MojElektromobil

Rovnako ako v januári, aj február sa v Európe niesol v znamení mierneho rastu predaja elektromobilov. Aj keď na začiatku roka čísla stúpli len o pár percent, vo februári sa rast už viac stabilizoval. Nikoho pravdepodobne neprekvapí, že najpredávanejším elektromobilom sa znovu stala Tesla Model Y. Auto, ktoré postupne potápa všetky rekordy, sa zrejme z prvého miesta takýchto rebríčkov ešte dlho nepohne. Informuje o tom portál InsideEVs.

Tesla dominuje trhu

Za prvé dva mesiace roku 2023 bolo v Európe registrovaných viac ako 340 000 elektrických áut, čo predstavuje približne 8 % nárast oproti minulému roku. Za február to bolo 182 000 vozidiel, čo je až o 14 % viac ako vo februári 2022. Ani tieto čísla nie sú zatiaľ schopné prekonať predaje vozidiel na spaľovací pohon, ktoré stále tvoria cca. 80 % predaja.

Aspoň nie v globále. Vo vybraných krajinách ale elektromobily počas marca 2023 začali prekonávať predaje spaľovacích modelov. Príkladom je Spojené kráľovstvo, kde priečku najpredávanejšieho auta bez ohľadu na typ pohonu hrdo obsadzuje Tesla Model Y. Tento elektromobil sa v roku 2023 všeobecne teší obrovskej popularite, na čom sa podpísala hlavne cenová vojna, ktorú Tesla rozpútala hneď v úvode roka. Ako upozornil portál CleanTechnica, v Nórsku, kde elektromobily a plug-in hybridy počas marca 2023 tvorili až 91,1% z predaných vozidiel, si Tesla Model Y “uchmatla” až 38 % podiel.

Tesla Model Y Chorvatsko
Tesla Model Y | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tesla Model Y sa počtom 17000 registrácií aj vo februári 2023 stala najlepšie predávaných elektrických autom v Európe. Na ostatných priečkach sa tieto čísla už značne líšia. Na druhom mieste sa nachádza Volvo XC40 s 6100 registrovanými kusmi. Elektrické Volvo predbehlo Volkswagen ID.3 s 5382 kusmi na treťom mieste a ID.4 na štvrtom mieste s 5147 predanými kusmi, ktoré ani spolu nedosahujú na víťaza. Piatym najpredávanejším elektromobilom v Európe sa stal Fiat 500e.

Tesla je zodpovedná za 9 % z celkového predaja elektrických automobilov, zatiaľ čo ju doháňa značka Volkswagen s 8.3 %. Tento rok by sme mohli byť svedkami zaujímavej súťaže, keďže sa predpokladá, že Tesla tento rok vyprodukuje oveľa viac vozidiel.

Náš tip
Ak začneme viac používať elektromobily, nebudeme mať dosť elektriny | Mýty a fakty
8. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+