MojElektromobil

Reakcia na rastúce ceny surovín a problémy s logistikou kvôli vojne na Ukrajine na seba nenechala dlho čakať. Tesla po celom svete pristúpila k zvyšovaniu základných cien svojich elektromobilov. Prejaviť sa to stihlo už aj v konfigurátore vozidiel pre Slovensko.

V prípade elektromobilu Tesla Model 3 cena zatiaľ narástla o 2000 a 3000 € (v závislosti od verzie), no predpokladá sa, že v najbližšej dobe môže ísť hore ešte raz. Všetko závisí od ďalšieho vývoja na trhu, ako aj od toho, či pri úprave ceny pre Slovensko boli zohľadnené obidva kolá zdražovania, ktoré sa udiali za ostatný týždeň v zahraničí.

Tesla Model Y sa do konfigurátora pre Slovensko dostala začiatkom marca 2022. Vo verzii Tesla Model Y Long Range dorazila s predajnou cenou 51 990 €. Aktuálne je už drahšia o 1000 €, teda začína na 52 990 €. V prípade verzie Tesla Model Y Performance zatiaľ v prípade nášho trhu zmena nebola pozorovaná, no čoskoro sa to môže zmeniť.

Tesla Model Y je možné objednať už aj priamo cez slovenský konfigurátor

7.3.2022

Oficiálny konfigurátor elektromobilov Tesla pre Slovensko bol k 4. marcu 2022 rozšírený o SUV Tesla Model Y. Slováci si teda môžu objednať svoj elektromobil priamou cestou, no celé to má háčik, a nie tak celkom drobný.

Objednávky je síce možné vykonať priamo zo Slovenska, no stále je nutné vyriešiť otázku dodania, respektívne prebratia vozidla. Odovzdanie auta za bežných podmienok prebieha v holandskom Tilburgu, takže možnosťou je osobné prebratie alebo využitie zazmluvneného prepravcu, čo v obidvoch prípadoch predstavuje dodatočné náklady.

Z oficiálneho konfigurátora sme sa dozvedeli základné ceny ( bez DPH) pre Slovensko, a to pri obidvoch dostupných konfiguráciách:

  • Tesla Model Y Long Range – 51 990 €
  • Tesla Model Y Performance – 56 990 €

V obidvoch prípadoch sú ceny uvedené bez DPH, akejkoľvek doplnkovej výbavy či manipulačného poplatku vo výške 880€. Celkovo predajné ceny pre Slovensko nemusia byť nastavené práve lákavo a oplatiť sa môže skôr zakúpenie cez krajinu, kde má Tesla oficiálne zastúpenie.

Prípadne je možné využiť služby spoločností, ktoré majú s dovozom skúsenosti, príkladom je DriveTesla.sk. Ide o spoločnosť, ktorá ako prvá na Slovensko doviezla Tesla Model Y a tejto oblasti sa venuje dlhodobo. Situácia je trochu paradoxná, pretože s využitím takejto služby nakoniec človek zaplatí menej, ako keby si nový elektromobil objednal priamo. Viac sa o problematike nákupu Tesiel zo Slovenska sa dozviete v článku: Boli sme pri odovzdávaní prvých Tesiel objednaných cez slovenský konfigurátor.

Tesla Model Y

Tesla Model Y | Foto: Tesla


Aktualizácia 13. júla 2021

Len pred tromi dňami sme zistili, že SUV Tesla Model Y sa dá nakonfigurovať a objednať aj na európskych trhoch a príde k zákazníkom už o pár mesiacov. Automobilka ho nebude nateraz vyrábať pri Berlíne, pôjde o import z Číny. Vyzerá to tak, že prvé kusy prídu k európskym zákazníkom už koncom augusta. Pre náš dobre informovaný zdroj to potvrdila pobočka vo Viedni.

Slovenských fanúšikov zrejme poteší správa, že prvá Tesla Model Y sa pravdepodobne objaví aj na Slovensku už v tomto termíne, teda na konci augusta. Spoločnosť DriveTesla.sk ktorá si Model Y objednala ako jedna z prvých v Európe. Pôjde o verziu Long Range a na tomto elektromobile bude ponúkať aj zážitkové jazdy, pričom ako prvá na Slovensku mala aj sedan Tesla Model 3 ešte v roku 2019.

