MojElektromobil

Tesla otvorila konfigurátor a možnosť objednania pre Model Y v Európe, prvý kus bude pravdepodobne na Slovensku už koncom augusta. Prvým zákazníkom to potvrdila pobočka Tesly v Rakúsku.


Aktualizácia 13. júla 2021

Len pred tromi dňami sme zistili, že SUV Tesla Model Y sa dá nakonfigurovať a objednať aj na európskych trhoch a príde k zákazníkom už o pár mesiacov. Automobilka ho nebude nateraz vyrábať pri Berlíne, pôjde o import z Číny. Vyzerá to tak, že prvé kusy prídu k európskym zákazníkom už koncom augusta. Pre náš dobre informovaný zdroj to potvrdila pobočka vo Viedni.

Slovenských fanúšikov zrejme poteší správa, že prvá Tesla Model Y sa pravdepodobne objaví aj na Slovensku už v tomto termíne, teda na konci augusta. Spoločnosť DriveTesla.sk ktorá si Model Y objednala ako jedna z prvých v Európe. Pôjde o verziu Long Range a na tomto elektromobile bude ponúkať aj zážitkové jazdy, pričom ako prvá na Slovensku mala aj sedan Tesla Model 3 ešte v roku 2019.

Pozrite si výrobu Model Y vo fabrike v Šanghaji:


Pôvodný článok 10. júla 2021

Tesla Model Y konfigurátor v Európe

Najskôr bude dodaný druhý variant long Range (september 2021), verzia Performance až začiatkom roka 2022. Verzia Long Range All Wheel Drive ponúka pohon všetkých kolies a dojazd 505 kilometrov (WLTP). Pýší sa aj 1 900 litrami úložného priestoru a vzduchovým HEPA filtrom. Ide o vozidlo s výbornou kombináciou výkonu a úžitku.

Tesla Model Y sa na českom trhu začína na cenovke 1 724 990 Kč, čo je v prepočte 66 882,60 eur. Výkonnejšiu verziu Performance si kúpite za 1 874 490 Kč (72 815,41 eur). Tá poteší akceleráciou z 0 – 100 km/h za 3,7 sekundy.

Pre európske trhy je zatiaľ dostupná len verzia s 5 sedadlami v interiéri, narozdiel od Severnej Ameriky, alebo Číny, kde Tesla ponúka aj sedemmiestnu verziu. Pre tieto trhy ponúka aj najlacnejšiu verziu Standard Range Plus, ktorá ponúka je schopná prejsť na jedno plné nabitie 393 kilometrov.

Tesla Model Y na Slovensku Ι Foto: Tesla / úprava redakcie
Tesla Model Y Ι Foto: Tesla / úprava redakcie

Prvé dodávky Made in China

Napriek tomu, že sa pri Berlíne buduje nová fabrika na výrobu Modelu Y pre európske trhy, v septembri ešte Tesla nebude dodávať autá vyrobené v Nemecku. Giga Berlin je takmer hotová, no má byrokratické problémy a spustenie výroby sa odkladá. Už dlhšie sa špekuluje o tom, že Model Y za začne dodávať na európske trhy ešte v roku 2021, no pôjde o importované vozidlá vyrobené v čínskej fabrike.

Tieto dohady pre redakciu Môjelektromobil.sk napokon potvrdil aj dobre informovaný zdroj z prostredia berlínskej fabriky Tesly. Nie je jasné, kedy začne táto fabrika vyrábať, čo môže mať vplyv aj na celoročné výrobné výsledky automobilky.

Tesla Model Y Performance (Foto: Tesla)
Tesla Model Y Performance (Foto: Tesla)

 

 

SUV Tesla Model Y

Model Y je čisto elektrické, stredne veľké SUV, ktoré je určené hlavne na maximálnu všestrannosť a bezpečnosť. Ponúka špičkový dojazd, vynikajúci výkon a najmodernejšie technológie známe z iných modelov značky Tesla. Napokom ide o „nafúknuteho“ brata sedanu Tesla Model 3, ktorý sa v Tesle vyrába na rovnakej montážnej linke.

Oproti Modelu 3 sa logicky vyznačuje vyšším posedom, čo vytvára lepší výhľad z každého sedadla vo vozidle a pocit vyššej bezpečnosti. Rovnako ako Model 3, ani Y nepotrebuje žiadne fyzické tlačidlá. Ponúka aj 15-palcový dotykový displej v interiéri na prístup k všetkým ovládacím prvkom vozidla.

Tesla Model Y v Európe (Zdroj: Tesla)
Tesla Model Y čský konfigurátor (Zdroj: Tesla)

Dizajn Modelu Y je veľmi špecifický a nemusí vyhovieť každému. Tesla dala veľký dôraz na maximálnu aerodynamiku namiesto agresívnych tvarov. Technológia batérie je prispôsobená tak, aby sa energia plytvala vysoko efektívne a zvýšil sa tak aj dojazd, čomu pomáha aj tepelné čerpadlo.

Ako všetky Tesly, aj Model Y sa bude časom zlepšovať, a to vďaka pravidelným OTA (over-the-air) aktualizáciám. OTA aktualizáciami už disponujú aj ďalšie elektromobily, napríklad Ford Mustang Mach-E alebo Polestar 2.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

13. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+