MojElektromobil

Nový generálny riaditeľ automobilky Honda, Toshihiro Mibe, verejne predstavil ambície na najbližšie desaťročia. Nebude asi veľkým prekvapením, že v produkcii Hondy na sile začne naberať elektrifikácia, až kým nakoniec nezíska absolútne dominantné postavenie. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Plná elektrifikácia do roku 2040

Zaujímavé na plánoch Hondy je to, že priestor dostanú batériové elektrické autá, ale aj vozidlá na vodíkový pohon. Spoločnosť plánuje postupne zvyšovať svoju produkciu v obidvoch oblastiach. 

Do roku 2030 majú batériové elektromobily a vodíkové autá predstavovať 40% z celkových predajov na všetkých hlavných trhoch. V horizonte nasledujúcich piatich rokov má tento podiel narásť na celých 80%, stále však len na najhlavnejších trhoch. 

Posledná časť plánovanej transformácie Hondy má prebehnúť do roku 2040. Vtedy už bude 100% celosvetových predajov pokrytých práve batériovými elektromobilmi a vodíkovými autami.

Foto: InsideEVs.com

Každý trh s trochu iným plánom

Pre každý trh má Honda pripravený špecifický plán ako chce pristúpiť k prechodu na elektromobilitu. 

V Severnej Amerike chce 100% elektrifikáciu dosiahnuť vďaka spojenectvu s General Motors. Táto aliancia má už čoskoro priniesť dvojicu elektrických vozidiel postavených na batériovej technológii Ultium. Jeden model bude uvedený pod značkou Honda, druhý Acura. Oficiálne sa do predaja dostanú v roku 2024.

Ďalším kľúčovým kúskom skladačky je nová platforma e:Architecture vytvorená pre elektrické vozidlá. Prvé modely, ktoré na nej budú postavené, vraj uvidíme v druhej polovici tohto desaťročia.

V Číne zase Honda plánuje v horizonte najbližších piatich rokov uviesť celkovo 10 nových elektrických vozidiel zo svojej stajne. Ako prvý svetlo sveta uzrie model Honda SUV e. Dôjsť k tomu má na jar 2022. Honda okrem toho hovorí o posilnení spolupráce so spoločnosťou CATL, ktorá bude kľúčovým dodávateľom batérií. 

Plány pre japonský trh začnú na obrátkach naberať v roku 2024 s uvedením elektrického modelu pre segment “K-car”. Pokračovať to bude postupnou elektrifikáciou mini áut a posilnením pozície pre autonómne elektrické vozidlá Cruise Origin.

Elektrifikácia bude na japonskom trhu prebiehať pomalšie, no aj v tomto prípade sa má ukončiť v roku 2040 s absolútnou dominanciou – každé predané auto bude poháňať vodík alebo elektrina.

Foto: InsideEVs.com

Nové batérie, skútre aj motorky

Honda v rámci prezentácie dlhodobých plánov z oblasti elektrifikácie prezrádza aj to, že intenzívne pracuje na vývoji prevratných batérií s pevným elektrolytom (solid-state batérie). Vzniknúť tak má nová generácia batérií s vysokou kapacitou a nízkou cenou. Technológia má byť reálne nasadená vo vozidlách druhej polovice tohto desaťročia.

Počíta sa aj s posilnením segmentu elektrických skútrov a motocyklov. Väčší priestor dostane technológia na okamžitú výmenu batérií namiesto ich nabíjania, no pripravených je aj viacero nových elektrických modelov.

Popri kúskoch ako BENLY e:, GYRO e: a GYRO CANOPY e: bude predstavená aj trojica ďalších elektrických modelov pre osobné používanie. Neskôr budú predstavené aj produkty z oblasti “zábavy”, čo podľa všetkého vyzerá na výkonnejšie športové motorky.

Foto: InsideEVs.com

Nezabúda ani na vodík

Honda sa nechala počuť, že vo svojej budúcnosti má priestor aj pre vodík. Presné plány si zatiaľ necháva pre seba, no hovorí, že počíta s postupnou popularizáciou tejto formy obnoviteľného zdroja energie. Pracovať bude na znižovaní ceny vodíkovej technológie a rozšírení riešení, ktoré ju využívajú. Od vodíkových áut, cez komerčné nákladné autá až po stacionárne a prenosné zásobníky energie.

Náš tip
Hyperion XP-1, vodíkový superšport s dojazdom 1600 kilometrov, sa dostal na cesty v Las Vegas
26. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+