MojElektromobil

Na cesty v Las Vegas sa dostal vodíkový superšport Hyperion XP-1 s ohromnými parametrami. Firma totiž láka na hodnoty ako dojazd 1600 kilometrov či výkon 1500 koní. Do predaja sa však dostane najskôr budúci rok.

Vodíkové autá sa stále objavujú u rôznych výrobcov. V drvivej väčšine ide skôr o prototypy a nie plnohodnotné vozidlá vhodné na sériovú výrobu. Zopár sériovo dostupných áut síce taktiež na trhu je, avšak ich vysoká cena, ktorá často prekračuje aj už tak vysoké ceny elektromobilov ich robí oveľa menej atraktívne. Navyše, na Slovensku neexistuje vodíková čerpacia sieť a v zahraničí je taktiež obmedzená. Dôvodov, prečo sa automobilky rozhodli upustiť od vodíkových áut je samozrejme viac, a jedným z nich je aj efektivita tohto pohonu.

Skvelé parametre

Vodíkové autá štandardne ponúkajú veľmi podobný dojazd ako najlepšie elektromobily, no ich výhoda je v rýchlejšom doplnení nádrží. Z toho dôvodu je zaujímavé, ak sa dojazdom dostáva do výrazne vyšších čísel. Firma Hyperion už nejaký čas pracuje na vodíkovom superšporte a aktuálne zverejnili video, ako už jazdí skutočný prototyp na cestách v Las Vegas. Auto dizajnom skutočne zaujme, avšak mnohých tiež oslovia parametre. Podľa oficiálnych parametrov by auto malo zvládnuť prejsť na jedno dotankovanie až 1000 míľ, teda približne 1600 kilometrov.

Zaujímavé sú aj parametre o výkone či zrýchlení. Na webe svieti zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,2 sekundy, maximálna rýchlosť má byť 220 mph, čo je v prepočte 355 km/h. Poháňané sú samozrejme všetky kolesá. Skutočne teda ide o veľmi výkonné auto, ktoré bude musieť mať výkonné palivové články a dostatočný batériový buffer pre poskytnutie takto vysokých výkonov. Načerpanie vodíkových nádrží by malo trvať približne päť minút, čo znie taktiež veľmi dobre.

K prvým zákazníkom by sa Hyperion XP-1 mohol dostať už budúci rok. Každému ale musí byť jasné, že toto rozhodne nie je rodinné auto, ktoré by bolo vhodné napríklad aj na naše cesty. Podobne „praktická“ nebude ani cena.

27. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+