MojElektromobil

Posledná úprava cien prebehla v polovici januára 2024.

Tesla ceny svojich elektromobilov v priebehu roka občas upravuje. Väčšinou ide o mierne zmeny na úrovni 1000 alebo 2000 €, ktoré sú reakciou na fluktuáciu trhu či aktuálne náklady na výrobné suroviny. Napriek tomu sa Tesla v dlhodobom časovom horizonte snaží ceny svojich elektromobilov dole. Aplikuje pritom základný princíp ponúkať čo najviac za čo najlepšiu cenu. To znamená, že modely postupne vylepšuje, napríklad po stránke dojazdu, no pritom sa snaží nezvyšovať ich predajnú cenu.

Cena Tesla Model Y pre Slovensko našu pozornosť pritiahla v marci 2022, kedy došlo k zmenám v online konfigurátore. Tesla vtedy po celom svete zvyšovala ceny primárne z dôvodu rastúcich nákladov na výrobné suroviny. Cena Tesla Model Y z marca 2022 pri jednotlivých verziách vyzerala nasledovne:

  • Tesla Model Y Long Range – 52 990 €
  • Tesla Model Y Performance – 56 990 €

Vo všetkých prípadoch je to cena Tesla Model Y zo slovenského konfigurátora, čo znamená, že je uvádzaná bez DPH. Dnes už tieto čísla vôbec neplatia. Poriadnym prekvapením bol totiž začiatok roka 2023, kedy došlo k výraznému osekaniu cien, ktorých sa Tesla odvtedy prakticky drží. Viac informácií o pozadí tejto zmeny nájdete v samostatnom článku.

Aktuálna cena Tesla Model Y pre Slovensko

Cena Tesla Model Y sa skutočne výrazne zmenila aj konfigurátore pre Slovensko. Takto vyzerala k 4. januáru 2024 pre jednotlivé verzie Tesla Model Y:

  • Tesla Model Y – 39 990 €
  • Tesla Model Y Long Range – 44 990 €
  • Tesla Model Y Performance – 50 990 €

Toto zníženie ceny je skutočne markantné a v porovnaní s cenami z marca 2022 zaplatíte v prípade verzie Tesla Model Y Long Range až o 8000 € menej! Najvyššia verzia Tesla Model Y Performance je dnes lacnejšia o 6000 €.

Cena Tesla Model Y prešla ďalšou úpravou v polovici januára 2024. Ide o pomerne veľké prekvapenie. Úprava cien je totiž dosť výrazná a zatiaľ nie je presne známe prečo k nemu došlo. Nateraz sa špekuluje, že zlacňovanie by mohlo súvisieť s prípravami nového faceliftu Modelu Y “Juniper”. Pred pár dňami sa objavili údajné “špionážne” fotografie pripravovanej novinky a zníženie cien existujúcich modelov s cieľom ich vypredania by preto dávalo zmysel. Bez ohľadu na to, aký je dôvod aktuálnej úpravy, tak vyzerá cena Tesla Model Y k 17.1.2024.

  • Tesla Model Y – 35 990 € (-4000 € oproti začiatku roka 2024)
  • Tesla Model Y Long Range – 41 990 € (-3000 € oproti začiatku roka 2024)
  • Tesla Model Y Performance – 47 490 € (-3500 € oproti začiatku roka 2024)

Pripomíname, že ide o ceny bez DPH, manipulačného a dovozného poplatku.

SUV Tesla Model Y

Model Y je čisto elektrické, stredne veľké SUV, ktoré je určené hlavne na maximálnu všestrannosť a bezpečnosť. Ponúka špičkový dojazd, vynikajúci výkon a najmodernejšie technológie známe z iných modelov značky Tesla. Napokom ide o “nafúknuteho” brata sedanu Tesla Model 3, ktorý sa v Tesle vyrába na rovnakej montážnej linke.

Oproti Modelu 3 sa logicky vyznačuje vyšším posedom, čo vytvára lepší výhľad z každého sedadla vo vozidle a pocit vyššej bezpečnosti. Rovnako ako Model 3, ani Y nepotrebuje žiadne fyzické tlačidlá. Ponúka aj 15-palcový dotykový displej v interiéri na prístup k všetkým ovládacím prvkom vozidla.

Tesla Model Y v Európe (Zdroj: Tesla)
Tesla Model Y čský konfigurátor (Zdroj: Tesla)

Dizajn Modelu Y je veľmi špecifický a nemusí vyhovieť každému. Tesla dala veľký dôraz na maximálnu aerodynamiku namiesto agresívnych tvarov. Technológia batérie je prispôsobená tak, aby sa energia plytvala vysoko efektívne a zvýšil sa tak aj dojazd, čomu pomáha aj tepelné čerpadlo.

Ako všetky Tesly, aj Model Y sa bude časom zlepšovať, a to vďaka pravidelným OTA (over-the-air) aktualizáciám. OTA aktualizáciami už disponujú aj ďalšie elektromobily, napríklad Ford Mustang Mach-E alebo Polestar 2.

Tesla Model Y je od marca 2022 možné objednať priamo cez slovenský konfigurátor

Oficiálny konfigurátor elektromobilov Tesla pre Slovensko bol k 4. marcu 2022 rozšírený o SUV Tesla Model Y. Slováci si teda môžu objednať svoj elektromobil priamou cestou, no celé to má háčik, a nie tak celkom drobný.

Objednávky je síce možné vykonať priamo zo Slovenska, no stále je nutné vyriešiť otázku dodania, respektívne prebratia vozidla. Odovzdanie auta za bežných podmienok prebieha v holandskom Tilburgu, takže možnosťou je osobné prebratie alebo využitie zazmluvneného prepravcu, čo v obidvoch prípadoch predstavuje dodatočné náklady.

Ceny uvedené bez DPH, akejkoľvek doplnkovej výbavy či manipulačného poplatku vo výške 880€. Celkovo predajné ceny pre Slovensko nemusia byť nastavené práve lákavo a oplatiť sa môže skôr zakúpenie cez krajinu, kde má Tesla oficiálne zastúpenie.

Prípadne je možné využiť služby spoločností, ktoré majú s dovozom skúsenosti, príkladom je DriveTesla.sk. Ide o spoločnosť, ktorá ako prvá na Slovensko doviezla Tesla Model Y a tejto oblasti sa venuje dlhodobo. Situácia je trochu paradoxná, pretože s využitím takejto služby nakoniec človek zaplatí menej, ako keby si nový elektromobil objednal priamo. Viac sa o problematike nákupu Tesiel zo Slovenska sa dozviete v článku: Boli sme pri odovzdávaní prvých Tesiel objednaných cez slovenský konfigurátor.

Chcete si kúpiť alebo vyskúšať Teslu?

Na Slovensku máme viacero firiem, ktoré sa zameriavajú na elektromobily značky Tesla a celý proces objednania, kontroly, nákupu a všetkého ďalšieho vedia vybaviť za vás, dokonca v konečnom dôsledku získate aj lepšiu nákupnú cenu. Dve kľúčové pre prípadných záujemcov sú DriveTesla.sk.sk (pomoc s nákupom, dovozom a všetkým okolo) a NaTesle.sk (testovacie jazdy), ak si chcete dopredu vyskúšať, či je Tesla skutočne tým pravým.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

17. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+