MojElektromobil

O tom, že Sony si namáča nohy v segmente elektromobily sa hovorí už poriadne dlho. Nejde o žiadne tajomstvo, technologický líder známy hlavne hernými konzolami, televízormi a smartfónmi o svojich ambíciách hovorí celkom otvorene a svoju víziu už opakovane prezentoval na technologickom veľtrhu CES. Najnovšie sa objavilo niekoľko záberov, ktoré zachytávajú prototyp elektromobilu Sony priamo na maďarských cestách. Na túto skutočnosť upozornil portál Villanyautosok.

Akékoľvek podrobnosti nateraz chýbajú. K dispozícii máme len sériu fotiek, ktorú zhotovil Ariel Hartung a informáciu, že na nabíjanie batérie prototypu Sony VIsion S je využívaný konektor typu CHAdeMO. Elektromobil Sony Vision-S (01) prechádza testovaním v reálnej premávke už viac ako rok. Prototyp je prirodzene zahalený do tradičnej kamufláže, ktorá ukazuje jeho základné krivky, no skrýva detaily.

Posledné informácie hovorili, že auto je vybavené dvojicou elektromotorov s kombinovaným výkonom 400 kW, teda 536 konských síl. Maximálna rýchlosť má byť 240 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 4,8 sekundy. Detaily o možnom dojazde či kapacite batérie zatiaľ chýbajú.

Foto: Ariel Hartung
Foto: Ariel Hartung
Foto: Ariel Hartung
Foto: Ariel Hartung

Sony a Honda spájajú sily. Spoločne chcú vyrábať elektromobily

7. marca 2022

SonyHonda plánujú spoločnú budúcnosť. Prvých elektromobilov v podaní Sony a Honda by sme sa mali dočkať v priebehu roka 2025. Bližšie informácie priniesol portál TheVerge.

Majú Sony a Hondy spoločnú budúcnosť?

O plánoch spoločnosti Sony v oblasti elektromobility sme už písali. Teraz sa však dozvedáme, že Sony spoločne s Hondou zakladajú novú spoločnosť, kde spoja svoje silné stránky. Spoločnosť bude navrhovať a predávať nové elektrické vozidlá. Obidva zapojené subjekty už pristúpili k podpisu memoranda o porozumení, v ktorom je uvedený ich zámer. Zatiaľ vieme toľko, že v dohľadnej dobe môžeme očakávať príchod úplne novej spoločnosti. Tá by mala vzniknúť tento rok, pričom prvý elektromobil by mala na trh priniesť v roku 2025.

Hondou bude pre novú spoločnosť dodaný dizajn, vývoj, a predaj vozidla. Sony má následne na starosti vývoj platformy služieb mobility. Hlavným cieľom tohto spoločenstva je skombinovanie odborných znalostí Hondy v oblasti výroby a marketingu automobilov so schopnosťou spoločnosti Sony v oblasti obrazových snímačov, telekomunikácií a zábavy.

Aj takto by mohla vyzerať spolupráca Sony a Honda. zdroj: theverge

Partnerstvo Sony a Honda by malo priniesť inovácie  rôznych oblastiach

Sony sa za svoj cieľ dáva v prvom rade naplniť svet emóciami prostredníctvom sily kreativity a technológií. Generálny riaditeľ spoločnosti Sony Kenichiro Yoshida vo svojom vyhlásení uviedol, že prostredníctvom spoločenstva so spoločnosťou Honda ide o strategický krok. Honda ponúka rozsiahle globálne skúsenosti a úspechy v automobilovom priemysle, pričom v súčasnosti pokračuje v revolučných pokrokoch nielen v tejto oblasti. Sony má v úmysle stavať na svojej vízií a urobiť priestor mobility emocionálnejším. Zároveň by sa malo na základe tohto spojenectva prispieť k rozvoju oblasti bezpečnosti, zábavy a prispôsobivosti.

Hlavným cieľom novej spoločnosti pritom bude stáť v popredí inovácií, evolúcie a rozširovania mobility na celom svete. Dosiahnuť to má tým, že zaujme široký a ambiciózny prístup k vytváraniu hodnôt, ktoré by presiahli očakávania a predstavy zákazníkov. Podľa generálneho riaditeľa Hondy Toshihira Miba by sa to malo dostihnúť takým spôsobom, že sa využije predovšetkým špičková technológia a know-how spoločnosti Honda vo vzťahu k životnému prostrediu a bezpečnosti. Zároveň by malo dôjsť ku aktívnemu zosúladeniu oboch spolupracujúcich spoločností. Táto nová spoločnosť by mala spojiť silné stránky oboch spoločností, čo by jej malo zabezpečiť popredné miesta v oblasti elektromobility.

Sony chce zaujať masy Zdroj: Sony

Ohlasy boli už aj v minulosti

Sony už dlhšie signalizuje, že má v pláne vstúpiť na trh so svojim elektromobilom. Vytvorenie partnerstva s Hondou by sa dalo považovať za prvý krok k prieniku do tohto priemyslu. Ako ste sa mohli dočítať aj na našej stránke, na veľtrhu CES 2020 Sony predviedla elektrický koncepčný automobil s názvom Vision -S. Na veľtrhu CES 2022 bolo na tento koncept naviazané modelom Vision S 02. Práve na tomto veľtrhu spoločnosť Sony oznámila svoj zámer vytvorenie prevádzkovej spoločnosti s názvom Sony Mobility. Práve nové partnerstvo s Hondou však robí túto myšlienku spornou.

18. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+