. Počas ich horenia sa meralo uvoľňovanie tepla vo vzdialenosti 10 cm a 50 cm od batérie. Tieto vzdialenosti pomôžu určiť odstupové vzdialenosti pri požiare vozidla na elektrický pohon. Hasilo sa hasiacimi prístrojmi s dvomi látkami, a to Bonpet a Premix.

Okrem klasických hasiacich prístrojov sa rozhodli použiť aj vysokotlakové hasiace zariadenia a hasiace zariadenie Kobra. Aj keď už zistili základné poznatky o hasení elektromobilov, rovnako dôležité budú aj ďalšie výsledky z testovania odobratých vzoriek. Tie poslali hasiči na ďalší rozbor, aby sa zistili presné údaje o tom, aký dopad majú požiare elektromobilov na životné prostredie.

Naozaj horia viac elektromobily ako spaľováky alebo nás len strašia?

Určite ste sa v poslednej dobe stretli s názormi ako napríklad, že elektromobily by nemali parkovať v podzemných garážach kvôli prípadnému požiaru. Išlo o dosť rozširovanú správu na slovenskom Facebooku a zdieľalo ju mnoho používateľov. Pravda je však úplne iná. Pozrite si medzinárodnú štatistiku o tom, ktorý typ automobilov horí najčastejšie.

Počet požiarov na 100 000 predaných vozidiel:

Hybridy – 3 454,50 požiarov

Spaľovací motor – 1 529,90 požiarov

Elektromobil – 25,1 požiarov

Viac sa o tejto téme dočítate v tomto článku: Požiare elektromobilov, hybridov a spaľovacích áut: čo hovorí prax za rok 2021

Náš tip
Elektromobilom sa v Európe darí, najpredávanejšie modely sú obľúbenejšie ako spaľováky
11. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+