MojElektromobil

Tesla začala plošne znižovať ceny niektorých svojich modelov aj o 23 %. Zlacňovane sa dotklo trhov v USA, Ázii ale aj v Európe. V USA to môže byť spojené s úmyslom využitia daňového kreditu 7 500 dolárov, ktorý môžu americký zákazníci využiť, píše TheAutoPian.

Celkovo je Tesla lacnejšia aj na trhoch v Nemecku či Ázii. V Nemecku zlacneli Tesla Model 3 aj Tesla Model Y. Zľavy sa v závislosti od prevedenia pohybujú od 1 % po 17 %. V Ázii sme sa dočkali zlacňovania už minulý týždeň, čo znamenalo výraznejšie zvýšenie predajov a posilnenie trhovej pozície.

V Tesle využívajú neúplnosť zákona v USA na nakopnutie predajov

Daňová úľava na nákup elektrických vozidiel v USA bola spočiatku limitovaná na 200 000 vozidiel od jedného výrobcu. To sa neskôr zmenilo a tento limit bol zrušený. Zmenili sa však požiadavky na výrobcov, ktoré je potrebné na uplatnenie bonusu splniť.

Diskusia o presnom výklade zákona stále prebieha, a preto konečné rozhodnutie o všetkých aspektoch bude známe až 31. marca. Bonus si už vak môžete uplatniť od začiatku januára, na čo v Tesle zareagovali znížením cien.

Tesla Model x
Tesla Model X | Zdroj: Tesla

Zákazníci musia momentálne pre uplatnenie bonusu spĺňať napríklad podmienku nižších príjmov. Ak si ho chcú uplatniť, nesmie ich ročný príjem presahovať 150 000 $, alebo ak žijú s partnerom tak dokopy 300 000 $. Rovnako daňový bonus ovplyvňuje aj cena vozidla. Tá pri obyčajných vozidlách nesmie presiahnuť viac ako 55 000 $, a tiež pri SUV je hranica stanovená na 80 000 $.

Ešte včera bola na oficiálnych stránkach (v USA) cena Modelu 3 Performance 63 900 $, čo by znamenalo nemožnosť uplatnenia bonusu. Dnes už nájdeme Model 3 Performance za 53 990 $, čo by znamenalo, pri splnení všetkých potrebných podmienok, zlacnenie až na 46 490 $.

Model 3 cena
Tesla Model 3 | Zdroj: Tesla

Základný Model 3 bol cenovo znížený na 43 990 $, čo by znamenalo po uplatnení bonusu cenovku vo výške 36 490 $. Zlacnel aj Model Y Long Range, ktorého cena sa zníži z 65 990 $ na 52 990 $.

Rovnako výraznú zmenu cenovky dostala aj Tesla Model Y Performance, ktorej cena je momentálne až na úrovni 56 990 $. To ju zatiaľ však nezaraďuje do kategórie vozidiel, na ktoré je možné si uplatniť bonus.

Zlacnenie môže posilniť trhovú pozíciu Tesly

Predpokladá sa, že aj toto je jeden z nástrojov, ktorými chcú v Tesle zlepšiť celkové predaje na vybraných trhoch. V poslednej dobe začala strácať svoj trhový podiel, najmä kvôli konkurencii v podaní značiek Ford, Kia alebo Volvo.

Len v USA sa zmenil trhový podiel Tesly z 79 % v roku 2020, až na 65 % v treťom kvartáli minulého roka. Spoločnosť predpokladá, že do roku 2025 klesne jej trhový podiel na 20 % (v USA). Približne rovnaký osud čaká Teslu aj v Číne, kde sa jej predaje taktiež medziročne znížili. Pozadie celej situácie objasňuje Jaroslav Kapšo zo spoločnosti DriveTesla.sk:

“Tesla znížila ceny v USA aj v Európe, čo je pomerne nečakaný ťah, pretože posledné roky ceny len dvíhali. Je to prekvapením aj z toho dôvodu, že napriek optimistickým termínom dodania už o mesiac, či dva, je realita okolo 6 mesiacov. Je to stále lepšie ako pri iných značkách, ale určite neplatí, že by Tesla mala plné sklady, ako sa niekde píše.

Celkom zamiešala karty aj v jednotlivých krajinách EÚ a v porovnaní cien medzi nimi. Postupy a ceny, ktoré platili pred mesiacom, už neplatia a ceny sú celkom iné vo všetkých krajinách. Tesla nám potvrdila, že aj pri súčasných objednávkach bude postupne upravovať ceny na tie aktuálne. Niektorým našim klientom už prišiel mail, že ceny boli upravené a ich auto bude dodané za aktuálne, čiže nižšie ceny. Kúpiť Teslu sa dnes oplatí viac, ako kedykoľvek predtým, súčasné automobilky aktuálne nemajú šancu konkurovať.

Stále však platí, že je dobré poradiť sa s nami pred kúpou a objednávkou, vieme ušetriť množstvo stresu, času aj peňazí, keďže v rámci konfigurátora a krajín sú rôzne dane a poplatky a zdanlivo najlacnejšia konfigurácia sa môže predražiť.”

Jaroslav Kapšo, DriveTesla.sk

Doplnené: Ako sa ukázalo, Tesla bude existujúce objednávky upravovať so zohľadnením nových cien. Na túto skutočnosť začala zákazníkov upozorňovať priamo prostredníctvom e-mailu. Zmena ceny na objednávke má prebehnúť do 48 hodín.

Foto: Michal Chabada

Náš tip
Tesla Model Y a Model S skončili na vrchole testu bezpečnosti Euro NCAP
13. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+