Pozrite si výrobu Model Y vo fabrike v Šanghaji:


Pôvodný článok 10. júla 2021

Tesla Model Y konfigurátor v Európe

Najskôr bude dodaný druhý variant long Range (september 2021), verzia Performance až začiatkom roka 2022. Verzia Long Range All Wheel Drive ponúka pohon všetkých kolies a dojazd 505 kilometrov (WLTP). Pýší sa aj 1 900 litrami úložného priestoru a vzduchovým HEPA filtrom. Ide o vozidlo s výbornou kombináciou výkonu a úžitku.

Tesla Model Y sa na českom trhu začína na cenovke 1 724 990 Kč, čo je v prepočte 66 882,60 eur. Výkonnejšiu verziu Performance si kúpite za 1 874 490 Kč (72 815,41 eur). Tá poteší akceleráciou z 0 – 100 km/h za 3,7 sekundy.

Pre európske trhy je zatiaľ dostupná len verzia s 5 sedadlami v interiéri, narozdiel od Severnej Ameriky, alebo Číny, kde Tesla ponúka aj sedemmiestnu verziu. Pre tieto trhy ponúka aj najlacnejšiu verziu Standard Range Plus, ktorá je schopná prejsť na jedno plné nabitie 393 kilometrov.

Tesla Model Y na Slovensku Ι Foto: Tesla / úprava redakcie
Tesla Model Y Ι Foto: Tesla / úprava redakcie

Prvé dodávky Made in China

Napriek tomu, že sa pri Berlíne buduje nová fabrika na výrobu Modelu Y pre európske trhy, v septembri ešte Tesla nebude dodávať autá vyrobené v Nemecku. Giga Berlin je takmer hotová, no má byrokratické problémy a spustenie výroby sa odkladá. Už dlhšie sa špekuluje o tom, že Model Y za začne dodávať na európske trhy ešte v roku 2021, no pôjde o importované vozidlá vyrobené v čínskej fabrike.

Tieto dohady pre redakciu Môjelektromobil.sk napokon potvrdil aj dobre informovaný zdroj z prostredia berlínskej fabriky Tesly. Nie je jasné, kedy začne táto fabrika vyrábať, čo môže mať vplyv aj na celoročné výrobné výsledky automobilky.

Tesla Model Y Performance (Foto: Tesla)
Tesla Model Y Performance (Foto: Tesla)

 

 

SUV Tesla Model Y

Model Y je čisto elektrické, stredne veľké SUV, ktoré je určené hlavne na maximálnu všestrannosť a bezpečnosť. Ponúka špičkový dojazd, vynikajúci výkon a najmodernejšie technológie známe z iných modelov značky Tesla. Napokom ide o „nafúknuteho“ brata sedanu Tesla Model 3, ktorý sa v Tesle vyrába na rovnakej montážnej linke.

Oproti Modelu 3 sa logicky vyznačuje vyšším posedom, čo vytvára lepší výhľad z každého sedadla vo vozidle a pocit vyššej bezpečnosti. Rovnako ako Model 3, ani Y nepotrebuje žiadne fyzické tlačidlá. Ponúka aj 15-palcový dotykový displej v interiéri na prístup k všetkým ovládacím prvkom vozidla.

Tesla Model Y v Európe (Zdroj: Tesla)
Tesla Model Y čský konfigurátor (Zdroj: Tesla)

Dizajn Modelu Y je veľmi špecifický a nemusí vyhovieť každému. Tesla dala veľký dôraz na maximálnu aerodynamiku namiesto agresívnych tvarov. Technológia batérie je prispôsobená tak, aby sa energia plytvala vysoko efektívne a zvýšil sa tak aj dojazd, čomu pomáha aj tepelné čerpadlo.

Ako všetky Tesly, aj Model Y sa bude časom zlepšovať, a to vďaka pravidelným OTA (over-the-air) aktualizáciám. OTA aktualizáciami už disponujú aj ďalšie elektromobily, napríklad Ford Mustang Mach-E alebo Polestar 2.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

16. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+