MojElektromobil

Sony Honda Mobility, firma zložená z dvoch Japonských gigantov Sony a Honda, predstavila svoje nové vozidlo. Dostalo názov Afeela a (oficiálne) predstavené bolo na CES 2023 v Las Vegas, informuje Insideevs.

Sony prišlo s prvým svojim konceptom elektrického vozidla už v roku 2020. Vyzeralo to sľubne, no nie každý veril, že tento koncept dotiahnu do konca.

Špecifikácie nového elektromobilu

Oproti ostatným rokom sme sa nedozvedeli zo špecifikácií nové. Ak budeme predpokladať že platia údaje z predchádzajúcich rokov, Afeela bude mať výkon 400 kW (536 konských síl). Dokáže zrýchliť z 0 na 100 za 4.8 sekundy a maximálnu rýchlosť bude mať na úrovni 240 km/h. O veľkosti batérie zatiaľ nič nevieme, preto nechceme zbytočne špekulovať.

Oproti konceptu z predchádzajúcich rokov má narásť počet senzorov. Spomínaných 40 sa má zvýšiť na 45, ktoré bude mať plne na starosti firma Sony. Tá sa tiež postará aj o celý infotainment, ktorý bude špeciálne upravený pre plnohodnotný zážitok posádky.

sony honda afeela senzory
Afeela bude mať až 45 senzorov | Zdroj: Electrek

Spoločnosť verí, že jej softvér bude lepší ako u konkurencie, pretože už majú dlhoročné skúsenosti s výrobou zariadení ako Playstation. Teraz im len stačí nakonfigurovať ho tak, aby sa prispôsobil požiadavkám elektromobilu. Pridanie možnosti gamingu sa stáva trendom pri najnovších elektromobiloch. Len nedávno sme vás informovali o spolupráci medzi Teslou a Steamom, ale aj o spolupráci firmy NVIDIA s tromi výrobcami elektromobilov.

Sony nadviazalo spoluprácu aj s výrobcom čipsetov Snapdragon, Qualcommom. Sľubujú si, že táto spolupráca posunie zážitok z hrania hier na úplne inú úroveň. Hráči si tak budú môcť zahrať tie graficky najnáročnejšie hry, ktoré boli doteraz vymyslené.

sony-honda-mobility-afeela-prototype (1)
Vo vnútri nájdeme tie najmodernejšie technológie | Zdroj: Insideevs

Zaujímavosťou tejto spolupráce (medzi Sony a Hondou) je aj fakt, že väčšie zisky budú inkasovať práve v Sony, a nie v etablovanej automobilke. Očakáva sa, že obaja sa budú pri príchode Afeely na trh dopĺňať. V Sony sa zamerajú hlavne na elektroniku a softvér, v Honde zas na výrobu a distribúciu.

Dostupnosť a cena elektromobilu Afeela

Podľa informácií, ktoré poskytla spoločnosť Sony Honda Mobility na evente CES, predobjednávky sa v USA spustia v prvej polovici roku 2025. Prvé zásielky môžu zákazníci očakávať už na jar roku 2026. Termíny pre náš Európsky, ale ani iné trhy zatiaľ neboli oznámené.

Čo sa týka ceny elektromobilu, bližšie informácie zatiaľ fanúšikom neposkytli, budeme si tak musieť ešte počkať.

Náš tip
Tesla opäť hľadá nové lokality pre Supercharger. Bojuje aj Slovensko
6. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+