MojElektromobil

Ford v Európe už dlhší čas bojuje s poklesom predaja svojich áut. Firma sa s týmto problémom rozhodla bojovať po príklade ostatných automobiliek. Už v marci oznámili, že v budúcnosti tu plánujú predávať iba čisto elektrické vozidlá. Oznamy z ostatných mesiacov postupne prinášali správy, že z európskeho trhu sa postupne vytratia modely Fiesta, Mondeo a Focus.

Automobilka prestala prijímať objednávky. Napríklad také Mondeo z trhu efektívne vytlačili populárne SUV a Ford sa rozhodol, že s novou generáciou sa sústredí radšej na čínsky trh. Tri známe klasiky tak má počas najbližších rokov v Európe nahradiť až sedem nových elektrických áut, tri osobné a štyri komerčné. Informoval o tom electrek.

Tranzícia do elektrickej budúcnosti v Európe

Zatiaľ čo v USA Ford boduje svojím populárnym modelom F-150 a Mustangami, u nás to až tak perfektne nevychádzalo. Pre schopnejší prechod na európsky trh sa preto už v roku 2020 Ford spojil s Volkswagenom, aby dodali novým autám viac globálnejší pocit. Tie doterajšie boli totiž orientované skôr americky. Spolupráca vyústila k dohode o používaní VW platformy MEB. Predpokladá sa, že spomínané nové modely budú automaticky využívať práve tento systém.

Ford taktiež investoval rovno až 2 miliardy USD do svojho hlavného závodu v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, skadiaľ doteraz vychádzali napr. aj modely Fiesta. Plán je vyprodukovať v Európe v najbližších šiestich rokoch až 1.2 milióna vozidiel. Už v roku 2023 by mali predstaviť doposiaľ neznáme vozidlo strednej veľkosti, ktoré bolo mierne poodhalené pri príležitosti nedávneho oznamu. Môžete ho čiastočne vidieť vyššie na obrázku. O rok neskôr by už mal byť tento športový cross-over dostupný na európskom trhu.

Náš tip
Batérie z elektromobilov sa nedajú poriadne recyklovať | Mýty a fakty
20. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+