MojElektromobil

Americká automobilka General Motors len nedávno prezradila svoje plány renovovať továreň Detroit-Hamtramck v Michigane, aby získala lepšie zázemie pre elektrickú budúcnosť. Teraz prichádza s ďalšími zaujímavými informáciami.

Predstavila novú technológiu pre batérie do elektromobilov, ktoré dokážu zabezpečiť až 640 km dojazd na jedno nabitie. Dôležitým aspektom je pritom výrobná cena takýchto batérií, ktorá sa má postupom času dostať pod hranicu 100 dolárov za 1 kWh.

K dosiahnutiu tohto cieľa má pomôcť fakt, že batérie sú založené na chemickom mixe NCMA s vyšším obsahom niklu a zároveň nižším obsahom kontroverzného kobaltu – vraj až o 70%.

Ak by sa automobilke skutočne podarilo dramatickým spôsobom okresať náklady na produkciu batérií, teoreticky by sa to malo podpísať aj na celkovom znížení predajných cien jej elektromobilov.

Nové batérie navrhnuté špeciálne pre využitie v elektromobiloch nesú názov “Ultium” a ich kapacita sa má pohybovať od 50 kWh až po závratných 200 kWh. Produkované budú v spolupráci so známou kórejskou firmou LG Chem, ktorá nedávno nadviazala úzku spoluprácu s Teslou a aktuálne sa chystá rozšíriť výrobu v Poľsku.

General Motors uvádza, že batérie boli vytvorené na princípoch modularity, vďaka čomu využitie nájdu v elektrických autách prakticky každého druhu – od menších mestských modelov až po veľké pick-upy a úžitkové vozidlá.

Portál CarAdvice píše, že batériové články je možné použiť v 19-tich rozličných konfiguráciách, čo umožní lepšie využitie priestoru. Použité batériové články majú mať o 60% vyššiu energetickú hustotu, než tie, ktoré dnes nájdeme v elektromobile Chevrolet Bolt.

Ultium batérie budú použité už čoskoro v elektrifikovanej legende GMC HUMMER EV, v autonómnych taxíkoch Cruise Origin, ale aj v pripravovanom luxusnom SUV Cadillac Lyriq – všetko modely vyrábané v spomínanej fabrike Detroit-Hamtramck.

Drvivá väčšina bude obsahovať 400-voltový systém nabíjania s maximálnym výkonom 200 kW. Výnimkou bude práve “elektrický Hummer”, kde bude osadená nabíjacia technológia s napätím 800V, čo umožní nabíjací výkon až 350 kW, rovnako ako to je v prípade Porsche Taycan.

Americká automobilka sa nechala počuť, že svoje úsilie silne koncentruje na to, aby v čo najskoršom termíne dokázala predávať milión elektrických vozidiel ročne. Zdôraznila, že tento cieľ berie veľmi vážne, pretože klimatické zmeny považuje za obrovskú hrozbu.

Do roku 2023 je naplánovaná produkcia 20 modelov elektrických vozidiel, vrátane priestrannejšej verzie modelu Chevrolet Bolt EV a vyššie spomínanej trojice. Elektrifikovať budú všetky štyri značky patriace pod General Motors – Chevy, Cadillac, GMC a Buick.

6. marca 2020
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+